Powrót

GTU_06 czy tylko towary z grupy elektroniki?

GTU 06 towary z grupy elektroniki

Sprzedajesz urządzenia z grupy elektroniki? Sprawdź, jakie towary mieszczą się w tej grupie i jak je oznaczać.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Życie przedsiębiorcy nie jest bezproblemowe. Październik 2020 r. jest pierwszym miesiącem, w którym musimy stosować nowe kody GTU w ewidencjach VAT. Początki nie są łatwe, dlatego pomagamy publikując liczne artykuły na ten temat. Rozpoczął się cykl, w którym szczegółowo odnosimy się do kodów GTU w nowym JPK. Dzisiaj opisujemy oznaczenie ogólnie pojętych urządzeń elektronicznych.

GTU 06 – symbol oznaczenia dla urządzeń elektronicznych oraz części i materiałów do nich

W przepisach wykonawczych do ustawy o VAT odnośnie oznaczeń GTU pod symbolem “GTU 06” zostały wymienione pozycje 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 z załącznika nr 15, które muszą być prawidłowo wykazywane w ewidencji VAT-sprzedaży. Pełne zestawienie towarów/grup towarów z załącznika nr 15 przedstawiamy poniżej:

 
Pozycja załącznika nr 15
Opis pozycji
Symbol PKWiU
7
Emulsje do uczulania powierzchni do stosowania w fotografice; preparaty chemiczne do stosowania w fotografice, gdzie indziej niesklasyfikowane – wyłącznie tonery bez głowicy drukującej do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 20.59.12.0
8
Atrament do pisania, tusz kreślarski i pozostałe atramenty i tusze – wyłącznie kasety z tuszem bez głowicy do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 20.59.30.0
9
Płyty, arkusze, folie, taśmy i pasy z tworzyw sztucznych, niewzmocnionych, nielaminowanych ani niepołączonych z innymi materiałami – wyłącznie folia typu stretch
ex 22.21.30.0
59
Elektroniczne układy scalone – wyłącznie procesory
ex 26.11.30.0
60
Komputery i pozostałe maszyny do automatycznego przetwarzania danych
26.20.1
61
Jednostki pamięci – wyłącznie dyski twarde (HDD)
ex 26.20.21.0
62
Półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej – wyłącznie dyski SSD
ex 26.20.22.0
63
Telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony
ex 26.30.22.0
65
Konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów
ex 26.40.60.0
66
Aparaty fotograficzne cyfrowe i kamery cyfrowe
26.70.13.0
69
Części i akcesoria do fotokopiarek – wyłącznie kasety z tuszem i głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych, tonery z głowicą drukującą do drukarek do maszyn do automatycznego przetwarzania danych
ex 28.23.26.0
94
Pakiety oprogramowania systemów operacyjnych – wyłącznie dyski SSD
ex 58.29.11.0
95
Pakiety pozostałego oprogramowania użytkowego – wyłącznie dyski SSD
ex 58.29.29.0
96
Pozostałe filmy i nagrania wideo na dyskach, taśmach magnetycznych itp. nośnikach – wyłącznie dyski SSD
ex 59.11.23.0
 

Przez ex (art. 2 pkt 30 ustawy o VAT) należy rozumieć zakres towarów i usług węższy niż określony odpowiednio w danym dziale, pozycji, podpozycji lub kodzie Nomenklatury scalonej (CN) lub danym grupowaniu klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Jedną z niewątpliwie dziwnych pozycji, jaka pojawia się na wykazie, jest folia stretch, która, pomimo że nie ma nic wspólnego z urządzeniami, jeżeli jest sprzedawana, to jest objęta kodem GTU. Jest to jedyne z opakowań objęte kodem GTU. Jeżeli folia stretch będzie służyła do pakowania, wówczas nie podlega oznaczeniu GTU.

Należy jeszcze pamiętać, że nie wszystkie towary z grupy elektroniki, jak np. odbiorniki telewizyjne, będą oznaczane symbolem GTU 06, ale będą objęte obowiązkowym split payment. Jest to na pewno spore utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy muszą pamiętać, które towary mają być oznaczone kodem GTU i MPP, a które tylko MPP.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸GTU 06 co to jest?

    W przepisach wykonawczych do ustawy o VAT odnośnie oznaczeń GTU pod symbolem “GTU 06” zostały wymienione pozycje 7–9, 59–63, 65, 66, 69 i 94–96 z załącznika nr 15, które muszą być prawidłowo wykazywane w ewidencji VAT-sprzedaży. Pełne zestawienie towarów/grup towarów z załącznika nr 15 przedstawiamy w naszym artykule.

  2. 🔸Czy cała elektronika powinna być oznaczana GTU 06?

    Należy jeszcze pamiętać, że nie wszystkie towary z grupy elektroniki, jak np. odbiorniki telewizyjne, będą oznaczane symbolem GTU 06, ale będą objęte obowiązkowym split payment.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. zus

    Co się stanie jeśli wpiszemy kod 06 do czegoś co nie powinno być tyk dodem oznaczone – ktoś to w ogóle sprawdza/weryfikuje ???

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość