Jak obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

obywatel Ukrainy a działalność godpodarcza w Polsce

Chcesz wiedzieć, jak obywatel Ukrainy może założyć działalność w Polsce? Przeczytaj artykuł na ten temat.

_

Napływ dużej ilości uchodźców z Ukrainy wymusza stworzenia dla nich sprzyjających warunków do funkcjonowania w Polsce. Powstała ustawa, która reguluje wiele kwestii formalnych. Jednym z takim tematów jest umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i o tym będziemy pisali w dzisiejszej publikacji.

Jak obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

Jak się okazuje obywatele Ukrainy mogą legalnie zakładać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele z Polski. Punktem wyjście będzie potwierdzenie, że:

  • osoba z Ukrainy przebywa w Polsce legalnie,
  • posiada nadany numer PESEL w Polsce.

Obywatele ukraińscy mogą rejestrować firmy zarówno w CEIDG, jak i KRS w zależności od wybranej formy organizacyjnej:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka osobowa,
  • spółka kapitałowa.

Żeby obywatel Ukrainy mógł prowadzić działalność w Polsce musi legalnie przebywać w naszym kraju, a jest to możliwe po spełnieniu jednego z poniższych warunków:

  • posiadanie ważnego tytułu pobytowego,
  • posiadanie zezwolenia na pobyt stały/czasowy,
  • paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym,
  • zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Jak zarejestrować firmę w CEIDG?

Rejestracji firmy można dokonać na zasadach ogólnych: osobiście w urzędzie gminy lub online. Rejestracja może potrwać do 30 dni. Jeżeli obywatel Ukrainy założy sobie profil zaufany, to będzie mógł dokonać rejestracji firmy online. W celu założenia profilu należy na etapie składania wniosku o numer PESEL podać dodatkowe informacje. Złożony wniosek może podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Bez względu na formę rejestracji firmy należy przedstawić dokument potwierdzający, że pobyt danej osoby jest w Polsce legalny. Rejestracja firmy jest bezpłatna. Po zarejestrowaniu można dodatkowo korzystać z Konta Przedsiębiorcy na portalu biznes.gov.pl.

Jak z tego wynika do otwarcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nie jest wymagane posiadanie obywatelstwa. Ważne jest przede wszystkim uregulowanie legalności pobytu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość