Blog ifirma.pl

Jak stworzyć własny kurs internetowy?

|
|
5 minut czytania
W poprzednim artykule wytłumaczyliśmy, jak przygotować się do stworzenia kursu internetowego. Dzisiaj dokładniej opiszemy ostatni etap tego procesu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, jak stworzyć własny kurs internetowy, to zapraszamy do czytania.

Wybierz odpowiedni tytuł

Tytuł to ta część kursu, którą zobaczą wszyscy potencjalni klienci. Jest to więc element, na podstawie którego użytkownicy decydują, czy chcą dowiedzieć się o nim więcej. Co więc powinien zawierać dobry tytuł?

Oprócz standardowej informacji, co odbiorca znajdzie w kursie, należy również zawrzeć wiadomość, jakie problemy on rozwiązuje. Pamiętaj też, że zbyt ogólnikowe hasła, nie dostarczą użytkownikowi żadnej wartości. Zacznij od tego, co internauci wpisują w wyszukiwarkę. Możesz do tego użyć dedykowanych programów, jak np. Ahrefs, Sumrush, Ubersuggest lub wykorzystać darmowe podpowiedzi, widoczne w wyszukiwarce Google.

Tworząc tytuł kursu, nie możesz zapominać o swojej grupie docelowej. Na jej podstawie dobierz odpowiedni ton, styl i właściwe słowa. Ważne jest również to, aby tytuł był łatwy do wymówienia i zapamiętania. Dzięki temu użytkownicy będą mogli powiedzieć o kursie znajomym, bez konieczności zapisywania sobie zbyt trudnej nazwy.

Podsumowując, dobierając tytuł do swojego kursu, pamiętaj o wyjaśnieniu celu nauki i korzyściach z nią związanych. Zwróć uwagę również na łatwość zapamiętania frazy, odpowiedni ton oraz poprawną gramatykę.

Stwórz zarys kursu

Zbierz całą treść kursu w jednym miejscu. Jeśli masz notatki, książki, przykłady, to jest to dobry moment, aby przejrzeć je i uporządkować. Następnie postaraj się pogrupować wszystkie elementy w logiczny plan. Zacznij od ogólnych modułów, a następnie przejdź do rozpisania poszczególnych lekcji.

Kurs ma sprawić, że w naturalny sposób użytkownicy zdobędą wiedzę. Dobrym rozwiązaniem jest więc rozpisanie celów poszczególnych lekcji. Czego uczniowie nauczą się w tym czasie? Co chcesz, aby odbiorcy wiedzieli lub potrafili zrobić po danej lekcji? Takie ćwiczenie pozwoli Ci zauważyć, czy dobrze dobrałeś chronologię i czy przygotowane treści w sposób logiczny uzupełniają wiedzę twojego odbiorcy.

Dołącz do kursu dwie dodatkowe lekcje: wprowadzenie i podsumowanie. W pierwszej z nich przedstaw użytkownikowi program i założenia oraz informację, jakie zdobędzie umiejętności. W części podsumowującej zbierz wszystkie osiągnięte cele, tak aby pokazać odbiorcy, co zyskał, kupując i przerabiając twój kurs.

Nagraj treść i zedytuj pliki

Jeśli oferujesz kurs internetowy w formie wideo, w tym etapie musisz przystąpić do nagrania poszczególnych lekcji. Masz już przygotowany konspekt i wiesz, co chcesz przekazać swoim odbiorcom. Zdecyduj teraz, w jakiej formie chcesz omówić dane zagadnienia. Możesz nagrać siebie, jak mówisz do kamery i/lub nagrać ekran komputera, tłumacząc w tle, co obecnie robisz.

Kiedy masz już materiał, musisz przystąpić do jego edycji. Są różne programy, które umożliwią i ułatwią ci to zadanie. Przykładowym rozwiązaniem jest Lightworks, przeznaczony dla systemu Windows, OS X oraz Linux. Dostępna jest wersja darmowa, która ma ograniczenia niektórych funkcji oraz wersja premium.

Jaką długość powinien mieć kurs internetowy? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. W zależności od tematyki i zakresu optymalna długość będzie różna. Warto jednak mieć na uwadze nadrzędny cel tworzenia tego typu produktów. Chcemy przeprowadzić użytkownika z punktu A do punktu B, dlatego za pomocą kursu powinniśmy zrobić to w jak najkrótszy i najefektywniejszy sposób.

Stwórz multimedia i pliki

Łatwiej jest przyswoić wiedzę, kiedy możemy wykorzystać ją w praktyce. Przygotuj dla swoich odbiorców zadania, które pozwolą im popracować nad swoimi umiejętnościami. Możesz testować ich wiedzę poprzez quizy. Dzięki temu kursanci poznają swoje mocne i słabe strony oraz będą wiedzieć, który materiał przerobić ponownie.

Dzięki różnym multimediom możesz urozmaicić formę swojego kursu. Dodaj ciekawe grafiki, animacje lub wzbudź w odbiorcach chęć rywalizacji. Oferuj nagrody i trofea za każde, dobrze wykonane zadanie. Zdziwi Cię, jak taka mała rzecz potrafi zmotywować do systematycznej pracy.

Wybierz model sprzedaży i ustal cenę

O modelach sprzedaży produktów cyfrowych pisaliśmy na początku cyklu. W skrócie możesz zdecydować się na zaoferowanie swojego produktu w zamian za jednorazową płatność lub rozważyć model subskrypcyjny, z którego będziesz miał stały dochód. W przypadku ostatniej opcji może być jednak trudno dopasować ofertę do takiego rodzaju sprzedaży. Jeśli posiadasz już kilka produktów cyfrowych, dobrym rozwiązaniem może okazać się stworzenie pakietu.

W zależności, jaki model sprzedaży wybierzesz, musisz ustalić do niego odpowiednią cenę. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w przeciwieństwie do produktów fizycznych, nie mamy tutaj informacji, ile materiałów zużyliśmy i jakie koszty ponieśliśmy. Jak więc ustalić cenę gotowego kursu internetowego? Oto kilka naszych rad:

 • zrób analizę konkurencji – sprawdź, po jakiej cenie sprzedają Twoi konkurenci. Oczywiście wasze produkty mogą się różnić od siebie np. zakresem tematycznym czy sposobem wykonania, jednak klienci w pierwszej chwili prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na takie szczegóły. Większym determinantem będzie dla nich cena, dlatego nie możesz za bardzo odbiegać od ram obowiązujących na rynku.
 • Podlicz swoją pracę – podlicz, ile godzin musiałeś poświęcić na przygotowanie kursu i przelicz to na wynagrodzenie. Jeśli któryś z etapów zleciłeś do wykonania osobie zewnętrznej albo zapłaciłeś za potrzebny program, weź pod uwagę te koszta. Trudno będzie podliczyć wydatki na zużyte media, czy korzystanie ze sprzętu, jednak warto mieć świadomość ich wystąpienia. Cena kursu internetowego powinna zachowywać balans pomiędzy tym co zainwestowałeś, a tym co możesz zyskać.
 • Zwróć uwagę na oferowaną wartość – zastanów się, jaką wartość oferuje twój kurs. Czy użytkownicy po jego wykonaniu zdobędą umiejętności, które pozwolą im znaleźć lepiej płatną pracę? Jeśli ta wiedza pozwoli im osiągać wyższe zarobki, możesz wyżej wycenić swój kurs. Wyższa cena szkolenia motywuje również uczestników do większego zaangażowania i czerpania wiedzy oraz podświadomie sprawia, że taki kurs postrzegają jako bardziej wartościowy.

Podsumowanie

Powyższe punkty podsumowują wiedzę o tym, już jak stworzyć własny kurs internetowy. Kolejny etap to jego dystrybucja i promocja, o czym napiszemy w następnych artykułach z tego cyklu.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie