Jak udowodnić, że wydatek jest kosztem działalności gospodarczej?

Przepisy prawa podatkowego w dość jednoznaczny sposób wskazują, jakie warunki musi spełnić wydatek, by przedsiębiorca mógł uznać go za koszt uzyskania przychodu. Co ważne, to na właścicielu firmy ciąży obowiązek udowodnienia, że dany wydatek faktycznie jest związany z prowadzoną działalnością.

Związek kosztu z przychodem

By możliwe było uznanie wydatku za koszt działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi być w stanie wykazać związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a przyszłym przychodem. Co to oznacza?

Przykładowo – właściciel firmy IT w kosztach uzyskania przychodu może ująć prenumeratę fachowych czasopism, dzięki którym będzie na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. To z kolei może przełożyć się na wzrost jakości świadczonych przez niego usług i uzyskanego przychodu. Jeżeli ten sam przedsiębiorca zdecydowałby się na zakup prenumeraty czasopisma o motoryzacji, wówczas wydatek ten nie mógłby zostać zaliczony do kosztów działalności gospodarczej. Co do zasady nie da się bowiem wykazać racjonalnego związku między znajomością motoryzacji, a uzyskiwaniem przychodów ze świadczenia usług informatycznych.

Koszty uzyskania przychodu – dowód księgowy

Przedsiębiorcy powinni pamiętać także o właściwym udokumentowaniu ponoszonych wydatków. Podstawowym dowodem księgowym pozwalającym na zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodu jest faktura. Dopuszczalne są też inne dokumenty księgowe (jak polisa ubezpieczeniowa, rachunek, paragon) – ważne jest jednak, by za każdym razem były one:

  • rzetelne, czyli zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej,
  • kompletne, tj. zawierające niezbędne dane,
  • wolne od błędów rachunkowych.

Koszty uzyskania przychodu – dodatkowa dokumentacja

By udowodnić, że dany wydatek jest kosztem działalności gospodarczej warto zatroszczyć się także o dodatkowe dokumenty potwierdzające przebieg operacji gospodarczej (np. protokół z wykonania usługi) oraz fakt powiązania z prowadzoną działalnością (np. notatka ze spotkania z klientem w przypadku faktury za hotel).

Nie każdy wydatek to koszt uzyskania przychodu

Należy pamiętać, że nie każdy wydatek, nawet udokumentowany spełniającą wszystkie konieczne warunki fakturą i dokładnie opisany, będzie stanowił koszt uzyskania przychodu. W ustawach o PIT i CIT znajdziemy bowiem listę wydatków, których nie można uznać za związane z prowadzoną działalnością. Są to przykładowo:

  • prywatne wydatki przedsiębiorcy,
  • kary umowne,
  • koszty reprezentacji.

Sprawdź, w jakich sytuacjach podatek będzie stanowił koszt!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań