Jak rozliczać VAT z Google Play

Korzystanie z różnego rodzaju aplikacji instalowanych na urządzeniach mobilnych typu tablet czy smartfon, stało się tak powszechne, że wręcz niezauważalne. Za pośrednictwem platformy Google Play udostępniane są, odpłatnie lub nieodpłatnie, różnego rodzaju aplikacje, gry, muzyka, książki i inne treści. Google Play jest to również miejsce, w którym przedsiębiorca – deweloper może oferować swoje aplikacje i gry i na tym zarabiać. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, jak w takim przypadku rozliczać VAT z Google Play.

Sprzedaż aplikacji przez Google Play – jak to działa?

Głównym zadaniem platformy Google Play jest stworzeniem miejsca, w którym spotyka się twórca aplikacji i jej użytkownik. Sklep internetowy Google jest pośrednikiem pomiędzy stronami transakcji. Przedsiębiorca, który chce nawiązać tego typu współpracę musi zawrzeć umowę dystrybucyjną dla deweloperów w Google Play. W przypadku, gdy Google działa w charakterze przedstawiciela dewelopera, a deweloper w charakterze zleceniodawcy Google, Google jest ostatecznym sprzedawcą produktów udostępnianych użytkownikom na terenie krajów, w których zarejestrowane jest Google, jako sprzedawca. W wyniku przeprowadzania takich transakcji generowane są przychody i do wyjaśnienia pozostaje kwestia rozliczania podatku VAT.

Sprzedaż przez Google Play to świadczenie usług elektronicznych

Sprzedaż za pośrednictwem platformy Google Play w świetle ustawy o podatku VAT jest świadczeniem usług drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje na temat tego, co to jest usługa elektroniczna, można pozyskać w podlinkowanej publikacji.

Jak rozliczać podatek VAT?

Jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT, to decyduje o tym charakter zawieranych umów z Google Play, które uległy modyfikacji. W ślad za tym stanowisko organów podatkowych na temat rozliczania podatku VAT również uległo zmianie.

Poprzednio każda transakcja była traktowana, jako sprzedaż na rzecz osoby fizycznej, która powinna być rozliczana w kraju nabywcy usługi lub w procedurze MOSS.
Obecnie, jeżeli firma Google jest pośrednikiem pomiędzy deweloperem – przedsiębiorcą a odbiorcą końcowym, to w takim przypadku mamy do czynienia z dwoma odrębnymi transakcjami na gruncie podatku VAT:

  1. Transakcja pomiędzy firmą Google a deweloperem – transakcja pomiędzy firmami.
  2. Transakcja pomiędzy Google a końcowym użytkownikiem – transakcja pomiędzy firmą a konsumentem.

W naszym przypadku przedsiębiorca – deweloper będzie świadczył usługę na rzecz przedsiębiorcy, jakim jest firma Google. W takiej sytuacji opodatkowanie podatkiem VAT będzie przebiegało zgodnie z zasadą wynikającą z art. 28b ustawy o VAT. Miejscem świadczenia usługi w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Siedziba działalności gospodarczej firmy Google mieści się w Irlandii, w związku z powyższym tam zostanie rozliczony podatek VAT. Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych, między innymi w interpretacji nr 0112-KDIL1-3.4012.300.2020.1.MR z dnia 09.09.2020 r., czy w interpretacji nr 0114-KDIP1-2.4012.594.2019.2.JŻ z dnia 21.01.2020 r.

Podsumowując należy zauważyć, że polski przedsiębiorca występujący w charakterze dewelopera, będzie wystawiał dla firmy Google fakturę z adnotacją “nie podlega”/”odwrotne obciążenie”, a podatek VAT naliczy firma Google. Dodatkowo taka transakcja jest wykazywana w informacji podsumowującej VAT-UE w części E “Informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług”.

Faktura za prowizję od firmy Google

Jeżeli przedsiębiorca otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez firmę Google, to w takim przypadku musi rozliczyć import usług wg stawki 23% i wykazać go odpowiednio w JPK_V7 w przypadku czynnych podatników lub w VAT-8/VAT-9M w przypadku podatników VAT zwolnionych.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu