Jak ustalić kod zawodu na deklaracjach ZUS?

kod zawodu do ZUS

Musisz dokonać rejestracji do ZUS? Sprawdź, jaki masz nowy obowiązek.

Przepisy zmieniają się w trakcie całego roku podatkowego, nie tylko od 1 stycznia. Tak też się stało w przypadku nowych wzorów dokumentów rejestracyjnych do ZUS. Od 16 maja przedsiębiorcy, którzy dokonują zgłoszenia na formularzach ZUS ZZA lub ZUS ZUA muszą dodatkowo podawać kod swojego zawodu. Dzisiaj odpowiemy na pytanie, w jaki sposób ustalić taki kod.

Jak ustalić kod zawodu na deklaracjach ZUS?

Kod wykonywanego zawodu powinien być zgodny z klasyfikacją zawodów. Jest ona określona w przepisach rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z wyszukiwarek kodów zawodu, jakie są dostępne na:

Jeżeli podamy nazwę lub wyszukamy dany zawód w spisie alfabetycznym po rozwinięciu uzyskamy informację, na temat jakie zadania są przypisane do danego zawodu. Na przykład opis do zawodu “księgowy” zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jakie czynności są przypisane osobie, która wykonuje taki zawód.

Jak można się zorientować po wstępnej analizie nie zawsze odszukanie właściwego dla nas kodu zawodu będzie proste i oczywiste. W przypadku problemu z przypisaniem konkretnego kodu zawodu należy zajrzeć do rozporządzenia, które porusza wiele kontrowersyjnych kwestii i można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość