Blog ifirma.pl

Integracja pracowników – czy każda impreza integracyjna może być kosztem?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy każda impreza integracyjna może być kosztem firmy? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają potrzebę integracji pracowników. Dobra atmosfera w pracy przekłada się na lepsze wyniki pracy, co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości. Nic więc dziwnego, że pracodawcy chętnie sięgają do kieszeni i organizują imprezy integracyjne. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem ujęcia organizacji imprezy integracyjnej w kosztach uzyskania przychodów.

Kto może być uczestnikiem imprezy integracyjnej?

Na bazie wydawanych interpretacji podatkowych można stwierdzić, że wypracowane zostało podejście organów podatkowych, z którego wynikają następujące wnioski.

Nie wszystkie wydatki ze środków obrotowych firmy na zorganizowanie imprezy integracyjnej mogą znaleźć się w kosztach uzyskania przychodów
Do kosztów podatkowych można zaliczyć wydatki na integrację pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W tym przypadku w imprezie mogą również uczestniczyć osoby towarzyszące
Jeżeli w imprezie będą brały udział osoby zatrudnione na umowę zlecenie, to przedsiębiorca nie zaliczy wydatków w tej części do kosztów
Faktura za zorganizowanie imprezy integracyjnej powinna być odpowiednio opisana
Jeśli na fakturze znajdą się wydatki na alkohol, to o tę kwotę należy pomniejszyć kwotę kosztów

Impreza integracyjna w interpretacjach podatkowych i wyrokach sądowych

Przedsiębiorcy targani wątpliwościami występują z wnioskami o wydanie interpretacji podatkowej w konkretnych sprawach. Koszt zorganizowania imprezy integracyjnej może być znaczący, dlatego aby w przyszłości uniknąć polemiki z organem podatkowym warto znać to stanowisko wcześniej, jeszcze przed wydatkowaniem środków. Zobaczmy jaka przewija się argumentacja w wydawanych interpretacjach.

Numer interpretacji/wyroku
Wnioski
0113-KDIPT2-1.4011.429.2019.2.DJD
z dnia 08.11.2019 r.

Integracja pracowników
Wydatki na organizację pikniku dla pracowników etatowych i ich rodzin mogą się znaleźć w kosztach podatkowych. Takie wydatki mają na celu zintegrowanie pracowników z firmą oraz między sobą. Przyczynia się to do poprawy atmosfery pracy, wzrostu motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych, a to z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu.

Integracja dla kontrahentów
Wydatki związane z organizacją pikniku dla klientów/kontrahentów wraz ich rodzinami noszą znamiona reprezentacji firmy. Mają na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach kontrahentów firmy, uwypuklenie swojej zasobności i profesjonalizmu, czyli stworzenie oczekiwanego wizerunku. Tym samym nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów

Wyrok NSA
sygn. akt II FSK 572/22 z dnia 19.10.2022 r.

Rozstrzygnięcie dotyczyło spotkań okolicznościowych (świątecznych) i integracyjnych.

Integracja pracowników
W ocenie sądu do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione na integrację pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.

Integracja współpracowników
W części wydatków przeznaczonych na osoby współpracujące ze spółką nie mogą zostać zaliczone do kosztów, ponieważ kwalifikuje się je jako koszty reprezentacji. W tej kategorii znajdują się również pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie

0111-KDIB1-1.4010.611.2022.3.BS z dnia 01.12.2022 r.

Integracja współpracowników
Wydatki nie mogą stanowić kosztów podatkowych, ponieważ stanowią wydatki na reprezentację, a ich głównym celem jest tworzenie lub poprawa wizerunku przedsiębiorcy wobec osób trzecich, niebędących pracownikami

Wyrok NSA
sygn. akt II FSK 1130/20
z dnia 08.12.2022 r.

Spotkania integracyjno-szkoleniowe dla kontrahentów
Spotkania o charakterze integracyjno-szkoleniowym dla kontrahentów mogą się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. W części szkoleniowej dojdzie do wymiany wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy firmą a jej kluczowymi partnerami. Wypracowana zostanie wizja i strategia na najbliższe kwartały, jak również wspólnie z partnerami określone zostaną cele, do których powinni dążyć wszyscy jako zespół

Podsumowanie

Przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją dlaczego dobra atmosfera w pracy jest taka ważna. Jednak nie zawsze wszystko się da załatwić w trakcie czasu pracy. Zadania do wykonania, goniące terminy nie tworzą przyjaznego klimatu. Dlatego pracownicy chętnie biorą udział w spotkaniach integracyjnych, na których można spokojnie podyskutować i się wzajemnie bliżej poznać. Dlatego temat integracji pracowników jest w ostatnich latach bardzo popularny. Można powiedzieć, że na stałe weszła już do tradycji organizacja wigilii pracowniczych, które mają charakter spotkań świąteczno-noworocznych. Pracownicy chętnie uczestniczą w takich integracjach, czują się członkiem zespołu, firmy. Zawsze w takich sytuacjach przedsiębiorcy zastanawiają się, czy każda impreza integracyjna może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. Zgodnie z tym co zostało napisane w dzisiejszej publikacji, tylko wydatki na rzecz etatowych pracowników i ich rodzin mogą się znaleźć w kosztach. Integracja kontrahentów i osób zatrudnionych na umowę zlecenie nie może się znaleźć w kosztach uzyskania przychodów. W ocenie organów i sądów wydatki na integrację kontrahentów kwalifikują się do kosztów reprezentacji, które ustawowo są wyłączone z kosztów podatkowych. Jeśli jednak spotkanie będzie miało charakter szkoleniowy, to zmiania się również jego kwalifikacja. Po raz kolejny przewija się wątek ustalenia granicy pomiędzy tym co jest kosztem reprezentacji, a tym co może stanowić koszty firmy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie