Świadczenie usług elektronicznych na rzecz firm a rozliczenie VAT

usługi elektroniczne na rzecz firm

Świadczysz usługi elektroniczne dla firm? Sprawdź jak rozliczać podatek VAT.

Rozważania na temat świadczenia usług elektronicznych należy rozpocząć od ustalenia, czym jest usługa elektroniczna i jak ją definiują przepisy podatkowe. Mówią o tym przepisy ustawy o podatku VAT i Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej.

Co to jest usługa elektroniczna?

Zgodnie ze słowniczkiem pojęć zawartym w ustawie o podatku VAT pod pojęciem usługi elektronicznej należy rozumieć usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 Rozporządzenia 282/2011 Rady UE. Aby ustalić co mieści się pod pojęciem “środki komunikacji elektronicznej” nieodzowne jest dotarcie do wspomnianego Rozporządzenia. Tej tematyce została poświęcona cała publikacja zachęcamy do lektury co pomoże właściwie i całościowo zdefiniować usługi elektroniczne. W tej kategorii znajdą się m.in.:

 • tworzenie i hosting stron internetowych,
 • hurtownie danych internetowych,
 • dostarczanie oprogramowania online,
 • książki, publikacje, czasopisma w formie elektronicznej,
 • reklama na stronach internetowych,
 • wyszukiwarki internetowe,
 • dostęp i pobieranie muzyki, filmów, gier

i wiele innych wymienionych w Rozporządzeniu.

Co to jest miejsce świadczenia usługi elektronicznej?

W celu prawidłowego rozliczenia podatku VAT niezbędne jest ustalenie miejsca świadczenia takich usług, ponieważ ta informacja pozwoli na określenie, gdzie takie usługi powinny być opodatkowane. W przepisach podatkowych ustawodawca określił różne miejsca świadczenia usług elektronicznych w zależności od statusu nabywcy. W przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest to miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ustawy o VAT). W przypadku transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami, bez względu na to czy usługa będzie świadczona na rzecz przedsiębiorcy z innego kraju UE czy też poza nią, taka usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w kraju, gdzie posiada siedzibę usługobiorca/przedsiębiorca.

W jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie podatku VAT?

Jeżeli usługa elektroniczna będzie świadczona na rzecz przedsiębiorcy polskiego, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie naszego kraju, to wówczas taka transakcja jest opodatkowana w Polsce na zasadach ogólnych stawką podatku VAT, jaka obejmuje takie usługi.

W przypadku usług na rzecz przedsiębiorcy, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w innym kraju niż Polska, należy wystawić fakturę VAT. W praktyce w systemach księgowych stosuje się w pozycji stawka VAT zapis NP, czyli nie podlega. Dodatkowo taka faktura będzie oznaczona jako “Odwrotne obciążenie” co oznacza, że do naliczenia i wykazania podatku VAT należnego jest zobowiązany przedsiębiorca z innego kraju UE lub z tzw. kraju trzeciego.

W takim przypadku polski przedsiębiorca będzie zobowiązany do odpowiedniego wykazania podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług w nowym JPK_V7:

 • pole P_11 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju),
 • pole P_12 (zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy).

W przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy z UE należy jeszcze taką transakcję wykazać w miesięcznej informacji podsumowującej VAT-UE (art. 100 ust. 1 pkt 4) co jest równoznaczne z tym, że polska firma musi być zarejestrowana na potrzeby zawierania transakcji wewnątrzunijnych i posiadać NIP UE, którym będzie się posługiwać na wystawianych fakturach VAT.

Podsumowanie

Świadczenie usług elektronicznych na rzecz firm, które:

 • posiadają siedzibę działalności w Polsce jest opodatkowane na zasadach ogólnych jak inne transakcje krajowe,
 • posiadają siedzibę działalności w innym kraju, czy to z UE czy też poza nią, nie będzie podlegało opodatkowaniu na terytorium Polski.
▶ Przeczytaj również: Świadczenie usług elektronicznych na rzecz osób fizycznych a rozliczenie VAT.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość