Blog ifirma.pl

Jak stworzyć własną aplikację mobilną?

|
|
5 minut czytania
Aplikacje mobilne stały się obecnie dużą częścią naszego codziennego życia. Jednak mimo że jest ich tak dużo na rynku, wciąż można znaleźć dla siebie niszę i stworzyć coś, z czego użytkownicy chętnie będą korzystać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jak stworzyć własną aplikację mobilną? Taki proces kojarzy się często z wysokimi kosztami, poświęceniem wielu godzin pracy i z posiadaniem zaawansowanej wiedzy z kodowania. Dziś udowodnimy, że nawet początkujące osoby mogą rozważyć stworzenie własnej aplikacji.

Pomysł na aplikację mobilną

Każdy produkt oferowany na rynku musiał przejść przez etap generowania pomysłu. Nawet takie aplikacje, jak Facebook, czy Uber zrodziły się w czyjejś głowie, aby następnie przerodzić się w coś dużego i dochodowego. Jak jednak stworzyć coś niepowtarzalnego, skoro na rynku dostępnych jest tak wiele produktów? Jest na to kilka sposobów:

 • Znajdź problem, który Cię dręczy, a następnie opracuj rozwiązanie. Zaczynamy od stworzenia czegoś, z czego sami chętnie byśmy skorzystali. Skoro dany problem nas dotyczy, prawdopodobnie znajdą się osoby, które również szukają konkretnego rozwiązania.
 • Ulepsz aplikację, która już istnieje. Prawdopodobnie masz już doświadczenie w korzystaniu z różnych aplikacji. Czy zastanawiałeś się czasami, jakich funkcji Ci w nich brakowało albo jak mogłyby stać się jeszcze ciekawsze i użyteczniejsze? Możliwe, że w swoich przemyśleniach nie jesteś jedyny. Warto sprawdzić opinie danej aplikacji i komentarze użytkowników. Jeśli autor produktu nie robi nic w kierunku jego ulepszenia, może to być dla Ciebie szansa na stworzenie czegoś lepszego.
 • Zmiksuj kilka aplikacji w jedną. YTwoje doświadczenie w aplikacjami może również sprawić, że zauważysz pewne funkcjonalności dostępne w różnych produktach, które można połączyć w jedną ofertę. W ten sposób użytkownicy będą mieli wielofunkcyjne narzędzie w jednej aplikacji.
 • Podsumowując, nieważne z jakiego sposobu na znalezienie pomysłu skorzystasz, musi on odpowiadać na podstawowe pytania:

  • Czy problem, który poruszasz rzeczywiście istnieje i wymaga rozwiązania?
  • Czy problem występuje tak często jak sądzisz i dotyczy wystarczającej liczby osób, aby go rozwiązywać?
  • Czy aplikacja, którą chcesz zbudować, jest w stanie rozwiązać ten problem?

  Odpowiadając na powyższe pytania należy być obiektywnym i krytycznym. Przykładowo aplikacja Uber powstała, dlatego że przyszli współzałożyciele, Travis Kalanick i Garrett Camp, podczas pobytu w Paryżu nie mogli znaleźć transportu. Problem okazał się na tyle poważny i powszechny, że wymagał znalezienia i zaoferowania odpowiedniego rozwiązania. Powstała aplikacja umożliwia więc użytkownikom zamawianie przejazdów za pomocą kilku kliknięć.

  Analiza rynku

  Analiza rynku to idealny moment, aby zweryfikować swój pomysł. Przede wszystkim należy sprawdzić potencjalną konkurencję i ich produkty. Najprostszym sposobem będzie przejrzenie Play Store i App Store. Jeśli ktoś stworzył już aplikację podobną do Twojej, zapoznaj się z nią i zastanów, czym twój produkt może się wyróżniać. Jeśli natomiast w żadnym sklepie nie ma podobnej oferty, możliwe, że albo znalazłeś swoją niszę, albo produkt nie jest pożądany.

  W następnym kroku warto zapytać o feedback swoją grupę docelową. Zastanów się kim są Twoi klienci i gdzie możesz ich znaleźć. Weź pod uwagę media społecznościowe, fora internetowe, oraz portale i witryny, które prawdopodobnie przeglądają. Możesz również przygotować ankietę internetową.

  Obserwuj serwisy typu Product Hunt, z których dowiesz się, jakie nowe produkty zyskują swoich zwolenników. Z platform crowdfundingowych również wyciągniesz wartościowe wnioski, na temat tego, w co użytkownicy chętnie inwestują swoje pieniądze i jakie pomysły chcą wspierać.

  Opis funkcji aplikacji

  Ten krok to podsumowanie wszystkiego, co do tej pory udało Ci się ustalić. Opisz, jakie funkcjonalności chciałbyś udostępnić w swojej aplikacji. Zapewne w ramach dalszych testów i na podstawie przyszłych opinii użytkowników twój produkt będzie ewaluował, dlatego na tym etapie możesz pozwolić sobie na większą swobodę. Pozwoli Ci to uporządkować swój pomysł oraz lepiej przygotować się do następnego kroku, jakim jest stworzenie makiet.

  Posiadanie opisu funkcji swojej aplikacji to również wartościowy punkt wyjścia. Kiedy w kolejnych krokach Ty lub Twoi współpracownicy się pogubicie, zawsze możecie wrócić do początkowej wizji.

  Stworzenie makiet

  Na tym etapie nie musisz skupiać się nad szczegółami, takimi jak czcionki, kolory, czy zdjęcia. Makieta ma być prostym odzwierciedleniem Twojego pomysłu. Możesz użyć do tego celu po prostu kartki i długopisu lub wspomóc się bardziej profesjonalnymi narzędziami, takimi jak Figma, Sketch, czy InVision Studio.

  Przygotowane makiety powinny wizualizować to, co zobaczy użytkownik podczas interakcji z Twoją aplikacją. Najlepiej zacząć od ekranu głównego i dobrze opracowanej nawigacji. Musisz podzielić dostępne treści na logiczne sekcje, a następnie przewidzieć, jaki będzie najbardziej optymalny sposób poruszania się użytkownika w obrębie Twojej aplikacji. Na tym etapie na pewno pomoże Ci wiedza z zakresu user experience.

  Projekt graficzny

  Tak naprawdę dopiero na tym etapie powinieneś pomyśleć nad warstwą wizualną swojej aplikacji. Dobierz odpowiednie kolory, czcionki, grafiki i zdjęcia. Możesz wykonać tę pracę samodzielnie lub powołać się na doświadczonego projektanta.

  Dlaczego warto przygotować projekt graficzny? Przede wszystkim dlatego, że najbliżej mu będzie do produktu finalnego. Wiele osób, w tym inwestorzy oraz partnerzy biznesowi, może nie mieć tak rozbudowanej wyobraźni, jak Ty. Mając gotową wizualizację aplikacji łatwiej Ci będzie przekonać ich do wsparcia projektu – czy to finansowo, czy poprzez wspólną pracę.

  Stworzenie aplikacji

  Kulminacyjnym momentem jest stworzenie aplikacji. Cel ten możesz osiągnąć na kilka różnych sposobów.

  • Praca samodzielna – jeśli potrafisz kodować (lub masz ambicje, aby się tego nauczyć) nic nie stoi na przeszkodzie, abyś cały projekt opracował samodzielnie. Oczywiście musisz pamiętać, że prawdopodobnie będzie to najbardziej czasochłonna opcja, jednak oprócz samego produktu zyskasz cenne doświadczenie.
  • Współpraca z ekspertem – możesz podjąć się współpracy z doświadczonym programistom. Może być on zarówno Twoim partnerem biznesowym, jak i freelancerem, któremu zlecisz wykonanie zadania. Takich pracowników znajdziesz na specjalnych platformach, typu Fiverr czy Upwork.
  • Współpraca z firmą– firma zajmująca się tworzeniem aplikacji to dobre rozwiązanie, jeśli oprócz samej realizacji zadania, oczekujesz też wsparcia i konsultacji od strony bardziej doświadczonych osób. Taka współpraca może być jednak kosztowniejsza niż zlecenie projektu freelancerowi.
  • Szablony aplikacji – w Internecie znajdziesz wiele szablonów, po zakupie których otrzymasz dostęp do gotowego kodu zawierającego podstawowe funkcje. Jeśli jednak będziesz chciał rozbudować aplikację, prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to samodzielnie lub przy współpracy z freelancerem.
  • Kreator aplikacji – kreatory aplikacji pozwalają twórcy samodzielnie stworzyć aplikację bez znajomości kodowania. Jest to możliwe dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi i funkcji typu „przeciągnij i opuść” lub „kliknij i wybierz”. Rynek takich narzędzi ciągle się rozwija, dlatego poświęcimy mu osobny artykuł

  Podsumowanie

  Jak stworzyć własną aplikację mobilną? Jak widzisz należy spełnić kilka kroków. Nie jest to aż tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza, że na rynku pojawiają się narzędzia, które zdecydowanie usprawniają cały proces. Nie ważne, czy tworzysz aplikację na system Android czy iOS, w obu przypadkach musisz opublikować swoją aplikację stosując się do odgórnie przyjętych wytycznych.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie