Rodzaje wsparcia przyznane w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej
Wsparcie finansowe przyznane w ramach tarczy antykryzysowej:
- Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj.
- Świadczenie postojowe .
- Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
- Pożyczki do kwoty 5.000 zł.
- Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników.
- Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników z WUP.
W ramach tarczy finansowej z PFR można otrzymać środki finansowe mające charakter pożyczki, która docelowo może być umorzona nawet w 75%.
Czy od wydatków finansowych z tarczy można odliczać VAT?
Jeżeli chodzi o kwestie odliczenia podatku VAT od zakupów, które można sfinansować środkami otrzymanymi w ramach wsparcia z tarcz to co zasady podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych.
Rodzaje wsparcia, w ramach którego można dokonywać zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej:
- Świadczenie postojowe.
- Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PUP.
- Pożyczki do kwoty 5.000 zł z PUP.
- Dofinansowanie z PFR.
Jest to rodzaj pomocy finansowej, która określana jest jako wsparcie socjalne. Otrzymane wsparcie przedsiębiorca może wykorzystać w dowolny sposób. Może je przeznaczyć na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale może je również przeznaczyć na cele nie mające nic wspólnego z firmą.
W takiej sytuacji jeżeli przedsiębiorca dokonuje zakupów towarów bądź usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych to przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
Środki finansowe przyznane w ramach tego wsparcia jeżeli nie są ujęte po stronie przychodów nie są ujmowane również po stronie kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast chodzi o podatek VAT to ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Przy wszelkiego rodzaju dotacjach, subwencjach, o tym czy podatek VAT może zostać odliczony czy nie decyduje czy jest on kwalifikowalny czy też nie. Ta informacja będzie przesądzała czy otrzymane środki wykazywane są w rozliczeniu dotacji w kwocie netto czy brutto. Informacja czy VAT jest kwalifikowalny czy nie najczęściej znajduje się w regulaminie bądź w umowie. W przypadku dofinansowania z PUP nigdzie nie ma takiej wzmianki, ponadto nie jest to ani dotacja ani subwencja tylko rodzaj nieodpłatnych świadczeń.
W takiej sytuacji wydaje się, że od zakupów finansowanych ze środków z PUP można odliczać VAT na zasadach ogólnych.
W takich jednak sytuacjach sprawę najlepiej konsultować z PUP oraz doradcą podatkowym lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
W przypadku pożyczki nie wystąpią przesłanki, które zabraniałyby czynnemu podatnikowi VAT prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o VAT.
W tym przypadku przyznane środki finansowe jako subwencja ma formę pożyczki, która w części podlega umorzeniu. W takiej sytuacji możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego będzie wynikała z przesłanek wskazanych w pkt 3.