Pomoc dla firm 2022–2024 w związku z sytuacją na rynku energii

W związku z sytuacją na rynku energii, szykowany jest pakiet pomocy dla firm.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wg komunikatów rządowych, tarcza solidarnościowa na wspomóc nie tylko gospodarstwa domowe (gwarantowana cena energii), ale i przedsiębiorstwa.

Na czym ma polegać pomoc dla firm?

Wsparcie jest przewidziane dla tzw. firm energochłonnych, w których zostanie odnotowany co najmniej 100-procentowy wzrost cen energii. Wysokość dofinansowania to:

 • 2 mln euro – w przypadku co najmniej 100% wzrostu cen energii i gazu,
 • do 25 mln euro – gdy firma ponosi straty z działalności operacyjnej.

Firmy energochłonne

Firmy energochłonne, to takie, których koszty nabycia produktów energetycznych wynoszą przynajmniej 3 % wartości produkcji. Możemy je także odnaleźć w załączniku do tzw. Tymczasowych Ram Kryzysowych jako sektory szczególnie odczuwające skutki kryzysu. Należą do nich m.in. firmy z branż:

 • produkcji odzieży skórzanej,
 • produkcji aluminium,
 • produkcji papieru i tektury,
 • produkcji tworzyw sztucznych w formach podstawowych,
 • produkcji szkła gospodarczego.

Program pomocowy

Obecnie nie są znane szczegóły programu. Pojawił się jedynie projekt ustawy ustanawiającej podstawy prawne, aby móc takie programy tworzyć – już w drodze uchwał. Konkretne uchwały już będa zawierać szczegóły programu pomocowego, czyli:

 • które firmy mogą skorzystać z dofinansowania,
 • warunki uzyskania pomocy,
 • kwotę dofinansowania,
 • zasady rozliczania.

Szczegóły wsparcia dla firm 2022 mają pojawić się także na stronie ministra właściwego do spraw gospodarki.

Ustawa (baza) wskazuje, że pomoc będzie przyznawana na wniosek o udzielenie pomocy złożony operatorowi programu, którym będzie określony organ publiczny.

Potrzebna zgoda Komisji Europejskiej

Pomoc dla firm 2022-2024 w związku z sytuacją na rynku energii będzie mogła zostać udzielona, jeśli Komisja Europejska wyrazi na to zgodę (że dany program jest zgodny z rynkiem wewnętrznym). Gdy takiej zgody nie będzie – pomoc nie będzie udzielona.

W projekcie ustawy ustanawiającej ramy prawne udzielenia dofinansowania do firm znajdujemy zapis, że podstawą przyjmowania programów pomocowych przez Radę Ministrów będzie opublikowany w marcu 2022 r. komunikat Komisji Europejskiej „Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy”, w którym dopuszczona została możliwość udzielania przez państwa UE pomocy publicznej z tytułu zakłóceń w działalności gospodarki Unii.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce