Jak nagrywać wideo do kursów online?

wideo do kursów online

Stworzenie kursu internetowego będzie wymagało od Ciebie nagrania odpowiednich plików wideo.

Jeśli nie masz w tym doświadczenia – nie przejmuj się. W dzisiejszym artykule opiszemy w kilku prostych krokach, jak nagrywać wideo do kursów online.

Etapy nagrywania wideo do kursów online

Według raportu „State of video in education 2019”, 91% uczestników badania uważa, że wideo ma pozytywny wpływ na wzrost satysfakcji uczniów z nauki. Dodatkowe elementy wizualne oraz dźwiękowe lepiej wpływają na proces zapamiętywania i przyswajania wiedzy. Dlatego wiele osób preferuje taki sposób nauki, nad klasycznym uczeniem się z tekstów i książek.

Jak więc nagrywać wideo, aby stworzyć wartościowy kurs? Oto 6 kroków:

1. Zaplanuj treści wideo

Dlaczego powinieneś przygotować skrypt przed rozpoczęciem nagrywania? Przede wszystkim dlatego, że uchroni Cię to przed marnotrawstwem Twojego czasu. Mając uporządkowaną kolejność poszczególnych lekcji, wraz z wyszczególnieniem ich początków, środków i końców, zachowujesz strukturę, która nie tylko Tobie pozwoli nie pogubić się w przygotowanych materiałach. Zyskają również na tym Twoi uczniowie. Tak uporządkowana wiedza, będzie łatwiejsza do przyswojenia.

W zależności od swoich preferencji możesz rozpisać każdą lekcję dokładnie lub ograniczyć się tylko do najważniejszych wypunktowań. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych powtórzeń i przerw, na zebranie myśli: „o czym powiedzieć dalej?”. Zaoszczędzi Ci to czas również podczas edycji plików wideo.

2. Przygotuj potrzebny sprzęt

Ten punkt może wydawać się dla wielu osób problematyczny. Na szczęście niepotrzebny jest profesjonalny sprzęt, aby nagrać swój kurs online. W większości przypadków klasyczne smartfony, którymi posługujemy się na co dzień, w zupełności wystarczą. Szerzej ten temat omówiliśmy w osobnym artykule. Jeśli jednak chcesz zadbać o wyższą jakość swoich nagrań, mogą przydać Ci się poniższe narzędzia:

 • Mikrofon – odpowiedni mikrofon pozwoli zredukować hałas, który pochodzi z otoczenia. Dzięki temu kursanci będą mogli skupić się wyłącznie na tym, co do nich mówisz, bez obawy o rozproszenie zewnętrznymi odgłosami.
 • Kamera – jak już wspomnieliśmy, aparat w smartfonie może w zupełności wystarczyć. Jednak jeśli chciałbyś nagrywać kurs za pomocą kamerki wbudowanej w laptop, lepiej rozważ zakup zewnętrznego produktu.
 • Oświetlenie – możesz polegać tylko na świetle dziennym, jednak to zdecydowanie skraca godziny, w których będziesz mógł nagrywać. Jeśli chcesz mieć większą elastyczność, skorzystaj z lamp pierścieniowych lub zestawu Softbox.
 • Statyw– to bonusowe narzędzie, które pomogą ustabilizować Ci kamerę. Możesz oczywiście zdecydować się na domową wersję tego rozwiązania, np. na ustawienie aparatu na stosie książek.

3. Pobierz program do nagrywania ekranu

Czasami, aby łatwiej coś wytłumaczyć, musimy pokazać odbiorcy dokładnie cały proces. W tym celu przyda się program do nagrywania ekranu, który pozwoli nam przygotować materiał z tego, co akurat robimy na danym urządzeniu. Jest to przydatne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli prezentujemy w kursie dany program i jego funkcjonalności. Kursantowi łatwiej będzie zrozumieć i zapamiętać mechanizm jego funkcjonowania na konkretnym przykładzie niż na samej wypowiedzi instruktora.

O najlepszych urządzaniach do nagrywania ekranu pisaliśmy w osobnym artykule. Pamiętaj, aby do takich nagrań wideo przygotować lektor, w którym wytłumaczysz, co aktualnie robisz i dlaczego prezentujesz to w swoim kursie.

4. Przygotuj przestrzeń do nagrywania

Nie potrzebujesz profesjonalnego studia, aby nagrywać kursy internetowe. Możesz przygotować odpowiednią przestrzeń, gdziekolwiek masz taką możliwość. Pamiętaj jednak o kilku aspektach, które wpływają na jakość i odbiór twoich treści:

 • Odpowiednie ustawienie – spróbuj dostosować ustawienie do swojego kursu. Jeśli twoje szkolenie dotyczy ogrodnictwa, użyj roślin, aby stanowiły twoje tło, lub przenieś swoje studio do ogrodu. Jeśli natomiast twój kurs jest o gotowaniu lub pieczeniu, nagraj wideo w kuchni.
 • Zadbaj o oświetlenie – wspominaliśmy już, że możesz wykorzystać światło dzienne lub skorzystać z oświetlenia sztucznego. W obu przypadkach zadbaj o to, aby twoja twarz nie była prześwietlona – oraz przeciwnie, zbyt zaciemniona.
 • Ogranicz hałas w tle – jeśli decydujesz się na nagrywanie, postaraj się ograniczyć zewnętrzny hałas do minimum. Mogą go powodować urządzenia codziennego użytku: pralka, lodówka, klimatyzator, komputer z głośnym wentylatorem. Często są to też odgłosy dochodzące spoza domu, takie jak remont u sąsiada, czy bawiące się nieopodal dzieci – wtedy zamknięcie okien może być wystarczające. W najgorszym wypadku będziesz zmuszony do przełożenia terminu nagrań.
 • Bałagan– wszystko, co kursanci widzą w tle, nie powinno odwracać ich uwagi od zdobywania wiedzy. Sprawdź, co widać w twoim kadrze i postaraj się zachować w nim porządek i estetykę.

5. Nagraj testowe wideo i wyciągnij wnioski

Zanim nagrasz cały kurs, ogranicz się do nagrania testowego. Obejrzyj gotowe wideo i spróbuj wyciągnąć wnioski. Czy jest coś, co chciałbyś poprawić? Oto kilka podpowiedzi, na co możesz zwrócić uwagę:

 • ton głosu,
 • gestykulację i mimikę twarzy,
 • szybkość mówienia,
 • sposób wypowiedzi – czy mówisz wyraźnie?,
 • logikę zdań – upewnij się, czy przygotowany skrypt, rzeczywiście oddaje to, co chciałeś przekazać swoim uczniom,
 • jakość nagrania – dźwięk, wideo, oświetlenie, tło.

Pierwsze wideo może być dla Ciebie stresujące. Warto więc wykorzystać to próbne nagranie do oswojenia się z kamerą, dzięki temu w pozostałych lekcjach wypadniesz dużo bardziej naturalnie.

6. Nagraj cały kurs

Kiedy już czujesz się wystarczająco gotowy, przejdź do nagrania całego kursu. Pamiętaj, że nie musi to być perfekcyjne szkolenie, żeby ludzie chcieli je kupić. Uczniów interesuje to, co masz do przekazania, a forma, w jakiej to zrobisz to drugorzędna sprawa.

Po nagraniu kursu czeka Cię jeszcze etap związany z edycją całego materiału. W tej pracy pomogą Ci dedykowane programy, które możesz znaleźć zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej.

Podsumowanie

Jak nagrywać wideo do kursów online? Od ukończenia tego zadania dzieli Cię tylko 6 kroków. Wymagają sporego zaangażowania i/lub nakładu środków – możesz również nagrywać wideo nisko budżetowo. Na niektórych etapach pomogą Ci dedykowane programy, które odpowiednio wspomogą i ułatwią Twoją pracę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość