Blog ifirma.pl

Jak ustalić kod zawodu na deklaracjach ZUS?

|
|
1 minut czytania
Musisz dokonać rejestracji do ZUS? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przepisy zmieniają się w trakcie całego roku podatkowego, nie tylko od 1 stycznia. Tak też się stało w przypadku nowych wzorów dokumentów rejestracyjnych do ZUS. Od 16 maja przedsiębiorcy, którzy dokonują zgłoszenia na formularzach ZUS ZZA lub ZUS ZUA muszą dodatkowo podawać kod swojego zawodu. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób ustalić taki kod.

Jak ustalić kod zawodu na deklaracjach ZUS?

Kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów. Jest ona określona w przepisach rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z wyszukiwarek kodów zawodu, jakie są dostępne na:

Jeżeli podamy nazwę lub wyszukamy dany zawód w spisie alfabetycznym po rozwinięciu uzyskamy informację, na temat jakie zadania są przypisane do danego zawodu. Na przykład opis do zawodu “księgowy” zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jakie czynności są przypisane osobie, która wykonuje taki zawód.

Jak można się zorientować po wstępnej analizie nie zawsze odszukanie właściwego dla nas kodu zawodu będzie proste i oczywiste. W przypadku problemu z przypisaniem konkretnego kodu zawodu należy zajrzeć do rozporządzenia, które porusza wiele kontrowersyjnych kwestii i można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie