Blog ifirma.pl

Inwestycje na nowe technologie a ulgi wprowadzone przez Polski Ład

|
|
5 minut czytania
Prowadzisz firmę i chcesz zainwestować w nowe technologie? Sprawdź, co dzięki temu możesz zyskać po wprowadzeniu Polskiego Ładu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w dzisiejszych czasach firma, która nie inwestuje w rozwój zaczyna się cofać. W celu zachęcenia przedsiębiorców do inwestycji w nowe technologie wprowadza się ulgi podatkowe, które mają odegrać rolę stymulatora. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, w jaki sposób Polski Ład zachęca do inwestycji w nowe technologie.

Dlaczego tak ważne są inwestycje w nowe technologie?

Na łamach specjalistycznych czasopism można przeczytać o konieczności wprowadzania zmian, tak na dobrą sprawę w każdej branży. Szczególnie duże korporacje prześcigają się w nowych pomysłach i rozwiązaniach, które z jednej strony mają usprawnić ich funkcjonowanie, a z drugiej strony chcą uzyskać coraz większe zasięgi sprzedażowe. Nie od dziś wiadomo, że duży może więcej. W kontekście omawianej tematyki średnie i duże firmy mają zdecydowaną przewagę nad mikro i małymi przedsiębiorstwami, jak zwykle przeszkodą są zasoby finansowe. Jednak życie pokazuje, że często ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i nawet te niewielkie firmy z dużym powodzeniem wprowadzają nowe rozwiązania do swojego biznesu. Każda nawet niewielka zmiana może poszerzyć nasze rynki zbytu lub pozwolić nam na wyjście ze swoimi produktami poza granice kraju. A przecież w prowadzonej działalności gospodarczej chodzi o szeroko rozumiany rozwój, a bez zmian nie jest on możliwy. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy o Polskim Ładzie zauważalny jest niski poziom polskich inwestycji bezpośrednich za granicą, co jest efektem ograniczonej konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Obecnie pozycja Polski na rynkach światowych jest relatywnie niska. Chociażby ze względu na te fakty nikogo nie trzeba przekonywać, że inwestycje w nowe technologie są niezbędne.

Inwestycje na nowe technologie a Polski Ład

Na temat inwestycji w nowe technologie w oparciu o zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie pisaliśmy już niejednokrotnie, jednak z uwagi na nowe regulacje warto ten temat przypominać i spojrzeć nieco z innej perspektywy. W kontekście Polskiego Ładu chodzi przede wszystkim o modyfikację dotychczas obowiązujących ulg i wprowadzenie nowych, z których mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, wśród nich wymienia się:

 1. Ulgę na prototyp
 2. Ulgę na robotyzację
 3. Ulga na innowacyjnych pracowników
 4. Zmiany w uldze IP BOX i B+R

W podlinkowanych publikacjach opisane zostały w zarysie zasady i możliwości skorzystania z poszczególnych rozwiązań. Warunki, jakie należy spełnić chcąc skorzystać z jakiejś ulgi są szczegółowo opisane w ustawie i należałoby skrupulatnie się z nimi zapoznać. Poniżej przedstawiamy syntetyczne zestawienie zmian, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy inwestycje w nowe technologie:

Rodzaj ulgi
Co można odliczyć
Zasada rozliczania
Kto może skorzystać
Ulga na prototyp
 • koszty produkcji próbnej,
 • koszty wprowadzenia nowego produktu na rynek,
 • koszty badania cyklu życia produktu,
 • weryfikacja technologii środowiskowych
 • 100% wydatków w kosztach uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego w PKPiR,
 • 30% wydatków j.w. w ramach ulgi w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L
Łącznie 130% poniesionych wydatków
Każdy przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym
Ulga na robotyzację
Inwestycja w roboty przemysłowe:
 • nabycie robotów przemysłowych,
 • zakup maszyn i urządzeń peryferyjnych do robotów przemysłowych,
 • wydatki związane z uruchomieniem robota przemysłowego,
 • zakup usług szkoleniowych,
 • spłata rat leasingowych
 • 100% wydatków w kosztach uzyskania przychodów w trakcie roku podatkowego w PKPiR,
 • 50% wydatków j.w. w ramach ulgi w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-36L
Łącznie 150% poniesionych wydatków
Każdy przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym
Ulga na innowacyjnych pracowników
Dotyczy pracowników, którzy zajmują się działalnością badawczo-rozwojową (B+R) w firmie, w ilości co najmniej 50% czasu pracy Jeżeli przedsiębiorca nie osiągnie wystarczającego dochodu, żeby móc w 100% odliczyć ulgę B+R lub poniesie stratę, to w ramach tej niewykorzystanej ulgi B+R będzie mógł pomniejszyć w przyszłym roku zaliczki na podatek dochodowy innowacyjnych pracowników Każdy przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym
Zmiana w uldze IP BOX i B+R
 • możliwość skorzystania z ulgi IP BOX i B+R jednocześnie pod pewnymi ustawowymi warunkami
 • podwyższenie wydatków kwalifikowalnych dla centrum badawczo-rozwojowego (CBR) ze 150% do 200%,
 • podwyższenie kosztów kwalifikowalnych obejmujących wynagrodzenia pracowników zatrudnionych do działalności badawczo-rozwojowej ze 100% do 200%
Każdy przedsiębiorca, który wybrał opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym

Jak widać jedynie przedsiębiorcy, którzy wybiorą podatek według skali czy podatek liniowy mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia ulg, ponieważ tylko na podatkowej książce przychodów i rozchodów można rozliczać faktycznie poniesione koszty podatkowe. Powyższe zestawienie pozwala na szybką ocenę korzyści w sytuacji skorzystania z ulg inwestycyjnych.

Inwestycje na nowe technologie – podsumowanie

Inwestycje w nowe technologie są niezbędne, ale przedsiębiorca musi posiadać środki finansowe przeznaczone na ten cel. Pozyskanie takich środków nie jest wcale łatwym zadaniem tym bardziej, że okres zwrotu z inwestycji jest rozciągnięty w dłuższym przedziale czasu. Niewątpliwie wprowadzenie nowych ulg dla przedsiębiorców stymuluje do działania, jednak bardzo duże wymogi formalne i skrupulatność rozliczeń mogą hamować i studzić zapał przyszłych beneficjentów. W przypadku osób fizycznych z opisanych ulg skorzystają ci, którzy mogą odliczyć koszty uzyskania przychodów, a więc rozliczający się według skali podatkowej czy na podatku liniowym. Jedno jest pewne, że w obecnych czasach wprowadzanie nowych technologii i rozwiązań w prowadzonej działalności gospodarczej pozwala na przetrwanie w dżungli konkurencji. Bez tego w dynamicznie zmieniającym się świecie przestaniemy być zauważalni. Pozostaje nam więc rozwijać swoją pomysłowość i kreatywność na rzecz rozwoju naszej firmy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie