Jak zaksięgować zwrot otrzymanego dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej z WUP?

zwrot dofinansowania z WUP

Otrzymałeś dofinansowanie z WUP? Jeżeli musisz je zwrócić sprawdź jak to zaksięgować?

O dofinansowanie z WUP w ramach tarczy antykryzysowej mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. Środki można uzyskać na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Współfinansowanie wynagrodzeń jest możliwe jeżeli u przedsiębiorcy nastąpił spadek obrotów gospodarczych.

Rodzaje dofinansowania z WUP

Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) można uzyskać w 2 sytuacjach:

  1. W przypadku przestoju ekonomicznego.
  2. W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy.
Wysokość przyznanego dofinansowania w ramach środków z FGŚP uzależniona jest od ilości zatrudnionych pracowników.

Kiedy może wystąpić konieczność zwrotu środków z WUP?

W przypadku otrzymania środków na dofinansowanie wynagrodzeń pracodawca ma obowiązek rozliczenia wsparcia. Może się tak zdarzyć, że część środków nie została wykorzystana i będzie obowiązek jej zwrotu na rachunek bankowy WUP. Inne okoliczności, w których może dojść do konieczności dokonania zwrotu dofinansowania:

  1. Zwolnienie pracownika w okresie dofinansowania z przyczyn nie leżących po stronie pracownika.
  2. Gdy pracownicy w czasie przestoju ekonomicznego podejmują pracę.
  3. Wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem.
  4. Brak zgody na przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystania środków.
  5. Rezygnacja ze wsparcia.

Jak powinno wyglądać księgowanie zwrotu wsparcia do WUP?

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń z WUP kwota wsparcia ujęta po stronie kosztów uzyskania przychodów znajdzie się również po stronie przychodów. Środki finansowe mogą być wpłynąć w dwóch okresach:

  1. Po wypłacie wynagrodzeń pracowników i opłaceniu składek ZUS.
  2. Przed wypłatą wynagrodzeń i opłaceniem składek ZUS.

W pierwszym przypadku jeżeli wypłata wynagrodzeń i składki ZUS pracownika zostały w 100% uregulowane przez przedsiębiorcę i zostały zaksięgowane w kosztach uzyskania przychodów wówczas dofinansowanie będzie księgowane jako “Pozostałe przychody” w kol. 8 PKPiR.

W drugim przypadku wypłata wynagrodzenia i składki ZUS pracownika zostały sfinansowane w części środkami własnymi pracodawcy a w części środkami z WUP. W tym przypadku w kosztach znajdzie się tylko kwota zapłacona ze środków przedsiębiorcy, nie będzie ujęta kwota dofinansowania z FGŚP ani w kosztach ani w przychodach.

Wiele przepisów dotyczących wydatkowania i rozliczania wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej nie jest do końca wyjaśnionych i sprecyzowanych. Ilość wymaganych dokumentów, szczególnie przy współfinansowaniu wynagrodzeń, jest dość duża. Dlatego można w takich sytuacjach się pogubić. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się z pytaniami do jednostek udzielających wsparcia, aby we właściwych terminach dopełnić wszystkich obowiązków wynikających z podpisywanych umów na dofinansowanie. Niekiedy przeoczenie terminu może rodzić przykre konsekwencje w postaci zwrotu części lub całości środków.

Uwaga! Zgodnie z wyjaśnieniami jakie znajdują na stronie podatki.gov.pl oraz stanowiskiem jakie pierwotnie wskazywała Krajowa Informacja Skarbowa (KIS): wypłata wynagrodzeń z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej, kiedy dokonywana była ze środków już otrzymanych z urzędów pracy – nie stanowi przychodu zaś samo wynagrodzenie nie stanowi kosztu. Obecnie KIS wskazuje również stanowisko odmienne, iż w tej sytuacji otrzymane środki powinny stanowić przychód, zaś samo wynagrodzenie koszt.

W ogólnym rozrachunku bez względu na wybraną opcję, zdarzenie będzie neutralne podatkowo, gdyż wykazanie takiej samej wysokości przychodu jak i kosztu daje ten sam efekt co brak ich wykazania. Należy mieć jednak na uwadze, że przyjęcie, którejś z opcji powoduje odmienne księgowanie w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Z uwagi na to, iż jak pokazała praktyka stanowisko na przestrzeni czasu ulega zmianie i jest niejednolite w razie wątpliwości, czy któraś z opcji jest bardziej słuszna każdy przedsiębiorca może wystąpić w swojej indywidualnej sprawie o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Udzielona odpowiedź będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Dowiedz się jak złożyć wniosek. Pamiętaj – wniosek można również złożyć przez e-PUAP.

Wydatki finansowane z tarczy a VAT – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość