Blog ifirma.pl

Jak odwołać się od decyzji ZUS?

|
|
3 minut czytania
Każdy ma prawo odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niezależnie od tego, czy powodem niezadowolenia jest fakt nieprzyznania świadczenia, czy też jego wysokość. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest wnioskowanie jedynie o zmianę decyzji (w części lub całości), a nie o jej uchylenie. W jaki sposób można tego dokonać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Każdy ma prawo odwołać się od decyzji ZUS, niezależnie od tego, czy powodem niezadowolenia jest fakt nieprzyznania świadczenia, czy też jego wysokość. Należy jednak pamiętać, że możliwe jest wnioskowanie jedynie o zmianę decyzji (w części lub całości), a nie o jej uchylenie. W jaki sposób można tego dokonać?

WAŻNE!
Poniższy artykuł odnosi się do przepisów obowiązujących w 2017 roku.

Odwołanie od decyzji ZUS – termin

Na odwołanie od decyzji ZUS mamy miesiąc od dnia jej doręczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ZUS nie wyda żadnej decyzji w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia wniosku o świadczenie – wówczas odwołanie możemy wnieść w dowolnym terminie.

Co musi zawierać odwołanie?

Odwołanie od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych musi zawierać dane standardowe dla pisma procesowego (zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego), tzn.:

 • imię i nazwisko oraz oznaczenie miejsca zamieszkania osoby odwołującej się (lub pełnomocnika)
 • zaskarżoną decyzję (z datą i numerem nadanym przez ZUS)
 • oznaczenie sądu, do którego jest kierowane
 • oznaczenie rodzaju pisma i przedmiotu sporu
 • określenie, czy skarżymy decyzję w całości czy w części
 • wskazanie i uzasadnienie zarzutów
 • podpis ubezpieczonego (lub pełnomocnika).
▲ wróć na początek

Odwołanie od decyzji ZUS – gdzie je złożyć?

Odwołanie od decyzji ZUS należy sporządzić w wersji pisemnej i wysłać je pocztą lub złożyć osobiście w oddziale ZUS, który wydał decyzję. Dalej jest ono przekazywane przez Zakład do sądu (w zależności od rodzaju sprawy – rejonowego lub okręgowego), właściwego dla miejsca zamieszkania odwołującego.

Istnieje też możliwość złożenia odwołania ustnego do protokołu sporządzonego przez przedstawiciela placówki ZUS lub też wniesienia go od razu do protokołu we właściwym sądzie (chyba że odwołanie dotyczy decyzji lekarza orzecznika – wówczas należy zgłosić się do komisji lekarskiej ZUS).

Jakie są dalsze kroki

Od momentu złożenia odwołania ZUS ma 30 dni na ponowne rozpatrzenie sprawy – może on dokonać zmiany lub uchylenia wydanej decyzji. W sytuacji, gdy nowa decyzja jest satysfakcjonująca dla odwołującego, wówczas ZUS wydaje ją, uchylając jednocześnie poprzednią.

A co, gdy odwołanie nie zostanie uwzględnione? Wówczas sprawa musi zostać przekazana do sądu w terminie 30 dni od otrzymania przez ZUS odwołania. Postępowanie takie kończy się wydaniem wyroku, w którym sąd ma prawo albo oddalić odwołanie, albo uwzględnić je i zmienić zaskarżoną decyzję w całości lub części. Jeżeli wyrok nie jest zadowalający, w dalszej kolejności przysługuje apelacja do sądu wyższej instancji, a później kasacja.

Zastanawiasz się, jak odwołać się od decyzji US – kliknij po pakiet praktycznych wskazówek!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie