Jaką stawkę VAT zastosować na fakturze uproszczonej wystawionej w ramach transakcji trójstronnej?

transakcje trójstronne VAT

Dokonujesz transakcji trójstronnych? Sprawdź jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze uproszczonej.

Rozliczanie transakcji trójstronnych w VAT zostało szczegółowo opisane w ustawie. Przy okazji omawiania zmian w kontekście nowych plików JPK już kilkakrotnie poruszaliśmy zagadnienia związane z tą problematyką. Rozliczanie transakcji zagranicznych zarówno wewnątrzunijnych jak i z krajami trzecimi nie należy do prostych zadań. Dlatego dzisiaj ponownie odniesiemy się do tej tematyki, tym razem w kontekście wystawiania faktury uproszczonej.

Jakie dane powinna zawierać faktura uproszczona wystawiona w transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona wystawiana przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej zgodnie z przepisami ustawy musi zawierać:

  1. Dane wymienione w art. 106e ustawy o VAT m.in..: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej NIP – w naszym przypadku NIP UE, data i kolejny numer faktury, nazwa towarów, ilość, cena jednostkowa, wartość, stawka podatku VAT – w naszym przypadku NP.
  2. Informacje wymienione w art. 136:
    • adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”,
    • stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
    • numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
    • numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

Transakcje trójstronne VAT – jaka stawka powinna być zastosowana na fakturze uproszczonej wystawionej dla transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona dla transakcji trójstronnej nie będzie zawierała stawki podatku VAT, na fakturze jest zawarta informacja o odwrotnym obciążeniu.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, faktury wystawione dla takich transakcji są opodatkowane u trzeciego w kolejności uczestnika transakcji, który dokonuje księgowań na podstawie faktury uproszczonej wystawionej przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji.

Sprzedaż w przypadku transakcji trójstronnej nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, obowiązek rozliczenia podatku VAT zgodnie z przepisami zostaje przerzucony na nabywcę towaru.

Faktura wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji

Faktura uproszczona wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji trójstronnej będzie odnotowana w części ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego pliku JPK_V7 w pozycji jako dostawa towarów lub świadczenie usług poza terytorium kraju, która podlega pod odwrotne obciążenie w podatku VAT. Oznacza to, że do rozliczenia podatku zobowiązany jest nabywca towaru/usługi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość