Zgubienie faktury i otrzymanie duplikatu – jak zaksięgować VAT?

jak zaksięgować duplikat faktury w JPK

Zastanawiasz się, jak zaksięgować duplikat faktury w JPK_VAT? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Faktura VAT jest jednym z podstawowych dokumentów, które pozwalają przedsiębiorcy na odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów, jeżeli spełnia warunki ustawowe. W przepisach są szczegółowo opisane sytuacje, w których najwcześniej można dokonać odliczenia. Jednak powstaje wątpliwość, w jaki sposób postąpić, gdy dysponujemy duplikatem faktury wydanej np. po zagubieniu oryginału. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Duplikaty faktur w ustawie o VAT

Na temat duplikatów faktur mówi wprost art. 106l, w jaki sposób należy postąpić w przypadku zagubienia lub zniszczenia faktury. Wystawca faktury wystawia “DUPLIKAT”, na którym są takie same dane, jak na fakturze pierwotnej. Dodatkowo jest oznaczenie, że to jest duplikat i pojawia się data jego wystawienia.

Kiedy będą wystawiane duplikaty faktur?

Nabywca może wystąpić do dostawcy z wnioskiem o wystawienie duplikatu wówczas, gdy:

 1. Otrzymał fakturę pierwotną lecz ją zgubił, lub zniszczył.
 2. Faktura pierwotna w ogóle nie dotarła do nabywcy.

W pierwszym przypadku duplikat faktury powinien zostać zaksięgowany w dacie faktury pierwotnej, pod warunkiem, że nie była wcześniej zaksięgowana. W pliku JPK_V7 w polach: „data wystawienia dowodu zakupu” i „data wpływu dowodu zakupu” należy podać datę wystawienia i wpływu faktury pierwotnej.

Natomiast w drugim przypadku ujmujemy w pliku JPK_V7 w dacie otrzymania duplikatu faktury, wpisując dane z duplikatu.

Takie informacje znajdują się w pytaniach i odpowiedziach na temat jednolitych plików kontrolnych na stronie internetowej opisującej zagadnienia związane z podatkami.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że obowiązek wystawienia duplikatu faktury dotyczy tylko sytuacji, w której dojdzie do zgubienia lub zniszczenia, a nie dlatego, że przedsiębiorca chce posiadać dwa egzemplarze faktury: w oryginale i duplikat.

Księgowanie duplikatu faktury w VAT może się niekiedy wiązać z obowiązkiem złożenia korekty pliku JPK_V7.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jakie daty obowiązują w przypadku duplikatu faktury w JPK_VAT?

  Duplikaty faktur w podatku VAT księgujemy w JPK_V7 w następujących okresach:

  • W dacie otrzymania faktury pierwotnej - jeżeli do zagubienia lub zniszczenia doszło po jej otrzymaniu.
  • W dacie otrzymania duplikatu - jeżeli w ogóle nie dotarła do nabywcy.

 2. 🔸W jakich sytuacjach będzie wystawiony duplikat w JPK_VAT?

  Nabywca może wystąpić do dostawcy z wnioskiem o wystawienie duplikatu wówczas, gdy:

  • Otrzymał fakturę pierwotną lecz ją zgubił, lub zniszczył.
  • Faktura pierwotna w ogóle nie dotarła do nabywcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość