Blog ifirma.pl

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

|
|
1 minut czytania
Chcesz mieć pracownika z Ukrainy? Przeczytaj najważniejsze informacje na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Dla obywateli Ukrainy zostały wprowadzone przepisy szczególne, które ułatwiają legalny pobyt i pracę w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat legalnego zatrudniania obywateli Ukrainy.

O czym należy pamiętać zanim zatrudnimy obywatela Ukrainy?

Formuła zatrudniania cudzoziemców jest taka sama dla wszystkich. Jednak w przypadku obywateli Ukrainy z uwagi na trwający konflikt wojenny wprowadzono pewne uproszczenia m.in. w zakresie niezbędnych dokumentów zezwalających na pobyt w Polsce.

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

Pierwsze od czego należy zacząć to ustalenie, czy pobyt na terytorium Polski jest legalny. Pracodawca w ciągu 14 dni informuje o zatrudnieniu właściwy powiatowy urząd pracy elektroniczne na portalu praca.gov.pl. Ta procedura dotyczy zarówno tych, którzy przebywali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., jak i po tej dacie. Pracownicy z Ukrainy mogą swobodnie korzystać z dostępnego rynku pracy w okresie 18 miesięcy. W tym czasie mogą bez większych problemów zmieniać pracodawców. Pracodawcy z Polski muszą pamiętać o swoich obowiązkach, do których należy m.in.:

 • zawarcie pisemnej umowy,
 • zgłoszenie w ciągu 7 dni do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
 • zaoferowanie wynagrodzenia za pracę w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy można składać bezpośrednio do powiatowego urzędu pracy. Szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić dostępne są na portalu informacyjnym dedykowanym przedsiębiorcom.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie