Powrót

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

pomoc dla Ukrainy - rozliczenie w działalności

Chcesz mieć pracownika z Ukrainy? Przeczytaj najważniejsze informacje na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Dla obywateli Ukrainy zostały wprowadzone przepisy szczególne, które ułatwiają legalny pobyt i pracę w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat legalnego zatrudniania obywateli Ukrainy.

O czym należy pamiętać zanim zatrudnimy obywatela Ukrainy?

Formuła zatrudniania cudzoziemców jest taka sama dla wszystkich. Jednak w przypadku obywateli Ukrainy z uwagi na trwający konflikt wojenny wprowadzono pewne uproszczenia m.in. w zakresie niezbędnych dokumentów zezwalających na pobyt w Polsce.

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

Pierwsze od czego należy zacząć to ustalenie, czy pobyt na terytorium Polski jest legalny. Pracodawca w ciągu 14 dni informuje o zatrudnieniu właściwy powiatowy urząd pracy elektroniczne na portalu praca.gov.pl. Ta procedura dotyczy zarówno tych, którzy przebywali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., jak i po tej dacie. Pracownicy z Ukrainy mogą swobodnie korzystać z dostępnego rynku pracy w okresie 18 miesięcy. W tym czasie mogą bez większych problemów zmieniać pracodawców. Pracodawcy z Polski muszą pamiętać o swoich obowiązkach, do których należy m.in.:

  • zawarcie pisemnej umowy,
  • zgłoszenie w ciągu 7 dni do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • zaoferowanie wynagrodzenia za pracę w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy można składać bezpośrednio do powiatowego urzędu pracy. Szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić dostępne są na portalu informacyjnym dedykowanym przedsiębiorcom.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość