Blog

Interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów

Interpretację ogólną wydaje Minister Finansów (MF) z urzędu lub na wniosek – musi przy tym uwzględnić orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jej celem jest wyjaśnienie wątpliwości podatkowych, a także eliminacja rozbieżności w indywidualnych interpretacjach podatkowych wydanych na podstawie tych samych przepisów.

Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej

Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej (ORD-OG) powinien zawierać:

  • uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej,
  • przedstawienie zagadnienia będącego przedmiotem zapytania
  • wskazanie przepisów prawa podatkowego wymagających wydania interpretacji ogólnej,
  • wskazanie niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych dokumentach (decyzjach, postanowieniach, interpretacjach itd) wydanych przez organy podatkowe w takich samych sprawach faktycznych.

Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej można złożyć przez internet (profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym) lub listownie, na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała).

Ile trzeba zapłacić?

Opłata za wydanie wniosku o interpretację ogólną wynosi 40 zł. Należy ją uiścić przed złożeniem wniosku, do którego dołącza się potwierdzenie zapłaty. Wpłaty dokonuje się na rachunek Krajowej Informacji Skarbowej – numer konta NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000 (tytuł przelewu: Za wydanie interpretacji ogólnej). Jeśli Minister Finansów wyda interpretację ogólną, składający wniosek dostanie zwrot pieniędzy.

Ile się czeka?

Na wydanie interpretacji ogólnej, MF ma 3 miesiące. Pisma są publikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Minister Finansów pozostawia wniosek bez rozpatrzenia, jeśli nie zawiera on niezbędnych elementów lub przedstawione we wniosku zagadnienie było już rozstrzygnięte inną interpretacją ogólną a stan prawny nie uległ w tym zakresie zmianie.

Jeśli wnioskodawca otrzyma postanowienie, że jego wniosek nie będzie rozpatrzony, ma 7 dni na złożenie zażalenia.

Wydanie interpretacji ogólnej z urzędu

Interpretacja ogólna może być także wydana z urzędu (z własnej inicjatywy Ministerstwa) przez resort podatkowy w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe (jako tzw. wyjaśnienie podatkowe).

Przykładowe dotychczasowe interpretacje ogólne:

  • nr. D D 2 . 8 2 0 2 . 4 . 2 0 2 0 – doprecyzowująca katalog wydatków na cele mieszkaniowe (ulga mieszkaniowa),
  • nr. P T 1 . 8 1 0 1 . 2 . 2 0 2 1 – dotycząca opodatkowania VAT przekształcenia z mocy prawa prawa użytkowania wieczystego w prawo własności,
  • nr. DD3.8201.1.2018 – w sprawie zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego.
  • nr. PT1.8101.1.2021 – dotycząca stawki podatku VAT wynajmu nieruchomości na cele mieszkaniowe,
  • nr. DD5.8201.11.2020 – w sprawie zasad ustalania wysokości kosztów uzyskania przychodu przy zbyciu wierzytelności własnych w ramach umowy faktoringu,
  • nr. PT9.8101.3.2020 – karty paliwowe a VAT.

Czy interpretacja ogólna jest wiążąca?

Interpretacja ogólna stanowi walor ochronny dla podatnika, zwiększa jego bezpieczeństwo podatkowe – jeśli podatnik się do niej zastosuje. Nie jest jednak źródłem prawa. Jej celem jest rozwianie wątpliwości podatkowych powstałych na skutek wydawanych odrębnych rozstrzygnięć w takie samej sprawie przez różne organy podatkowe. Zastosowanie się do interpretacji nie może szkodzić temu, kto się do niej zastosował.

Przy czym należy tu zwrócić uwagę na zwrot “zastosowanie się do interpretacji”. Oznacza to, że wydanie interpretacji nie wiąże ani podatnika ani urzędów, ale ten podatnik, który się do niej zastosuje (zastosował) jest chroniony, interpretacja ogólna wyjaśnia jak podatnik może się zachować w danej sytuacji podatkowej.

A zatem organy podatkowe, jak i podatnik nie muszą stosować się do wydanej interpretacji, ale jeśli podatnik się do niej zastosuje, to nie może mu to zaszkodzić (nawet wtedy, gdy organy skarbowe nie uwzględnią tej interpretacji w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej).

Ponadto, w ostatnich akapitach niektórych interpretacji ogólnych możemy przeczytać, że “Zgodnie z art. 217 Konstytucji RP nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. W konsekwencji interpretacja ogólna nie może nakładać na podatnika obowiązków i nie jest dla niego aktem bezpośrednio wiążącym. Zastosowanie się do niej będzie miało walor ochronny zgodnie z przepisami art. 14k–14m ustawy – Ordynacja podatkowa.(Op) ”

W art. 14l Op.czytamy, że “w przypadku gdy skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce przed opublikowaniem interpretacji ogólnej, zastosowanie się do tej interpretacji nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku”. Z czego możemy wywieść, że jeśli skutki podatkowe nastąpią po opublikowaniu interpretacji – podatnik jest nią chroniony.

Warto także przytoczyć art. 14m op. § 1 – “Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona, której wygaśnięcie stwierdzono lub która nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem interpretacji, jeżeli:

  1. zobowiązanie nie zostało prawidłowo wykonane w wyniku zastosowania się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej oraz
  2. skutki podatkowe związane ze zdarzeniem, któremu odpowiada stan faktyczny będący przedmiotem interpretacji, miały miejsce po opublikowaniu interpretacji ogólnej albo po doręczeniu interpretacji indywidualnej.

§ 2 Zwolnienie, o którym mowa w § 1, obejmuje:

  1. w przypadku rocznego rozliczenia podatków – okres do końca roku podatkowego, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, (…)
  2. w przypadku kwartalnego rozliczenia podatków – okres do końca kwartału, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, (…), oraz kwartał następny;
  3. w przypadku miesięcznego rozliczenia podatków – okres do końca miesiąca, w którym opublikowano zmienioną interpretację ogólną, (…), oraz miesiąc następny.

Czym się różni interpretacja ogólna od interpretacji podatkowej

Interpretacja ogólna ma na celu wyjaśnić jak stosować przepisy podatkowe, co do których różne organy wydają przeciwstawne decyzje i jest wydawana na rzecz “ogółu”.

Interpretacja indywidualna to pytanie, swego rodzaju żądanie konkretnej, pojedynczej osoby, jak ma się zachować w opisanej przez siebie sytuacji podatkowej. Ma ona zastosowanie tylko do tej osoby, która złożyła wniosek i tylko dla stanu faktycznego w nim opisanego.

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

6 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

6 dni temu