Blog ifirma.pl

Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS

|
Jesteś pracodawcą? Sprawdź, gdzie znajdziesz informacje potrzebne do wypłaty zasiłków chorobowych z powodu kwarantanny lub izolacji domowej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Za okres trwania kwarantanny lub izolacji domowej pracownikowi przysługuje na zasadach ogólnych wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek/pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań zwiększyła się również ilość wypłaty zasiłków z tego tytułu. Dlatego też podjęto decyzję o zmianie systemu przekazywania decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej do pracodawcy lub ZUS w zależności od tego kto był uprawniony do wypłaty świadczeń. Informacje o kwarantannie na PUE ZUS mają być ułatwieniem dla uprawnionych podmiotów.

W jaki sposób będą przekazywane informacje o osobach znajdujących się na kwarantannie lub izolacji domowej?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od 22 października 2020 r. ZUS będzie mógł samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia na temat osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej, a od 24 października 2020 r. taka informacja będzie podstawą wypłaty zasiłków chorobowych.

W jaki sposób ZUS będzie udostępniał te dane?

Dostęp do informacji o izolacji domowej lub kwarantannie będą mieli zarówno ubezpieczeni, jak i pracodawcy. ZUS będzie pozyskiwał dane z systemu e-Zdrowie i zamieszczał je na portalu PUE ZUS. Informacja będzie widoczna na panelu “Płatnik” oraz na panelu “Ubezpieczony” w nowej zakładce ⟨Kwarantanna, izolacja domowa⟩.

Zakładka będzie widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. W widoku przeznaczonym dla płatnika składek znajdą się m.in.:

 • imię i nazwisko ubezpieczonego,
 • PESEL lub nr dokumentu tożsamości ubezpieczonego,
 • typ decyzji (kwarantanna/izolacja),
 • okres trwania kwarantanny lub izolacji – data początku i końca.
Instrukcja, w jaki sposób sprawdzić informacje o kwarantannie lub izolacji domowej została zamieszczona nastronie internetowej ZUS.

Czego nie trzeba robić?

Z informacji, jakie można przeczytać na stronie ZUS, osoby, które objęte są kwarantanną lub izolacją domową nie mają obowiązku:

 • dostarczania decyzji Sanepidu w formie papierowej do ZUS ani do swojego pracodawcy,
 • posiadania zwolnienia lekarskiego z tego powodu.

Jeżeli na profilu PUE ZUS nie pojawi się informacja o obowiązkowej izolacji lub kwarantannie w terminie 3 dni roboczych od jej zakończenia wówczas należy złożyć pracodawcy/płatnikowi pisemne oświadczenie, które powinno stanowić podstawę wypłaty świadczenia chorobowego. Pracodawca/płatnik składek powinien wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie danych zawartych w oświadczeniu pracownika.

Ważne jest poinformowanie pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy w dowolnej formie, może to być informacja telefoniczna lub mailowa.

Przeczytaj również: Nowy JPK_VAT – plusy i minusy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie