Jak poprawnie wysłać plik JPK_VAT?

Jednolity plik kontrolny należy przesłać do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Powinien on zawierać dane z ewidencji sprzedaży i zakupu VAT. Co ważne, dane te należy przekazać w wersji elektronicznej do właściwego organu, w postaci ściśle określonego schematu. Jego wzór znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów. Jak więc wygenerować i poprawnie wysłać plik JPK_VAT?

Generowanie JPK_VAT

Najwygodniejszym rozwiązaniem pozwalającym na sprawną wysyłkę JPK_VAT jest generowanie pliku bezpośrednio z systemu, w którym prowadzone są księgi podatkowe (na podstawie ewidencji sprzedaży i zakupu VAT). Zdecydowana większość programów do księgowości zdążyła przygotować odpowiednie rozwiązania. Umożliwiają one przygotowanie tego typu plików wg właściwego schematu i wyeksportowanie ich do formatu xml.

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć jednak dokładną instrukcję jak ręcznie sporządzić plik JPK_VAT (na podstawie ogólnodostępnej tabeli CSV, którą można edytować w arkuszu kalkulacyjnym).

Wysyłanie pliku JPK_VAT

Tak przygotowany plik JPK_VAT w formacie xml można wysłać na jeden z dwóch sposobów:

  • za pomocą podpisu kwalifikowanego – rozwiązanie płatne,
  • za pomocą profilu zaufanego e-PUAP – rozwiązanie bezpłatne (wystarczy założyć konto za pośrednictwem banku lub na portalu EPUAP; drugie rozwiązanie wymaga złożenia wniosku o utworzenie profilu zaufanego, a następnie potwierdzenia swojej tożsamości w jednym z urzędów skarbowych lub innych punktów – właściwe adresy znajdziesz tutaj).

Po uzyskaniu jednego ze sposobów potwierdzenia tożsamości przy wysyłaniu dokumentów elektronicznych, ze strony Ministerstwa Finansów przedsiębiorca powinien pobrać tzw. kliencką aplikację do wysyłania JPK, dobierając jej wersję do wykorzystywanego systemu operacyjnego. Co ważne, wraz z samym programem należy pobrać instrukcję. W niej znajduje się dokładny opis każdego etapu instalowania aplikacji oraz wysyłki za jej pośrednictwem plików JPK_VAT.

JPK_VAT w iFirma.pl

System ifirma.pl pozwala na proste i szybkie generowanie danych w formie JPK, w tym także Jednolitych Plików Kontrolnych dotyczących VAT. Można je pobrać w formacie xml i wysłać we własnym zakresie. Można też skorzystać z możliwości wysłania ich przez ifirma.pl (obecnie poprzez złożenie UPL-1, czyli upoważnienia dla pracowników portalu. Docelowo funkcja ta ma być zintegrowana ze wspomnianym wyżej profilem zaufanym eGo). Szczegółowa instrukcja, jak wygenerować i wysłać JPK z systemu ifirma.pl znajduje się tutaj.

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOK