Powrót

Historia złożonych e-deklaracji w usługach e-urzędu skarbowego

historia złożonych e-deklaracji

Od 8 marca 2023 r. w e-US jest dostępna historia złożonych zeznań podatkowych. Przeczytaj krótki artykuł, a dowiesz się, gdzie dokładnie znajduje się ta usługa i jakie informacje można z niej uzyskać.

Historia złożonych e-deklaracji - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

8 marca 2023 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiły nową usługę, umożliwiającą dostęp do historii złożonych deklaracji podatkowych. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, gdzie znajduje się ta usługa i co dokładnie obejmuje.

Jak sprawdzić historię złożonych PIT-ów w e-US?

Zapisane deklaracje znajdują się w e-Urzędzie Skarbowym (https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy). Do systemu można się zalogować, wykorzystując:

  • profil zaufany, bankowość elektroniczną lub e-dowód,
  • aplikację mObywatel,
  • autoryzację danymi podatkowymi (NIP lub PESEL, kwota przychodu).

Od razu po zalogowaniu widoczna jest zakładka, której wcześniej nie było: Historia deklaracji. Po kliknięciu rozwinie się widok prezentujący złożone zeznania podatkowe.

 
 

Historia deklaracji obejmuje rok 2019 i późniejsze. Podatnicy mogą przeglądać zeznania złożone elektronicznie i papierowo: PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-OP, DSF-1, PIT-DZ, PCC-3, PCC-3/A, SD-Z2, SD-3 oraz SD-3/A wraz z załącznikami.

W przypadku PIT-ów, które były składane papierowo, informacja ogranicza się tylko do daty złożenia deklaracji, okresu, którego dotyczy i Urzędu Skarbowego, który ją otrzymał. Nie zobaczymy żadnych szczegółów dotyczących zeznania, takich jak kwota przychodu, czy wysokość podatku do zwrotu lub dopłacenia.

Natomiast, jeśli chodzi o deklaracje elektroniczne, podatnicy mają dostęp do szczegółów zeznania – mogą je obejrzeć, pobrać w postaci pliku .xml i wydrukować jako .pdf. Aby uruchomić te funkcje, należy kliknąć link Więcej przy interesującym nas zeznaniu.

Zapowiedzi nowych funkcjonalności w e-US

Uruchomienie dostępu do historii zeznań wymagało zasilenia systemu blisko 190 mln danych. Resort Finansów zapowiada, że to nie koniec poszerzania funkcjonalności w e-US. Podatnicy wkrótce otrzymają dostęp do kolejnych deklaracji w podatku PIT (złożonych przez płatników) i VAT. Przypomnimy, że e-US oferuje wiele usług, można np. zobaczyć i zapłacić swoje mandaty czy uzyskać różnego rodzaju zaświadczenia. Strona elektronicznego Urzędu Skarbowego dostępna jest nie tylko w języku polskim, ale i angielskim oraz ukraińskim.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość