Jak wypełnić wniosek RSP-D – świadczenie postojowe?

wniosek o świadczenie postojowe

Prowadzisz działalność gospodarczą, ale z powodu koronawirusa masz przestój w firmie? Sprawdź jak złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia postojowego.

Wiele firm z dnia na dzień zostało pozbawionych środków do życia. Z przyczyn od nikogo niezależnych wystąpiły nieprzewidziane okoliczności, w których nikt nie powinien pozostać bez pomocy i wsparcia. Również na taką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy. Sprawdźmy, gdzie i jak wystąpić o świadczenie postojowe.

Świadczenie postojowe z ZUS dla osób prowadzących działalność

W ustawie o tarczy antykryzysowej opisane zostały możliwości uzyskania wsparcia ze środków publicznych. Jedną z form jest pozyskanie środków finansowych z ZUS. Świadczenie postojowe przyznawane jest na wniosek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą i jest kierowany do ZUS. Wysokość dofinansowania wynosi 80% lub 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a więc odpowiednio 2.080 zł lub 1.300 zł w zależności od uregulowań ustawowych.

Świadczenie przyznawane jest przedsiębiorcy, który założył działalność po 1 kwietnia 2020 i osiągnął spadek przychodu o 15% między dwoma miesiącami poprzedzającymi złożenie wniosku. Dotychczas było to świadczenie przyznawane, jeżeli przedsiębiorca nie miał innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Tarcza 4.0 daje możliwość skorzystania z niego również przedsiębiorcom, którzy taki tytuł posiadają i równocześnie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdzie znajdziemy wniosek RSP-D?

Wniosek można pobrać ze strony ZUS. Można go wydrukować i wypełnić bądź wypełnić na komputerze i dopiero wydrukować. Jeżeli skorzystamy z wysyłki elektronicznej na stronie ZUS podana jest instrukcja jak to zrobić.

Kanały przesłania wniosku są typowe:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl,
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Jak wypełnić wniosek RSP-D?

W przypadku wypełniania wniosku ręcznie należy pamiętać, żeby wypełnić go dużymi literami i długopisem nie ołówkiem.

W części pierwszej należy podać dane identyfikacyjne swojej firmy. Podanie numeru telefonu i adresu e-mail będzie bardzo pomocne przy kontakcie z ZUS w przypadku pytań i wątpliwości, które będzie można szybciej wyjaśnić. Ponadto w tej części należy również podać numer rachunku bankowego, na który będzie przekazane świadczenie postojowe.

Wniosek RSP-D część I

Wniosek RSP-D część I
 

W części drugiej wniosku należy zaznaczyć formę opodatkowania jaką przedsiębiorca wybrał na 2020 rok, do wyboru są 2 opcje tak jak to widać poniżej. Przedsiębiorcom, którzy są opodatkowani kartą podatkową i nie są płatnikami VAT będzie przysługiwało świadczenie postojowe w wysokości 1.300 zł, w pozostałych przypadkach będzie to kwota 2.080 zł.

Jak wypełnić wniosek RSP-D - świadczenie postojowe?

Wniosek RSP-D część II
 

W części trzeciej przedsiębiorca oznacza czy obecnie prowadzi działalność gospodarczą, czy zawiesił ją po 31.01.2020 r.

Jak wypełnić wniosek RSP-D - świadczenie postojowe?

Wniosek RSP-D część III
 

Część czwartą wypełniają przedsiębiorcy, którzy nie podjęli decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej po 31.01.2020 roku. Podają oni tutaj przychód podatkowy za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku i dla wyliczenia wskaźnika spadku musi być jeszcze podany przychód za miesiąc poprzedzający ten miesiąc. Jeżeli wniosek będzie składany w miesiącu kwietniu należy podać przychód za miesiące marzec i luty 2020 roku. Spadek przychodów musi wynosić co najmniej 15%, żeby uzyskać wsparcie postojowe.

Jak wypełnić wniosek RSP-D - świadczenie postojowe?

Wniosek RSP-D część IV
 

W części piątej, ostatniej przedsiębiorca pod groźbą odpowiedzialności karnej składa oświadczenie, że wszystkie podane przez niego informacje są zgodne z prawdą. Wniosek musi być opatrzony czytelnym podpisem przedsiębiorcy.

Wniosek RSP-D część V

Wniosek RSP-D część V
 
Ważne!
 

Skomplikowane? Nadal nie jesteś pewien jak wypełnić ten wniosek? Klienci księgowości internetowej mogą liczyć na wsparcie naszych specjalistów w tym zakresie. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

świadczenie postojowe - termin

Dlaczego ważny jest termin złożenia wniosku RSP-D o świadczenie postojowe?
 

Natomiast decyzja odmowna znajdzie się na PUE ZUS lub będzie wysłana pocztą w zależności od formy złożenia wniosku. Jeśli przedsiębiorca nie zgadza się z decyzją odmawiającą świadczenia postojowego, może złożyć odwołanie do sądu w oparciu o przepisy ustawy Kodeks Postępowania Cywilnego, za pośrednictwem ZUS. Odwołanie składa się w formie pisemnej w terminie miesiąca od dnia otrzymania decyzji.

Inne zmiany, które wprowadza ustawa o tarczy antykryzysowej.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość