GTU_05 jakie odpady znajdują się w tej grupie?

GTU 05 odpady

Profilem Twojej działalności są różnego rodzaju odpady? Sprawdź o czym należy pamiętać przy wypełnianiu ewidencji VAT.

Wysłanie pliku JPK po nowemu, po raz pierwszy w listopadzie 2020 r. za miesiąc październik, spędza sen z powiek zarówno przedsiębiorcom jak i księgowym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy prezentujemy cykl artykułów o nowych zasadach wypełniania ewidencji VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy szczegółowo jakie odpady będą oznakowane symbolem GTU 05.

GTU 05 jakie odpady będą oznaczone tym symbolem?

W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”. Sprawdźmy jakie są to konkretnie pozycje:

 
Pozycja załącznika nr 15
Opis pozycji
Symbol PKWiU
79
Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające
38.11.49.0
80
Odpady szklane
38.11.51.0
81
Odpady z papieru i tektury
38.11.52.0
82
Pozostałe odpady gumowe
38.11.54.0
83
Odpady z tworzyw sztucznych
38.11.55.0
84
Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal>
38.11.58.0
85
Niebezpieczne odpady zawierające metal
38.12.26.0
86
Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne
38.12.27
87
Surowce wtórne metalowe
38.32.2
88
Surowce wtórne ze szkła
38.32.31.0
89
Surowce wtórne z papieru i tektury
38.32.32.0
90
Surowce wtórne z tworzyw sztucznych
38.32.33.0
91
Surowce wtórne z gumy
38.32.34.0
 

Pamiętajmy, że wszystkie towary i usługi, które znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy spełnieniu założeń ustawowych, podlegają pod obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Przeczytaj również: GTU_04 wyroby tytoniowe – jakie?

Najważniejsze pytania

  1. 🔸GTU 05 - o co chodzi?

    W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość