Blog ifirma.pl

Jaką stawkę VAT zastosować na fakturze uproszczonej wystawionej w ramach transakcji trójstronnej?

|
|
2 minut czytania
Dokonujesz transakcji trójstronnych? Sprawdź jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze uproszczonej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Rozliczanie transakcji trójstronnych w VAT zostało szczegółowo opisane w ustawie. Przy okazji omawiania zmian w kontekście nowych plików JPK już kilkakrotnie poruszaliśmy zagadnienia związane z tą problematyką. Rozliczanie transakcji zagranicznych zarówno wewnątrzunijnych jak i z krajami trzecimi nie należy do prostych zadań. Dlatego dzisiaj ponownie odniesiemy się do tej tematyki, tym razem w kontekście wystawiania faktury uproszczonej.

Jakie dane powinna zawierać faktura uproszczona wystawiona w transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona wystawiana przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji trójstronnej zgodnie z przepisami ustawy musi zawierać:

 1. Dane wymienione w art. 106e ustawy o VAT m.in..: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej NIP – w naszym przypadku NIP UE, data i kolejny numer faktury, nazwa towarów, ilość, cena jednostkowa, wartość, stawka podatku VAT – w naszym przypadku NP.
 2. Informacje wymienione w art. 136:
  • adnotację „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy art. 135–138 ustawy o ptu” lub „VAT: Faktura WE uproszczona na mocy artykułu 141 dyrektywy 2006/112/WE”,
  • stwierdzenie, że podatek z tytułu dokonanej dostawy zostanie rozliczony przez ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
  • numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, który jest stosowany przez niego wobec pierwszego i ostatniego w kolejności podatnika podatku od wartości dodanej,
  • numer identyfikacyjny stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej ostatniego w kolejności podatnika.

Transakcje trójstronne VAT – jaka stawka powinna być zastosowana na fakturze uproszczonej wystawionej dla transakcji trójstronnej?

Faktura uproszczona dla transakcji trójstronnej nie będzie zawierała stawki podatku VAT, na fakturze jest zawarta informacja o odwrotnym obciążeniu.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, faktury wystawione dla takich transakcji są opodatkowane u trzeciego w kolejności uczestnika transakcji, który dokonuje księgowań na podstawie faktury uproszczonej wystawionej przez drugiego w kolejności uczestnika transakcji.

Sprzedaż w przypadku transakcji trójstronnej nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, obowiązek rozliczenia podatku VAT zgodnie z przepisami zostaje przerzucony na nabywcę towaru.

Faktura wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji

Faktura uproszczona wystawiona przez drugiego uczestnika transakcji trójstronnej będzie odnotowana w części ewidencyjnej i deklaracyjnej nowego pliku JPK_V7 w pozycji jako dostawa towarów lub świadczenie usług poza terytorium kraju, która podlega pod odwrotne obciążenie w podatku VAT. Oznacza to, że do rozliczenia podatku zobowiązany jest nabywca towaru/usługi.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie