GTU_05 jakie odpady znajdują się w tej grupie?

GTU 05 odpady

Profilem Twojej działalności są różnego rodzaju odpady? Sprawdź o czym należy pamiętać przy wypełnianiu ewidencji VAT.

Wysłanie pliku JPK po nowemu, po raz pierwszy w listopadzie 2020 r. za miesiąc październik, spędza sen z powiek zarówno przedsiębiorcom jak i księgowym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej grupy prezentujemy cykl artykułów o nowych zasadach wypełniania ewidencji VAT. W dzisiejszej publikacji opiszemy szczegółowo jakie odpady będą oznakowane symbolem GTU 05.

GTU 05 jakie odpady będą oznaczone tym symbolem?

W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”. Sprawdźmy jakie są to konkretnie pozycje:

 
Pozycja załącznika nr 15
Opis pozycji
Symbol PKWiU
79
Wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające
38.11.49.0
80
Odpady szklane
38.11.51.0
81
Odpady z papieru i tektury
38.11.52.0
82
Pozostałe odpady gumowe
38.11.54.0
83
Odpady z tworzyw sztucznych
38.11.55.0
84
Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal>
38.11.58.0
85
Niebezpieczne odpady zawierające metal
38.12.26.0
86
Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne
38.12.27
87
Surowce wtórne metalowe
38.32.2
88
Surowce wtórne ze szkła
38.32.31.0
89
Surowce wtórne z papieru i tektury
38.32.32.0
90
Surowce wtórne z tworzyw sztucznych
38.32.33.0
91
Surowce wtórne z gumy
38.32.34.0
 

Pamiętajmy, że wszystkie towary i usługi, które znajdują się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, przy spełnieniu założeń ustawowych, podlegają pod obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Przeczytaj również: GTU_04 wyroby tytoniowe – jakie?

Najważniejsze pytania

  1. 🔸GTU 05 - o co chodzi?

    W Rozporządzeniu dotyczącym nowych plików JPK pod pojęciem odpadów mieszczą się wyłącznie towary/grupy towarów określonych w poz. 79–91 załącznika nr 15 do ustawy. Zgodnie z rozporządzeniem w stosunku do nich stosuje się oznaczenie „05”.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość