Blog ifirma.pl

Jak obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

|
|
2 minut czytania
Chcesz wiedzieć, jak obywatel Ukrainy może założyć działalność w Polsce? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Napływ dużej ilości uchodźców z Ukrainy wymusza stworzenia dla nich sprzyjających warunków do funkcjonowania w Polsce. Powstała ustawa, która reguluje wiele kwestii formalnych. Jednym z takim tematów jest umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce i o tym będziemy pisali w dzisiejszej publikacji.

Jak obywatel Ukrainy może założyć działalność gospodarczą w Polsce?

Jak się okazuje obywatele Ukrainy mogą legalnie zakładać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach jak obywatele z Polski. Punktem wyjście będzie potwierdzenie, że:

  • osoba z Ukrainy przebywa w Polsce legalnie,
  • posiada nadany numer PESEL w Polsce.

Obywatele ukraińscy mogą rejestrować firmy zarówno w CEIDG, jak i KRS w zależności od wybranej formy organizacyjnej:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka osobowa,
  • spółka kapitałowa.

Żeby obywatel Ukrainy mógł prowadzić działalność w Polsce musi legalnie przebywać w naszym kraju, a jest to możliwe po spełnieniu jednego z poniższych warunków:

  • posiadanie ważnego tytułu pobytowego,
  • posiadanie zezwolenia na pobyt stały/czasowy,
  • paszport w przypadku wjazdu i pobytu na terytorium Polski w ruchu bezwizowym,
  • zaświadczenie o korzystaniu z ochrony czasowej wydane przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Jak zarejestrować firmę w CEIDG?

Rejestracji firmy można dokonać na zasadach ogólnych: osobiście w urzędzie gminy lub online. Rejestracja może potrwać do 30 dni. Jeżeli obywatel Ukrainy założy sobie profil zaufany, to będzie mógł dokonać rejestracji firmy online. W celu założenia profilu należy na etapie składania wniosku o numer PESEL podać dodatkowe informacje. Złożony wniosek może podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Bez względu na formę rejestracji firmy należy przedstawić dokument potwierdzający, że pobyt danej osoby jest w Polsce legalny. Rejestracja firmy jest bezpłatna. Po zarejestrowaniu można dodatkowo korzystać z Konta Przedsiębiorcy na portalu biznes.gov.pl.

Jak z tego wynika do otwarcia i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nie jest wymagane posiadanie obywatelstwa. Ważne jest przede wszystkim uregulowanie legalności pobytu.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie