Blog ifirma.pl

Jak zaksięgować zwrot otrzymanego dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej z WUP?

|
|
5 minut czytania
Otrzymałeś dofinansowanie z WUP? Jeżeli musisz je zwrócić sprawdź jak to zaksięgować?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

O dofinansowanie z WUP w ramach tarczy antykryzysowej mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. Środki można uzyskać na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Współfinansowanie wynagrodzeń jest możliwe jeżeli u przedsiębiorcy nastąpił spadek obrotów gospodarczych.

Rodzaje dofinansowania z WUP

Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) można uzyskać w 2 sytuacjach:

 1. W przypadku przestoju ekonomicznego.
 2. W przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy.
Wysokość przyznanego dofinansowania w ramach środków z FGŚP uzależniona jest od ilości zatrudnionych pracowników.

Kiedy może wystąpić konieczność zwrotu środków z WUP?

W przypadku otrzymania środków na dofinansowanie wynagrodzeń pracodawca ma obowiązek rozliczenia wsparcia. Może się tak zdarzyć, że część środków nie została wykorzystana i będzie obowiązek jej zwrotu na rachunek bankowy WUP. Inne okoliczności, w których może dojść do konieczności dokonania zwrotu dofinansowania:

 1. Zwolnienie pracownika w okresie dofinansowania z przyczyn nie leżących po stronie pracownika.
 2. Gdy pracownicy w czasie przestoju ekonomicznego podejmują pracę.
 3. Wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem.
 4. Brak zgody na przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystania środków.
 5. Rezygnacja ze wsparcia.

Jak powinno wyglądać księgowanie zwrotu wsparcia do WUP?

W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń z WUP kwota wsparcia ujęta po stronie kosztów uzyskania przychodów znajdzie się również po stronie przychodów. Środki finansowe mogą być wpłynąć w dwóch okresach:

 1. Po wypłacie wynagrodzeń pracowników i opłaceniu składek ZUS.
 2. Przed wypłatą wynagrodzeń i opłaceniem składek ZUS.

W pierwszym przypadku jeżeli wypłata wynagrodzeń i składki ZUS pracownika zostały w 100% uregulowane przez przedsiębiorcę i zostały zaksięgowane w kosztach uzyskania przychodów wówczas dofinansowanie będzie księgowane jako “Pozostałe przychody” w kol. 8 PKPiR.

W drugim przypadku wypłata wynagrodzenia i składki ZUS pracownika zostały sfinansowane w części środkami własnymi pracodawcy a w części środkami z WUP. W tym przypadku w kosztach znajdzie się tylko kwota zapłacona ze środków przedsiębiorcy, nie będzie ujęta kwota dofinansowania z FGŚP ani w kosztach ani w przychodach.

Wiele przepisów dotyczących wydatkowania i rozliczania wsparcia finansowego w ramach tarczy antykryzysowej nie jest do końca wyjaśnionych i sprecyzowanych. Ilość wymaganych dokumentów, szczególnie przy współfinansowaniu wynagrodzeń, jest dość duża. Dlatego można w takich sytuacjach się pogubić. W przypadku wątpliwości warto zwrócić się z pytaniami do jednostek udzielających wsparcia, aby we właściwych terminach dopełnić wszystkich obowiązków wynikających z podpisywanych umów na dofinansowanie. Niekiedy przeoczenie terminu może rodzić przykre konsekwencje w postaci zwrotu części lub całości środków.

Uwaga! Zgodnie z wyjaśnieniami jakie znajdują na stronie podatki.gov.pl oraz stanowiskiem jakie pierwotnie wskazywała Krajowa Informacja Skarbowa (KIS): wypłata wynagrodzeń z dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej, kiedy dokonywana była ze środków już otrzymanych z urzędów pracy – nie stanowi przychodu zaś samo wynagrodzenie nie stanowi kosztu. Obecnie KIS wskazuje również stanowisko odmienne, iż w tej sytuacji otrzymane środki powinny stanowić przychód, zaś samo wynagrodzenie koszt.

W ogólnym rozrachunku bez względu na wybraną opcję, zdarzenie będzie neutralne podatkowo, gdyż wykazanie takiej samej wysokości przychodu jak i kosztu daje ten sam efekt co brak ich wykazania. Należy mieć jednak na uwadze, że przyjęcie, którejś z opcji powoduje odmienne księgowanie w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów.

Z uwagi na to, iż jak pokazała praktyka stanowisko na przestrzeni czasu ulega zmianie i jest niejednolite w razie wątpliwości, czy któraś z opcji jest bardziej słuszna każdy przedsiębiorca może wystąpić w swojej indywidualnej sprawie o interpretację podatkową do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Udzielona odpowiedź będzie wiążąca dla przedsiębiorcy. Dowiedz się jak złożyć wniosek. Pamiętaj – wniosek można również złożyć przez e-PUAP.

Wydatki finansowane z tarczy a VAT – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie