Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS

informacje o kwarantannie na pue zus

Jesteś pracodawcą? Sprawdź, gdzie znajdziesz informacje potrzebne do wypłaty zasiłków chorobowych z powodu kwarantanny lub izolacji domowej.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji domowej pracownikowi przysługuje na zasadach ogólnych wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek/pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań zwiększyła się również ilość wypłaty zasiłków z tego tytułu. Dlatego też podjęto decyzję o zmianie systemu przekazywania decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej do pracodawcy lub ZUS w zależności od tego kto był uprawniony do wypłaty świadczeń. Informacje o kwarantannie na PUE ZUS mają być ułatwieniem dla uprawnionych podmiotów.

W jaki sposób będą przekazywane informacje o osobach znajdujących się na kwarantannie lub izolacji domowej?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 22 października 2020 r. ZUS będzie mógł samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia na temat osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej, a od 24 października 2020 r. taka informacja będzie podstawą wypłaty zasiłków chorobowych.

W jaki sposób ZUS będzie udostępniał te dane?

Dostęp do informacji o izolacji domowej lub kwarantannie będą mieli zarówno ubezpieczeni, jak i pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał dane z systemu e-Zdrowie i zamieszczał je na portalu PUE ZUS. Informacja będzie widoczna na panelu “Płatnik” oraz na panelu “Ubezpieczony” w nowej zakładce ⟨Kwarantanna, izolacja domowa⟩.

Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. W widoku przeznaczonym dla płatnika składek znajdą się m.in.:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • PESEL lub nr dokumentu tożsamości ubezpieczonego,
  • typ decyzji (kwarantanna/izolacja),
  • okres trwania kwarantanny lub izolacji – data początku i końca.
Instrukcja, w jaki sposób sprawdzić informacje o kwarantannie lub izolacji domowej została zamieszczona nastronie internetowej ZUS.

Czego nie trzeba robić?

Z informacji, jakie można przeczytać na stronie ZUS, osoby, które objęte są kwarantanną lub izolacją domową nie mają obowiązku:

  • dostarczania decyzji Sanepidu w formie papierowej do ZUS ani do swojego pracodawcy,
  • posiadania zwolnienia lekarskiego z tego powodu.

Jeżeli na profilu PUE ZUS nie pojawi się informacja o obowiązkowej izolacji lub kwarantannie w terminie 3 dni roboczych od jej zakończenia wówczas należy złożyć pracodawcy/płatnikowi pisemne oświadczenie, które powinno stanowić podstawę wypłaty świadczenia chorobowego. Pracodawca/płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie danych zawartych w oświadczeniu pracownika.

Ważne jest poinformowanie pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy w dowolnej formie, może to być informacja telefoniczna lub mailowa.

Przeczytaj również: Nowy JPK_VAT – plusy i minusy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość