Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

pomoc dla Ukrainy - rozliczenie w działalności

Chcesz mieć pracownika z Ukrainy? Przeczytaj najważniejsze informacje na ten temat.

Dla obywateli Ukrainy zostały wprowadzone przepisy szczególne, które ułatwiają legalny pobyt i pracę w Polsce. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat legalnego zatrudniania obywateli Ukrainy.

O czym należy pamiętać zanim zatrudnimy obywatela Ukrainy?

Formuła zatrudniania cudzoziemców jest taka sama dla wszystkich. Jednak w przypadku obywateli Ukrainy z uwagi na trwający konflikt wojenny wprowadzono pewne uproszczenia m.in. w zakresie niezbędnych dokumentów zezwalających na pobyt w Polsce.

Jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

Pierwsze od czego należy zacząć to ustalenie, czy pobyt na terytorium Polski jest legalny. Pracodawca w ciągu 14 dni informuje o zatrudnieniu właściwy powiatowy urząd pracy elektroniczne na portalu praca.gov.pl. Ta procedura dotyczy zarówno tych, którzy przebywali w Polsce przed 24 lutego 2022 r., jak i po tej dacie. Pracownicy z Ukrainy mogą swobodnie korzystać z dostępnego rynku pracy w okresie 18 miesięcy. W tym czasie mogą bez większych problemów zmieniać pracodawców. Pracodawcy z Polski muszą pamiętać o swoich obowiązkach, do których należy m.in.:

  • zawarcie pisemnej umowy,
  • zgłoszenie w ciągu 7 dni do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
  • zaoferowanie wynagrodzenia za pracę w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy można składać bezpośrednio do powiatowego urzędu pracy. Szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić dostępne są na portalu informacyjnym dedykowanym przedsiębiorcom.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość