Jaką stawkę VAT zastosować na fakturze uproszczonej wystawionej w ramach transakcji trójstronnej?

transakcje trójstronne VAT

Dokonujesz transakcji trójstronnych? Sprawdź jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze uproszczonej.

Rozliczanie transakcji trójstronnych w VAT zostało szczegółowo opisane w ustawie. Przy okazji omawiania zmian w kontekście nowych plików JPK już kilkakrotnie poruszaliśmy zagadnienia związane z tą problematyką. Rozliczanie transakcji zagranicznych zarówno wewnątrzunijnych jak i z krajami trzecimi nie należy do prostych zadań. Dlatego dzisiaj ponownie odniesiemy się do tej tematyki, tym razem w kontekście wystawiania faktury uproszczonej.

Jakie dane powinna zawierać faktura uproszczona wystawiona w transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona wystawiana przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej zgodnie z przepisami ustawy musi zawierać:

  1. Dane wymienione w art. 106e ustawy o VAT m.in..: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej NIP – w naszym przypadku NIP UE, data i kolejny numer faktury, nazwa towarów, ilość, cena jednostkowa, wartość, stawka podatku VAT – w naszym przypadku NP.
  2. Informacje wymienione w art. 136:
    • adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”,
    • stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
    • numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
    • numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

Transakcje trójstronne VAT – jaka stawka powinna być zastosowana na fakturze uproszczonej wystawionej dla transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona dla transakcji trójstronnej nie będzie zawierała stawki podatku VAT, na fakturze jest zawarta informacja o odwrotnym obciążeniu.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, faktury wystawione dla takich transakcji są opodatkowane u trzeciego w kolejności uczestnika transakcji, który dokonuje księgowań na podstawie faktury uproszczonej wystawionej przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji.

Sprzedaż w przypadku transakcji trójstronnej nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, obowiązek rozliczenia podatku VAT zgodnie z przepisami zostaje przerzucony na nabywcę towaru.

Faktura wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji

Faktura uproszczona wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji trójstronnej będzie odnotowana w części ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego pliku JPK_V7 w pozycji jako dostawa towarów lub świadczenie usług poza terytorium kraju, która podlega pod odwrotne obciążenie w podatku VAT. Oznacza to, że do rozliczenia podatku zobowiązany jest nabywca towaru/usługi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość