Jak osoba z Ukrainy może uzyskać numer PESEL?

numer pesel dla obywateli Ukrainy

Zastanawiasz się, jak obywatel Ukrainy może uzyskać numer PESEL? W bieżącym artykule podamy kilka informacji na ten temat.

Specustawa dedykowana obywatelom Ukrainy rozstrzyga wiele kwestii natury formalnej związanej z ich pobytem w Polsce. W przepisach przewidziano między innym możliwość uzyskania numeru PESEL przez osoby z Ukrainy. W jaki sposób można to zrobić napiszemy w dzisiejszej publikacji.

Jak osoba z Ukrainy może uzyskać numer PESEL?

Każdy obywatel Ukrainy, który legalnie znalazł się w Polsce od 24 lutego 2022 r. może uzyskać numer PESEL po dopełnieniu pewnych formalności. Przede wszystkim musi złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Polski. Jeżeli dodatkowo dana osoba będzie chciała założyć profil zaufany w składanym wniosku powinna dodatkowo wskazać:

  • adres poczty elektronicznej,
  • numer telefonu komórkowego,
  • zgodę na wprowadzenie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych,
  • zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego.

Posiadanie profilu zaufanego pozwala m.in. na:

  • założenie działalności gospodarczej online,
  • podpisywanie dokumentów,
  • uwierzytelnianie swojej tożsamości w systemach informatycznych administracji publicznej.

Jak można przeczytać na portalu biznes.gov.pl wniosek o wydanie numeru PESEL może wypełnić wnioskodawca albo pracownik urzędu na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę, a następnie należy:

  • własnoręcznie podpisać
  • złożyć na piśmie w urzędzie gminy
  • złożyć osobiście.

Wnioski można składać w języku polsko-ukraińskim lub polsko-rosyjskim.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość