Blog ifirma.pl

Firmowy skuter a odliczenie VAT

|
|
3 minut czytania
Co do zasady w przypadku pojazdów silnikowych, takich jak samochód osobowy czy motocykl, obowiązuje 50% ograniczenie przy odliczaniu VAT. Czy wiesz, że niektóre skutery pozwalają na odliczenie 100% VAT? Sprawdź, jakie jednoślady dają takie uprawnienia!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Co do zasady w przypadku pojazdów silnikowych, takich jak samochód osobowy czy motocykl, obowiązuje 50% ograniczenie przy odliczaniu VAT. Czy firmowy skuter może być traktowany jak samochód ciężarowy? Z uwagi na swoje właściwości nie – są to zupełnie odmienne rodzaje pojazdów. Jednak już z punktu widzenia podatku VAT jest to możliwe. Skuter w firmie może pozwolić na stuprocentowe odliczenie VAT od paliwa i innych wydatków. Sprawdź w jakich przypadkach.

Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych

W Ustawie o VAT nie znajdziemy wprost ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów osobowych i motocykli. Przepis pozwala na odliczanie wyłącznie 50% VAT naliczonego do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi; a w związku z licznymi wyjątkami w praktyce najczęściej utożsamia się go z osobówkami. Jeśli jednak przedsiębiorca chciałby nabyć do firmy skuter, może okazać się, że ograniczenie w VAT wcale nie będzie miało do niego zastosowania.

Firmowy skuter a VAT

Ustalając, jak odliczać VAT od skutera w firmie należy odnieść się przede wszystkim nie do Ustawy o VAT, ale do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Tam bowiem znajduje się definicja pojazdu samochodowego. Jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (poza ciągnikiem rolniczym). Natomiast pojazdem silnikowym nazywamy pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

W ustawie znajdziemy także definicję motoroweru – jest to pojazd dwu- lub trójkołowy, zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Prawo o ruchu drogowym nie zawiera natomiast definicji skutera. Dlatego też w praktyce przyjmuje się, że jeżeli taki pojazd nie przekracza prędkości 25 km/h, nie zastosujemy do niego definicji pojazdu samochodowego, ograniczy to równie odliczenie VAT. Zatem od skutera z tak ograniczoną prędkością można generalnie odliczyć 100% VAT w związku z jego zakupem, a także dalszą eksploatacją.

Podobnie będzie z pojazdami, które spełnią definicję motoroweru – mogą one być nieco szybsze (do 45 km/h) i nadal uprawniać do pełnego odliczenia VAT. Będzie tak jednak tylko pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe przesłanki wyłączenia motoroweru z grupy pojazdów silnikowych, a co za tym idzie – również samochodowych.

Skuter w firmie? Sprawdź, jak wprowadzić go do serwisu!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie