Blog

Jak płatnik VAT powinien rozliczyć przychody z Google AdSense

W Internecie można zarabiać w różny sposób. Jednym z nich jest udostępnianie miejsca reklamowego na własnej stronie internetowej firmie Google AdSense. Taką formę zarabiania pieniędzy można potraktować jako jedyne lub dodatkowe źródło dochodu. Nie można jednak zapominać o rozliczeniach podatkowych. Dzisiaj omówimy, w jaki sposób rozliczenia powinien dokonywać czynny podatnik VAT?

Czym jest reklama Google AdSense?

Reklama tego typu będzie zaliczana do kategorii usług. Firma Google płaci za ilość wyświetleń lub liczbę kliknięć. O charakterze publikowanych reklam decyduje firma Google. Firma opracowała również zasady programu AdSense, do których muszą się dostosować osoby chcące do niego przystąpić. Przed nawiązaniem współpracy należy się z nimi zapoznać.

W jaki sposób można rozliczać przychody z Google AdSense?

W związku z tym, że tego typu usługi są opłacane przez firmę Google, to muszą być one również odpowiednio wykazywane po stronie przychodów. Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą, otrzymane wynagrodzenie z tytułu wykonywania usługi Google Adsense będą wykazywały jako przychody z tej działalności i rozliczały zgodnie z wybraną metodą opodatkowania dochodów w działalności.

Nie zawsze muszą to być przychody związane z działalnością gospodarczą. Takie usługi mogą również wykonywać osoby, które nie prowadzą firmy, więcej na ten temat można przeczytać w tekście: Jak nievatowiec powinien rozliczyć przychody z Google AdSense.

Co z podatkiem VAT?

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą transakcje przeprowadzane z firmą Google są to transakcje wewnątrzunijne. Jeżeli usługa jest świadczona na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej, nie będzie ona opodatkowana podatkiem VAT w Polsce.

Firma Google ma swoją siedzibę w Irlandii, a więc jest to transakcja wewnątrzunijna. Miejscem świadczenia takiej usługi będzie Irlandia i to firma Google rozliczy podatek VAT w swoim kraju. Na płatniku VAT w Polsce ciążą jednak określone obowiązki podatkowe.

Jak rozlicza przychody z Google AdSense płatnik VAT?

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT na zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R powinien jeszcze dodatkowo zaznaczyć, że będzie świadczył usługi, do których stosuje się artykuł 100 ust. 1 pkt 4. Dzięki temu stanie się przedsiębiorcą unijnym, otrzyma numer VAT-UE, którym będzie się posługiwał przy wystawianiu faktury dla firmy Google.

Faktura będzie wystawiona bez podatku VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie/reverse charge”. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje u usługobiorcy, który rozliczy ją jak import usług w trybie art. 28b ustawy o VAT.

Gdzie wykazuje się przychody z Google Adsense w deklaracjach VAT?

Przychody, jakie przedsiębiorca otrzyma od firmy Google, musi wykazać w części deklaracyjnej JPK_V7 w rozliczeniu miesięcznym lub kwartalnym. Dodatkowo należy składać miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE, w których wykazuje się kwotę transakcji z wystawionej faktury.

W części deklaracyjnej JPK_V7 kwoty wpisuje się w pozycjach:

Natomiast w informacji podsumowującej VAT-UE:

Rozliczanie transakcji ze świadczenia usług Google AdSense wymaga od czynnego podatnika VAT wystawiania faktur z odpowiednimi adnotacjami, które muszą się prawidłowo wykazywać w JPK_V7 i informacji podsumowującej VAT-UE. Dzięki temu polski przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do rozliczania podatku VAT w kraju.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

13 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

13 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

14 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

15 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu