Blog ifirma.pl

Jak obsługiwać emisję bonów różnego przeznaczenia?

|
|
2 minut czytania
Wykorzystujesz bony w prowadzonej działalności gospodarczej? Sprawdź jak obsługiwać emisję takich bonów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bon najczęściej ma określony cel promocyjny lub handlowy. Przy użyciu bonu dokonuje się płatności za różnego rodzaju towary bądź usługi. Dystrybuowanie bonów może przybierać bardzo różne formy. Klient takie bony może pozyskiwać odpłatnie, ale również sprzedawca może się zdecydować na nieodpłatne przekazanie bonu. Forma sprzedaży/przekazania bonów może być dokonana w dowolnej formie, to wszystko zależy od pomysłowości i potrzeb przedsiębiorcy. W tym tekście wyjaśniamy, jak obsługiwać emisję bonów różnego przeznaczenia.

Co to jest bon różnego przeznaczenia (MPV)?

Bonem różnego przeznaczenia możemy dokonywać płatności za towary i usługi opodatkowane różnymi stawkami VAT. Co do zasady musi być znana kategoria towarów i/lub usług, za które będzie można dokonać płatności bonem MPV i powinny one być opodatkowane różnymi stawkami VAT. Rozliczenie podatku VAT należnego od bonu różnego przeznaczenia będzie dokonane dopiero w momencie skorzystania z bonu.

Co to jest emisja i transfer bonu?

Przez emisję bonu zgodnie z ustawą należy rozumieć pierwsze wprowadzenie bonu do obrotu przez emitenta. Pojęcie emisji nie obejmuje samego wytworzenia bonów. Nie należy bowiem utożsamiać emisji z czynnościami technicznymi, które są związane z samym tylko wytworzeniem instrumentu. Czyli wydrukowanie bonów przez drukarnię na zlecenie emitenta nie będzie emisją. Przez emisję bonu należy rozumieć pierwsze wprowadzenie go do obrotu za wynagrodzeniem. Bon może mieć postać fizyczną (materialną) lub elektroniczną i nie ma to wpływu na ocenę czy doszło do emisji bonów.
Natomiast pod pojęciem transferu bonu rozumie się emisję bonu oraz każde przekazanie tego bonu po jego emisji, czyli sprzedaż bonu.

Emisja bonów różnego przeznaczenia – jak ją obsługiwać?

Emisja bonów różnego przeznaczenia nie będzie opodatkowana w momencie transferu, czyli w momencie jego sprzedaży. Transfer bonu MPV może być dokonany przez:

 • podatnika,
 • pośrednika.
Jeżeli transfer bonu MPV odbywa się przez podatnika wówczas w momencie przekazania towarów lub świadczenia usług jest on zobowiązany do naliczenia podatku VAT należnego od tej transakcji.

Jeżeli transfer bonu MPV odbywa się przez pośrednika wówczas opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają usługi pośrednictwa oraz inne usługi takie jak usługi dystrybucji lub promocji, dotyczące tego bonu.

Każde przekazanie bonu różnego przeznaczenia MPV, czy to konsumentowi czy to pośrednikowi, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie transferu tylko dopiero w momencie płatności bonem. Jeśli chodzi o bony MPV sprzedawane w łańcuchu dystrybucji, obowiązuje zasada jednokrotnego opodatkowania podatkiem VAT zawsze w momencie dostawy towarów lub usług, na które konsument wykorzystuje bon.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie