Blog ifirma.pl

GTU_02 – które paliwa obejmuje ta grupa?

|
|
4 minut czytania
Zajmujesz się sprzedażą paliw? Sprawdź, w jaki sposób oznaczać niektóre z nich w JPK.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowe oznaczenia grup towarowo-usługowych mogą przysporzyć niemało problemów przedsiębiorcom, którzy wybrali jako przedmiot swojej działalności handel towarami wrażliwymi, do których niewątpliwie zaliczają się paliwa. Od zawsze ten sektor był pod szczególnym nadzorem organów podatkowych z uwagi na nieprawidłowości, jakie tam występowały. Kontynuujemy cykl artykułów na temat oznaczeń GTU w nowym JPK.

Oznaczenie paliw w nowym JPK kodem GTU 02

Ustawodawca w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT wprowadził nowe oznaczenia dla pewnej grupy towarów i usług. Do tej kategorii zaliczają się również paliwa, które w ewidencji VAT sprzedaży powinny być oznaczone symbolem GTU 02. W rozporządzeniu przy oznaczeniu GTU 02 jest odesłanie do art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT, a w przepisach ustawy są dalsze odesłania, o których piszemy w poniższym zestawieniu.

Wykaz paliw/towarów, do których należy stosować w nowym JPK oznaczenie GTU 02:

Nazwa paliwa
Opis z ustaw podatkowych wraz z kodami CN
Benzyna lotnicza
CN 2710 12 31
Benzyna silnikowa
CN 2710 12 25 – z wyłączeniem benzyn lakowych i przemysłowych, CN 2710 12 41, CN 2710 12 45, CN 2710 12 49, CN 2710 12 51, CN 2710 12 59, CN 2710 12 90, CN 2207 20 00)
Gaz płynny LPG
CN 2711 12, CN 2711 13, CN 2711 14 00, CN 2711 19 00
Oleje napędowe
CN 2710 19 43, CN 2710 20 11
Oleje opałowe
CN 2710 19 62, CN 2710 19 64, CN 2710 19 68, CN 2710 20 31, CN 2710 20 35, CN 2710 20 39, CN 2710 20 90
Paliwa typu benzyna do silników odrzutowych
CN 2710 12 70
Paliwa typu nafta do silników odrzutowych
CN 2710 19 21
Pozostałe oleje napędowe
CN 2710 19 46, CN 2710 19 47, CN 2710 19 48, CN 2710 20 15, CN 2710 20 17, CN 2710 20 19
Paliwa ciekłe w rozumieniu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw
 1. Benzyny silnikowe, które mogą zawierać biowęglowodory ciekłe lub do 10,0% objętościowo innych biokomponentów lub do 22,0% objętościowo eteru etylo-tert-butylowego lub eteru etylo-tert-amylowego, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1344, 1356 i 1629), stosowane w szczególności w pojazdach oraz rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym.
 2. Olej napędowy, który może zawierać biowęglowodory ciekłe lub do 7,0% objętościowo innych biokomponentów, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, stosowany w szczególności w pojazdach, w tym ciągnikach rolniczych, maszynach nieporuszających się po drogach, a także rekreacyjnych jednostkach pływających, wyposażonych w silniki z zapłonem samoczynnym;
Biopaliwa ciekłe w rozumieniu ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych
 1. Benzyny silnikowe zawierające powyżej 10,0% objętościowo biokomponentów lub powyżej 22,0% objętościowo eterów, o których mowa w pkt 4, z wyłączeniem benzyn silnikowych zawierających biowęglowodory ciekłe.
 2. Olej napędowy zawierający powyżej 7% objętościowo biokomponentów, z wyłączeniem oleju napędowego zawierającego biowęglowodory ciekłe.
 3. Bioetanol, biometanol, biobutanol, ester, bioeter dimetylowy, czysty olej roślinny, biowęglowodory ciekłe, bio propan-butan, skroplony biometan, sprężony biometan oraz biowodór – stanowiące samoistne paliwa.
Pozostałe towary (art. 86 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym)
Paliwa silnikowe jako wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych, wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym bez względu na kod CN (np. tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne przeznaczone do celów opałowych lub napędowych typu: olej rzepakowy, sojowy, palmowy, kokosowy, z nasion słonecznika).
 

Pamiętajmy, że oznaczanie kodami GTU wyżej wymienionych towarów jest obowiązkowe tylko przy sprzedaży na rzecz firm, kiedy wystawiana jest faktura VAT. Natomiast sprzedaż na rzecz konsumenta objęta paragonami nie wymaga już oznaczania kodem GTU. W przypadku paliw, aby dokonać prawidłowego oznaczenia kodem GTU 02 niezbędna jest znajomość kodów CN oraz z ustawy o podatku akcyzowym wraz z załącznikami.

Przeczytaj również: GTU_01 alkohole – czy wszystkie?
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie