Blog ifirma.pl

Wydatki finansowane z tarczy a VAT?

|
|
3 minut czytania
Przedsiębiorcy w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej otrzymali różnego rodzaju wsparcie finansowe lub ulgę w formie zwolnienia z opłacania składek ZUS. W zależności od tego jaki to jest rodzaj wsparcia różnie to będzie wyglądało na gruncie rozliczeń podatkowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rodzaje wsparcia przyznane w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej

Wsparcie finansowe przyznane w ramach tarczy antykryzysowej:

  1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj.
  2. Świadczenie postojowe .
  3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
  4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł.
  5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników.
  6. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników z WUP.

W ramach tarczy finansowej z PFR można otrzymać środki finansowe mające charakter pożyczki, która docelowo może być umorzona nawet w 75%.

Czy od wydatków finansowych z tarczy można odliczać VAT?

Jeżeli chodzi o kwestie odliczenia podatku VAT od zakupów, które można sfinansować środkami otrzymanymi w ramach wsparcia z tarcz to co zasady podlega on odliczeniu na zasadach ogólnych.

Rodzaje wsparcia, w ramach którego można dokonywać zakupów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej:

  1. Świadczenie postojowe.
  2. Jest to rodzaj pomocy finansowej, która określana jest jako wsparcie socjalne. Otrzymane wsparcie przedsiębiorca może wykorzystać w dowolny sposób. Może je przeznaczyć na wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale może je również przeznaczyć na cele nie mające nic wspólnego z firmą.

  3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PUP.
  4. Środki finansowe przyznane w ramach tego wsparcia jeżeli nie są ujęte po stronie przychodów nie są ujmowane również po stronie kosztów uzyskania przychodów. Jeżeli natomiast chodzi o podatek VAT to ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia możliwości odliczenia VAT naliczonego od źródła finansowania. Przy wszelkiego rodzaju dotacjach, subwencjach, o tym czy podatek VAT może zostać odliczony czy nie decyduje czy jest on kwalifikowalny czy też nie. Ta informacja będzie przesądzała czy otrzymane środki wykazywane są w rozliczeniu dotacji w kwocie netto czy brutto. Informacja czy VAT jest kwalifikowalny czy nie najczęściej znajduje się w regulaminie bądź w umowie. W przypadku dofinansowania z PUP nigdzie nie ma takiej wzmianki, ponadto nie jest to ani dotacja ani subwencja tylko rodzaj nieodpłatnych świadczeń.

    W takich jednak sytuacjach sprawę najlepiej konsultować z PUP oraz doradcą podatkowym lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.

  5. Pożyczki do kwoty 5.000 zł z PUP.
  6. W przypadku pożyczki nie wystąpią przesłanki, które zabraniałyby czynnemu podatnikowi VAT prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od dokonywanych zakupów na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o VAT.

  7. Dofinansowanie z PFR.
  8. W tym przypadku przyznane środki finansowe jako subwencja ma formę pożyczki, która w części podlega umorzeniu. W takiej sytuacji możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego będzie wynikała z przesłanek wskazanych w pkt 3.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Najważniejsze pytania

  1. Tarcza antykryzysowa a podatek VAT u czynnych podatników– najważniejsze pytania

    Tak, co do zasady czynni podatnicy VAT mogą odliczyć go na zasadach ogólnych.
  2. Zakupy opłacone z dofinansowania kosztów prowadzenia działalności z PUP – czy można odliczyć od nich VAT?

    Tak, pod warunkiem, że są to towary lub usługi wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
  3. Zakupy opłacone z dofinansowania kosztów prowadzenia działalności z PUP – czy można odliczyć od nich VAT?

    Przepisy wskazują na to, że można odliczyć VAT na zasadach ogólnych, jednak warto skonsultować to z PUP lub wystąpić o indywidualną interpretację podatkową.
  4. Czy od wydatków opłaconych z tarczy finansowej można odliczyć VAT?

    Tak, od zakupów opłaconych środkami z dofinansowania PFR można odliczyć VAT.
  5. Czy od zakupów sfinansowanych z pożyczki z PUP można odliczyć VAT?

    Tak, nie występują żadne przesłanki, które by tego zabraniały.
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie