Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?

wniosek EZS

Posiadasz nadpłacone składki w ZUS? Jeśli chcesz otrzymać ich zwrot musisz wystąpić z wnioskiem.

 

 

Uwaga!

Stan prawny na rok 2020.

 
 

Często z różnych przyczyn na koncie rozliczeniowym przedsiębiorcy w ZUS może powstać nie tylko zaległość ale również nadpłata. Przy tej okazji warto wiedzieć, że nadpłatę ZUS zaliczy z urzędu jeżeli figurują zaległości z tytułu składek ZUS. Przedsiębiorca może sam zdecydować, że chce pozostawić nadpłatę w ZUS i rozliczyć ją na bieżące lub przyszłe należności, ale może również zdecydować, że chce otrzymać zwrot nadpłaconych środków.

Dlaczego warto zdecydować co zrobić z nadpłatą w ZUS?

Należy pamiętać, że nadpłacone składki ZUS przedawniają się podobnie jak zaległości. Jeżeli w odpowiednim terminie przedsiębiorca nie podejmie stosownych działań może nie otrzymać zwrotu nadpłaty. Termin przedawnienia nienależnie opłaconych składek ZUS mija po upływie 5 latach licząc od:

 • otrzymania zawiadomienia o kwocie nienależnie opłaconych składek,
 • w przypadku braku zawiadomienia od daty zapłaty.
Po tym terminie wniosek o zwrot nadpłaty będzie rozpatrzony negatywnie. ZUS może, ale nie musi wysyłać zawiadomienia do przedsiębiorcy, że na jego koncie rozliczeniowym figuruje nadpłata, dlatego to płatnik ma obowiązek czuwać nad swoimi kontem i analizować jego stan.

Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE-ZUS?

Wniosek EZS-P jest to “Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek”. Aby wypełnić taki wniosek przez PUE-ZUS należy wykonać następujące czynności:

 1. Zalogować się na swój profil na PUE-ZUS.
 2. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 3. Następnie w katalogu usług wybrać usługę: „Złożenie dokumentu ZUS EZS-P Wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek”.
 4. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 5. Dane Wnioskodawcy uzupełnią się automatycznie przy wypełnianiu wniosku przez PUE-ZUS.

  Będą to następujące informacje:

  • NIP, REGON, a jeżeli nie ma któregoś z tych numerów, należy podać PESEL lub serię i numer dowodu osobistego lub paszportu albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość obywatela UE,
  • skrócona i pełna nazwa firmy, np. wspólnicy spółek,
  • dane adresowe płatnika składek – adres siedziby,
  • podanie numeru telefonu i adresu e-mail nie jest obowiązkowe, ale ułatwi kontakt w sprawie i przyspieszy jej załatwienie.
  Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 6. Następnie należy wskazać jakiego okresu dotyczy nadpłata i z jakiego tytułu powstała (FUS, FUZ, FP i FGŚP).
 7. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 8. W tym miejscu trzeba napisać parę słów w jakich okolicznościach doszło do powstania nadpłaty.
 9. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 10. W jakiej formie powinien być dokonany zwrot nadpłaty, należy zaznaczyć właściwą opcję, jeżeli będzie to zwrot na rachunek bankowy należy go wpisać.
 11. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 12. Po dokonaniu weryfikacji dokument jest gotowy do wysłania.
 13. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?

  Należy nacisnąć przycisk “Wyślij” po czym pojawi się tablica w jakiej formie Wnioskodawca oczekuje odpowiedzi. Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru informacji w formie elektronicznej poprzez portal PUE, ale do wyboru są również inne warianty.

  Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 14. Wniosek należy podpisać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego lub profilu zaufanego ePUAP, wybieramy jedną z dostępnych opcji.
 15. Jak wypełnić wniosek EZS-P przez PUE ZUS ?
 16. Wysłanie wniosku elektronicznie kończy cały proces.

Działania ze strony ZUS

Jednostka ZUS, do której trafi wniosek dokona jego weryfikacji. Zgodnie z przepisami wniosek powinien zostać rozpatrzony w terminie 30 dni. W odpowiedzi przedsiębiorca może otrzymać informacje:

 1. Pisemne zawiadomienie o przysługującym zwrocie nadpłaty.
 2. Pisemne zawiadomienie o odmowie zwrotu. W takiej sytuacji wnioskodawca może się zwrócić o wydanie decyzji, od której będzie mu przysługiwało odwołanie do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy.

Otrzymanie odpowiedzi zależy od wyboru sposobu odbioru wiadomości z ZUS o czym pisaliśmy wcześniej. Jeżeli wybierzemy odbiór “elektronicznie (przez portal PUE ZUS)” to odpowiedź pojawi się na PUE ZUS i będzie ją można stamtąd pobrać i się z nią zapoznać.

Zwolnienie ze składek ZUS a zasiłek chorobowy właściciela – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość