Wiele osób jest zatrudnionych na umowę zlecenie. Taka forma współpracy cieszy się popularnością wśród pracodawców, ale również zleceniobiorcy chętnie decydują się na taki model pracy. W dzisiejszej publikacji napiszemy o propozycji rządu oskładkowania wszystkich umów zleceń.
Jakie składki ZUS są pobierane od umowy zlecenie?
Odpowiedź na to pytanie może być źródłem wielu publikacji, ponieważ to czy umowa zlecenie będzie ozusowana, czy też nie zależy od wielu czynników. Chodzi przede wszystkim o ustalenie, czy dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Do zbiegu tytułów dochodzi w przykładowych sytuacjach:
- prowadzenie działalności gospodarczej i umowa zlecenie,
- zatrudnienie na etacie i na umowę zlecenie,
- kilka umów zleceń,
- umowa zlecenie z własnym pracodawcą lub obcym pracodawcą,
- emerytura i umowa zlecenie.
To tylko nieliczne z konfiguracji, jakie mogą wystąpić przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku należy ocenić w oparciu o obowiązujące przepisy, czy od umowy zlecenie muszą być naliczone składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie.
Ubezpieczenie społeczne od każdej umowy zlecenie
Temat pełnego ozusowania wszystkich umów zleceń przewija się w przestrzeni publicznej od kilku lat. Obecnie, czy umowa zlecenie będzie objęta składkami społecznymi, czy też nie zależy od kwoty przychodów z innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Po zmianie przepisów nie miałoby to już żadnego znaczenia. Nie trzeba by było badać, czy zleceniobiorca jest gdzieś zatrudniony, czy opłaca składki społeczne co najmniej od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Umowa zlecenie podlegałaby pod składki społeczne na takich samych zasadach jak umowa o pracę:
- Dla większości zleceniobiorców oznaczałoby to, że otrzymają mniejsze kwoty do wypłaty.
- Natomiast dla pracodawcy wzrost kosztów pracowniczych.
Podsumowanie
Proponowane rozwiązanie pojawiło się w Krajowym Programie Reform na lata 2022-2023. W dokumencie pisze się o segmentacji rynku pracy poprzez zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Oznaczałoby to objęcie tych umów składkami na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od uzyskiwanych przychodów. Planowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 2023 roku.