Oznaczenia GTU w nowym pliku JPK są niemałym problemem dla wielu firm. Co prawda zostało wydane rozporządzenie w tej sprawie, ale tak naprawdę zawarte w nim informacje są zbyt ogólne i niewystarczające. Dlatego rozpoczęliśmy cykl artykułów, w którym szczegółowo odniesiemy się do kwestii związanych z prawidłowym stosowaniem nowych oznaczeń w JPK. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie wyroby tytoniowe powinny być oznaczone kodem GTU.
GTU 04 na wyroby tytoniowe
W rozporządzeniu w sprawie oznaczeń w nowym JPK tych wyrobów jest informacja, że do wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym – stosuje się oznaczenie „GTU 04”. Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie to będą dokładnie wyroby tytoniowe sięgamy do ustawy o podatku akcyzowym.
Nazwa wyrobu tytoniowego
|
Opis z ustawy o podatku akcyzowym
|
Papierosy
|
- Tytoń zrolowany nadający się do palenia w tej postaci, który nie jest cygarami ani cygaretkami.
- Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest umieszczany w tutkach z bibuły papierosowej.
- Tytoń zrolowany, który w drodze prostej, nieprzemysłowej obróbki jest owijany w bibułę papierosową.
|
Tytoń do palenia
|
- Tytoń, który został pocięty lub inaczej podzielony, skręcony lub sprasowany w postaci bloków oraz nadający się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego.
- Odpady tytoniowe będące pozostałościami liści tytoniu i produktami ubocznymi uzyskanymi podczas przetwarzania tytoniu lub produkcji wyrobów tytoniowych, oddane do sprzedaży detalicznej, niebędące papierosami, cygarami lub cygaretkami, a nadające się do palenia.
|
Cygara i cygaretki
|
- Tytoń zrolowany o zewnętrznym owinięciu z naturalnego tytoniu.
- Tytoń zrolowany z poszarpanym, wymieszanym wkładem, owinięty liściem tytoniu w naturalnym kolorze cygara z odtworzonego tytoniu pokrywającym produkt w całości, łącznie z filtrem, tam gdzie zachodzi taka konieczność, ale nie ustnik, w przypadku cygar z ustnikiem, gdzie waga sztuki, wyłączając filtr lub ustnik, wynosi nie mniej niż 2,3 grama i nie więcej niż 10 gramów, a obwód równy przynajmniej jednej trzeciej długości wynosi nie mniej niż 34 milimetry
– jeżeli są oraz mogą być przeznaczone wyłącznie do palenia w stanie niezmienionym.
|
Susz tytoniowy
|
Za susz tytoniowy uznaje się, bez względu na wilgotność, tytoń, który nie jest połączony z żywą rośliną i nie jest jeszcze wyrobem tytoniowym.
|
Płyn do papierosów elektronicznych
|
Roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu zawierającą glikol lub glicerynę.
|
Wyroby nowatorskie
|
Są to wyroby będące:
-
mieszaniną, w której składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy,
- mieszaniną, o której mowa powyżej, oraz zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych
– inne niż wyroby tytoniowe i susz tytoniowy, które dostarczają aerozol bez spalania mieszaniny.
|
W uzupełnieniu do tabelarycznego zestawienia podajemy jeszcze definicję papierosów elektronicznych zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym:
?“urządzenia jednorazowego albo wielokrotnego użytku służące do spożywania za pomocą ustnika pary powstającej z płynu do papierosów elektronicznych, wyposażone w szczególności w kartridże lub zbiorniki.”
Wszystkie wyroby tytoniowe wymienione w zestawieniu należy oznaczać symbolem GTU 04 w ewidencji VAT sprzedaży.
Istotny jest jeszcze fakt, że nie uznaje się za wyroby tytoniowe produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane tylko w celach medycznych.
Przeczytaj również: GTU_02 – które paliwa obejmuje ta grupa?