Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS

informacje o kwarantannie na pue zus

Jesteś pracodawcą? Sprawdź, gdzie znajdziesz informacje potrzebne do wypłaty zasiłków chorobowych z powodu kwarantanny lub izolacji domowej.

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji domowej pracownikowi przysługuje na zasadach ogólnych wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek/pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań zwiększyła się również ilość wypłaty zasiłków z tego tytułu. Dlatego też podjęto decyzję o zmianie systemu przekazywania decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej do pracodawcy lub ZUS w zależności od tego kto był uprawniony do wypłaty świadczeń. Informacje o kwarantannie na PUE ZUS mają być ułatwieniem dla uprawnionych podmiotów.

W jaki sposób będą przekazywane informacje o osobach znajdujących się na kwarantannie lub izolacji domowej?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 22 października 2020 r. ZUS będzie mógł samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia na temat osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej, a od 24 października 2020 r. taka informacja będzie podstawą wypłaty zasiłków chorobowych.

W jaki sposób ZUS będzie udostępniał te dane?

Dostęp do informacji o izolacji domowej lub kwarantannie będą mieli zarówno ubezpieczeni, jak i pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał dane z systemu e-Zdrowie i zamieszczał je na portalu PUE ZUS. Informacja będzie widoczna na panelu “Płatnik” oraz na panelu “Ubezpieczony” w nowej zakładce ⟨Kwarantanna, izolacja domowa⟩.

Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. W widoku przeznaczonym dla płatnika składek znajdą się m.in.:

  • imię i nazwisko ubezpieczonego,
  • PESEL lub nr dokumentu tożsamości ubezpieczonego,
  • typ decyzji (kwarantanna/izolacja),
  • okres trwania kwarantanny lub izolacji – data początku i końca.
Instrukcja, w jaki sposób sprawdzić informacje o kwarantannie lub izolacji domowej została zamieszczona nastronie internetowej ZUS.

Czego nie trzeba robić?

Z informacji, jakie można przeczytać na stronie ZUS, osoby, które objęte są kwarantanną lub izolacją domową nie mają obowiązku:

  • dostarczania decyzji Sanepidu w formie papierowej do ZUS ani do swojego pracodawcy,
  • posiadania zwolnienia lekarskiego z tego powodu.

Jeżeli na profilu PUE ZUS nie pojawi się informacja o obowiązkowej izolacji lub kwarantannie w terminie 3 dni roboczych od jej zakończenia wówczas należy złożyć pracodawcy/płatnikowi pisemne oświadczenie, które powinno stanowić podstawę wypłaty świadczenia chorobowego. Pracodawca/płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie danych zawartych w oświadczeniu pracownika.

Ważne jest poinformowanie pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy w dowolnej formie, może to być informacja telefoniczna lub mailowa.

Przeczytaj również: Nowy JPK_VAT – plusy i minusy.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość