Zmiana przepisów w obszarze naliczania składek na ubezpieczenia zdrowotne wprowadziła rewolucję również w zakresie przygotowywania i przesyłania deklaracji ZUS DRA. W dzisiejszej publikacji opiszemy jakie są zasady składania deklaracje ZUS DRA od 2022 roku.
Deklaracja ZUS DRA
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają obowiązek naliczania i opłacania składek do ZUS. Od 1 stycznia 2022 roku zmieniła się zasada rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne, a wraz z tym również formuła przekazywania deklaracji do ZUS. W nowej deklaracji ZUS DRA znalazło się również wiele dodatkowych informacji, które muszą być uzupełniane co miesiąc o aktualne dane. Każdy przedsiębiorca w składanej deklaracji ZUS DRA ma obowiązek zamieszczać informacje na temat stosowanej formy opodatkowania, do wyboru są niżej wymienione:
- Zasady ogólne, podatek według skali.
- Zasady ogólne, podatek liniowy.
- Karta podatkowa.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
- Bez formy opodatkowania.
Ponadto musi być zamieszczona również informacja na temat podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i kwota należnej składki.
Składanie deklaracji ZUS DRA w 2022 roku
Jeszcze do końca 2021 roku przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniali pracowników najczęściej nie musieli przesyłać co miesiąc deklaracji do ZUS, deklaracje były klonowane przez organ rentowy.
Przy czym nie ma też znaczenia, w jaki sposób się rozlicza z ZUS, czy korzysta:
- Z ulgi na start.
- Z preferencyjnych składek ZUS.
- Małego ZUS Plus.
- Dużego ZUS.
to i tak przesyła co miesiąc deklarację ZUS DRA do organu rentowego.
Termin na przesyłanie deklaracji do ZUS, począwszy od deklaracji za miesiąc styczeń 2022, upływa 20 dnia następnego miesiąca. Przy czym nie ma już znaczenia, czy deklaracja jest składana przez osobę, która rozlicza się w ZUS tylko za siebie, czy również za zatrudnianych pracowników, termin dla wszystkich osób fizycznych jest jeden.
Forma przekazywania deklaracji do ZUS
W dalszym ciągu przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 5 pracowników mogą składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS w formie papierowej lub elektronicznej, pozostali tylko w formie elektronicznej. Deklaracje papierowe mogą być złożone osobiście w jednostce ZUS lub przesłane pocztą. Użytkownicy serwisu iFirma mogą wysyłać takie deklaracje ze swojego konta założonego w programie.