Blog ifirma.pl

Jakie możliwości daje aplikacja mZUS

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się jakie możliwości daje aplikacja mZUS? W dzisiejszym artykule przybliżymy ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Załatwianie spraw online na dobre wpisało się do naszej codziennej rzeczywistości. Coraz więcej osób, a w szczególności przedsiębiorców, korzysta z dostępnych opcji. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie możliwości daje aplikacja mZUS.

Kto może mieć aplikację mZUS?

Aplikację mogą sobie zainstalować wszystkie osoby, które posiadają urządzenie mobilne z systemem operacyjnym Android i iOS. Aplikację należy pobierać wyłącznie ze sklepów Google Play lub App Store, takie informacje można przeczytać na oficjalnych stronach ZUS. Jednak jeszcze przed zainstalowaniem aplikacji powinny być przeprowadzone pewne czynności.

Instalacja aplikacji mZUS jest możliwa pod warunkiem, że posiadamy profil PUE ZUS i jest on aktywny
Po zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu mobilnym należy połączyć się z profilem PUE ZUS i wykonać następujące czynności, o których jest mowa w części pytań na stronie ZUS:
 • po zalogowaniu w menu bocznym Ustawienia należy wybrać Urządzenia mobilne,
 • kliknąć Nowe urządzenie,
 • na ekranie portalu pojawi się kod QR w postaci obrazu do zeskanowania oraz ciąg znaków do ręcznego wprowadzenia – jest to kod aktywacyjny urządzenia,
 • można uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym,
 • zeskanować kod QR wygenerowany w PUE lub wprowadzić ręcznie,
 • otrzymamy dodatkowo kod weryfikacyjny na numer telefonu lub adres e-mail, który należy wprowadzić,
 • ustawiamy czterocyfrowy kod PIN i można już korzystać z aplikacji

W przypadku problemów z działaniem aplikacji można skontaktować się z ZUS następującymi kanałami:
 • na adres e-mail: cot@zus.pl​​​​​​​,
 • przez PUE ZUS – wybierając opcję „Zadaj pytanie ZUS”

Jakie wnioski można składać przez aplikację?

Coraz więcej osób chętnie korzysta z różnego rodzaju aplikacji, tym bardziej na pewno chętnie skorzystają również z tej oferowanej przez ZUS. Jak się okazuje za pośrednictwem ZUS składa się szereg wniosków, z których część będzie można złożyć również przez aplikację, zobaczmy, jakie to będą wnioski.

Z wykorzystaniem aplikacji mZUS można złożyć następujące wnioski:
 • świadczenie “Dobry start 300+” – jednorazowe wsparcie finansowe na rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich uczniów,
 • świadczenie wychowawcze 800+,
 • rodzinny kapitał opiekuńczy;
 • dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna

Poza funkcjonalnością składania wniosków aplikacja posiada jeszcze inne funkcjonalności, o których piszemy poniżej.

Funkcjonalności aplikacji mZUS?

Korzystając z aplikacji mZUS można na bieżąco mieć dostęp do wielu informacji, między innymi:

 • sprawdzimy status złożonych wniosków,
 • jeśli ZUS wyśle korespondencję w związku ze złożonymi wnioskami, to również mamy do niej dostęp,
 • sprawdzić informację o terminie wypłaty świadczeń,
 • możemy otrzymywać powiadomienia o zdarzeniach pojawiających się na profilu PUE ZUS,
 • można umówić wizytę osobistą lub e-wizytę w ZUS,
 • nawiązać kontakt telefoniczny z infolinią ZUS,
 • napisać wiadomość do Centrum Kontaktu Klientów (CKK) i otrzymać odpowiedź,
 • działać w imieniu osób, które nadały nam upoważnienie do PUE ZUS.

Jak widać korzystanie z aplikacji mZUS daje sporo możliwości. Jeśli jeszcze ktoś jej nie posiada, to warto rozważyć, czy jej nie zainstalować.

Aplikacja mZUS dla lekarza

Jest jeszcze jedna aplikacja, która jest dedykowana tylko dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich oraz dla asystentów medycznych, upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu. Poniżej infografika ze strony ZUS, która w przystępnej formie pokazuje, jakie możliwości ma aplikacja:

Z wykorzystaniem aplikacji mZUS lekarze i upoważnieni asystenci medyczni mogą:
 • wystawiać lub anulować e-ZLA,
 • wyświetlać szczegóły e-ZLA również wystawionych przez innych lekarzy,
 • przy wystawianiu e-ZLA można pobierać dane pacjenta i jego pracodawcy, członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego,
 • wyświetlać komunikaty i powiadomienia z PUE ZUS,
 • skontaktować się telefonicznie z infolinią ZUS

mZUS – podsumowanie

Możliwość zainstalowania aplikacji mZUS jest dobrym i praktycznym rozwiązaniem skierowanym dla każdego. W publikacji opisaliśmy co można załatwić w ZUS z wykorzystaniem aplikacji. Pozwala ona na składanie wniosków, które są najbardziej powszechne, takich jak chociażby świadczenie wychowawcze 800+. Funkcjonalność aplikacji jest ograniczona do opisanych możliwości, ale wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim na pewno jesteśmy na bieżąco z informacjami, które pojawiają się na naszym profilu PUE ZUS. Dla osób kochających tego typu nowinki na pewno jest atrakcyjna propozycja. Dla lekarzy opracowano specjalną aplikację mZUS, dzięki temu teraz w każdym miejscu mogą już wystawiać zwolnienia lekarskie i mieć do nich nieograniczony dostęp.

Stan prawny na dzień: 03.06.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie