Blog ifirma.pl

Jak nievatowiec powinien rozliczyć przychody z Google AdSense

|
|
2 minut czytania
Świadczysz usługi reklamowe dla Google AdSense? Sprawdź, jakie masz obowiązki na gruncie podatku VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zarabianie w internecie może mieć bardzo różne formy. Wiele osób tworząc ciekawe treści w formie bloga lub posiadając atrakcyjną stronę internetową może generować dodatkowe zyski. Firma Google uruchomiła program AdSense, w ramach którego na witrynach zainteresowanych osób będą wyświetlane różnego rodzaju reklamy. Przychody będą generowane za kliknięcia bądź wyświetlanie reklamy. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, w jaki sposób tego typu aktywność powinien rozliczyć przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem VAT?

Czy brak rejestracji do podatku VAT pozbawia udziału w programie AdSense?

Firma Google ma siedzibę na terenie Irlandii, a więc na terenie Unii Europejskiej. Transakcje pomiędzy kontrahentami unijnymi są uregulowane w przepisach. Google AdSense jest traktowana jak usługa reklamowa i tak też będzie rozliczana na gruncie podatku VAT. Usługi wewnątrzwspólnotowe mogą świadczyć zarówno czynni podatnicy VAT, jak również ci, którzy korzystają ze zwolnienia. Muszą jednak dokonać pewnych formalności zgłoszeniowych.

Co powinien zrobić nievatowiec?

Przedsiębiorca, który jest zwolniony z opłacania podatku VAT i tak musi złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, na którym zaznacza poz. 60. Jest to informacja, że będzie świadczył usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt ustawy o podatku VAT.

 
 

Takie zgłoszenie należy złożyć przed osiągnięciem pierwszego przychodu z tytułu Google AdSEnse. Przedsiębiorca otrzyma identyfikator podatkowy VAT-UE uprawniający do wykonywania transakcji wewnątrzunijnych.

Następnie przedsiębiorca wystawia fakturę VAT z adnotacją „odwrotne obciążenie/reverse charge”. Zobowiązana do rozliczenia podatku VAT jest firma Google w Irlandii.

Dodatkowo nievatowiec składa miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE, na których wykazuje przychód otrzymany od firmy Google w części E:

 
 

Podsumowując

Nievatowiec musi:

 1. Być zarejestrowany do VAT-UE.
 2. Wystawiać fakturę podając na niej NIP-UE.
 3. Składać miesięczne informacje podsumowujące VAT-UE w terminie do dnia 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania przychodu z firmy Google.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 2 lutego 2021 o 19:53
   Joanna

   Ok, a co w przypadku kiedy takie przychody osiąga osoba fizyczna nie będąca przedsiębiorcą, tylko prowadząca stronę hobbystycznie? Czy wówczas też musi składać VAT-UE??

  2. 5 maja 2023 o 15:26
   Tomek

   Czy świadcząc takie usługi należy posiadać zaświadczenie A1 z ZUS? Jeśli jest to faktycznie eksport usług to miejscem wykonania usługi jest kraj odbiorcy – a więc zgodnie z Unijną Dyrektywą składki społeczne powinny opłacone być w miejscu wykonania usługi lub należy posiadać zaświadczenie A1 wydane przez ZUS potwierdzajace podleganie pod Polski system ubezpieczeń społecznych…
   Tak by to chyba wychodziło z przepisów, potwierdzi ktoś?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie