Blog ifirma.pl

Czas pracy – praca w niedziele i święta

|
|
5 minut czytania
Zatrudniasz pracowników? W takim przypadku powinieneś znać wiedzieć, co to jest czas pracy i jak wygląda praca w niedzielę i święta.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej bez zatrudnienia pracowników w wielu przypadkach jest wręcz niemożliwe, a to oznacza, że nie można tego robić bez znajomości przepisów Kodeksu pracy. W tym obszernym akcie prawnym zapisanych zostało wiele zasad, o których muszą pamiętać pracodawcy. Żeby ułatwić im to zadanie przygotowujemy publikacje omawiające poszczególne tematy. W dzisiejszej skupimy się na omówieniu pojęcia czasu pracy i pracy w niedziele i święta.

Co to jest czas pracy?

Właściwie wszystko o czym będziemy pisali w dzisiejszym artykule zostało opisane w Kodeksie pracy, a poniżej zostało to zebrane i usystematyzowane dla lepszego przedstawienia tematu. Zaczniemy od zdefiniowania czasu pracy.

Czas pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Jest on liczony od momentu stawienia się do pracy do upływu określonego czasu pracy. Po upływie tego czasu mówi się już o pracy w godzinach nadliczbowych.

Do celów rozliczania czasu pracy warto też znać inne definicje, takie jak:

Doba
Obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy
Tydzień
Pod tym pojęciem należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego
Praca zmianowa
Należy przez to rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni

Normy i wymiar czasu pracy

Wymiar czasu pracy będzie różny, w zależności od rodzaju czasu pracy, jaki funkcjonuje u danego pracodawcy. Przykładowo w pięciodniowym tygodniu pracy norma czasu pracy nie może przekraczać:

 • 8 godzin na dobę – norma dobowa,
 • 40 godzin na tydzień – norma tygodniowa.

Każdy pracodawca ustala przedział czasowy, w którym dokonywane jest rozliczenie czasu pracy. Najczęściej jest to okres jednomiesięczny, chociaż mogą być przyjęte również inne okresy. Na tej podstawie oblicza się wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym:

 • mnożąc liczbę pełnych tygodni przez 40,
 • mnożąc liczbę pozostałych dni przez 8,
 • suma tych dwóch liczb da nam wymiar czasu pracy.

Ważne!

Każde święto, które przypada w dniu innym niż niedziela obniża podstawę wymiaru czasu pracy o 8 godzin.

Święta obniżające wymiar czasu pracy
Dzień tygodnia w 2024 roku
1 stycznia – Nowy Rok Poniedziałek
6 stycznia – Święto Trzech Króli Sobota
31 marca – Święta Wielkanocne Niedziela
1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny Poniedziałek
1 maja – Święto Pracy Środa
3 maja – Święto Konstytucji Piątek
30 maja – Boże Ciało Czwartek
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny Czwartek
1 listopada – Wszystkich Świętych Piątek
11 listopada – Święto Niepodległości Poniedziałek
25 grudnia – Boże Narodzenie Środa
26 grudnia – Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Czwartek

Do czasu pracy z mocy ustawy zalicza się również:

 • 15-minutową przerwę w pracy,
 • przerwy na karmienie dziecka piersią,
 • zwolnienie od pracy w związku z przeprowadzaniem badań lekarskich przez kobiety w ciąży,
 • przerwy w pracy w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia,
 • czas poświęcony na przeprowadzanie okresowych i kontrolnych badań lekarskich,
 • przerwy w związku z pracą przy monitorach ekranowych,
 • czas poświęcony na szkolenia.

Rozkład czasu pracy obowiązujący u danego pracodawcy powinien być sporządzony na piśmie i każdy pracownik powinien być o nim poinformowany. Forma, w jakiej to zrobi pracodawca jest dowolna, może to być umowa o pracę, czy inny dokument, który zostanie sporządzony.

Ewidencja czasu pracy

Prowadzenie ewidencji czasu pracy jest podstawą do ustalania wysokości wynagrodzenia, powinna być ona prowadzona indywidualnie dla każdego pracownika i udostępniana na jego żądanie. W ewidencji powinny się znaleźć m.in. informacje o:

 • pracy w niedziele i święta,
 • pracy w porze nocnej,
 • pracy w godzinach nadliczbowych,
 • pracy w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy,
 • pełnionych dyżurach poza normalnymi godzinami pracy,
 • urlopach wypoczynkowych, bezpłatnych, okolicznościowych,
 • innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w pracy.

Praca w niedziele i święta

Pracy w niedziele i święta został poświęcony odrębny rozdział w Kodeksie pracy. Zostało tam napisane, kiedy praca w niedziele i święta jest dozwolona, poniżej opisujemy przykładowe sytuacje:

Prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia i mienia lub w przypadku awarii.
Praca w:
 • ruchu ciągłym,
 • zmianowa,
 • transporcie i komunikacji,
 • straży pożarnej,
 • służbach ratowniczych,
 • zakładach opieki zdrowotnej,
 • placówkach służby zdrowia.
 • rolnictwie i hodowli,
 • gastronomii i hotelarstwie.
Działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku

Każdy pracownik, który pracuje w niedziele i święta ma określone uprawnienia a pracodawca określone obowiązki. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dzień wolny lub wypłacić dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%.

Pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy:
 • za pracę w niedzielę udzielony w okresie 6 dni przed lub po tej niedzieli lub do końca okresu rozliczeniowego,
 • za pracę w święta dzień wolny od pracy udzielony w okresie rozliczeniowym
Jeżeli nie będzie możliwe udzielenie dnia wolnego od pracy pracownik musi otrzymać dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za pracę

Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Czas pracy a wykonywanie obowiązków w niedziele i święta – podsumowanie

Temat związany z rozliczanie czasu pracy jest bardzo obszerny i zależy w dużej mierze od systemów czasu pracy, jakie obowiązują u danego pracodawcy. W podstawowym czasie pracy – 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo zasada rozliczania jest stosunkowo przejrzysta i prosta. Wiemy, że jest wiele osób, które z racji wykonywanego zawodu pracują również w niedziele i święta. W takich przypadkach pracodawca nie może zapomnieć o swoich obowiązkach przy dokonywaniu rozliczenia takich pracowników, reguły są dość jasne w tym temacie. Każdy pracodawca powinien prowadzić skrupulatnie ewidencje czasu pracy każdego pracownika na podstawie, której ustalane jest i wypłacane wynagrodzenie w ustalonych okresach rozliczeniowych.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 19 lutego 2024 o 19:11
   Zenobi Kraweznick

   Nieprecyzyjny artykuł , ponieważ nie opisuje stosunku prawnego, któego sytuacja ta dotyczy a wynikającego z różnych umów, czyli czy dotyczy umowy o pracę, umowy zlecenie (za godzinę, miesięczna, tygodniowa?) , umowa o dzieło ?

  2. 26 lutego 2024 o 12:07
   Ifirma

   Powyższy artykuł opisuje stan prawny wynikający z Kodeksu Pracy, a co za tym idzie dotyczy umów o pracę.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie