Blog ifirma.pl

Jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie transakcji WSTO ma przedsiębiorca?

|
|
3 minut czytania
Dokonujesz sprzedaży towarów na rzecz konsumentów w UE? Sprawdź, jakie masz obowiązki dokumentacyjne w zakresie transakcji WSTO.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana ustawy o podatku VAT zwana podatkiem VAT e-commerce wprowadziła szereg nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Pisaliśmy już o tym niejednokrotnie na łamach naszych publikacji, ale jeszcze jest sporo do nadrobienia. W dzisiejszym artykule opiszemy, jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie transakcji WSTO ma przedsiębiorca.

O jakie obowiązki dokumentacyjne chodzi?

Wprowadzone zmiany w ramach pakietu VAT e-commerce odnoszą się jedynie do transakcji z konsumentami i na etapie naszych rozważań nie należy o tym zapominać.

Więcej informacji na temat wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Ministerstwo Finansów, z uwagi na złożoność omawianej tematyki, przygotowało objaśnienia podatkowe, w których zostało opisane wiele problematycznych kwestii. Nas będą dzisiaj interesowały obowiązki dokumentacyjne w zakresie WSTO.

Dlaczego obowiązki dokumentacyjne są tak ważne przy WSTO?

Jeżeli chodzi o sprzedaż na rzecz konsumenta w innym kraju UE, to przedsiębiorca ma przede wszystkim obowiązek właściwego udokumentowania przeprowadzonej transakcji. Dlaczego to jest aż tak ważne? Otóż konstrukcja przepisów pozwala na to, że przez brak właściwej dokumentacji może dojść do kuriozalnej sytuacji, w której jedna dostawa może być opodatkowana zarówno w Polsce, jak i w kraju konsumenta. Według polskich przepisów warunkiem uznania dostawy towarów w ramach WSTO za dostawę dokonaną na terytorium innego niż Polska państwa UE jest posiadanie dokumentów potwierdzających odbiór towarów w kraju, w którym została zakończona wysyłka lub transport towarów. Warunek ten musi być spełniony w terminie do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Natomiast fakt rozliczania transakcji w kraju konsumenta wynika z kolei z przepisów, jakie obowiązują w tym innym państwie. Co to oznacza w praktyce? Że hipotetycznie podatek VAT może być płacony jednocześnie w dwóch krajach UE. W Polsce na podstawie polskich przepisów i w innym kraju UE w oparciu o tam obowiązujące regulacje.

Jakie obowiązki dokumentacyjne w zakresie transakcji WSTO ma przedsiębiorca?

Przedsiębiorca musi posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski i odbiór tych towarów na terytorium innego kraju UE. Jakie to muszą być dokumenty zostało to szczegółowo opisane w ustawie o VAT (art. 22a ust. 7-11). Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, to przedsiębiorca nie wykazuje takiej dostawy w ewidencjach VAT za dany okres rozliczeniowy, lecz w następnym okresie rozliczeniowym.

Przedsiębiorca ma obowiązek posiadania dokumentów potwierdzających wywóz towarów z Polski do innego kraju UE bez względu na to, czy rozlicza takie transakcji w ramach procedury OSS, czy też jest zarejestrowany do VAT w innym kraju UE.

Dokumenty potwierdzające wywóz towarów z Polski

W katalogu dokumentów, opisanych w ustawie o VAT, których posiadanie jest niezbędne do uznania dostawy towarów w ramach WSTO znalazły się następujące dowody:

Dokumenty podstawowe
Dokumenty uzupełniające
1. Dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium Polski, jeżeli zlecił go dostawca.
2. Dowody potwierdzające odbiór towarów poza terytorium Polski
– jeżeli obydwa te dokumenty potwierdzają dostarczenie towarów do konsumenta w innym kraju UE.
Mogą być potrzebne, jeżeli dokumenty podstawowe w sposób jednoznaczny nie potwierdzają dostarczenia towarów dla konsumenta w innym kraju UE, a będą to mogły być w szczególności:
1. Korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie.
2. Potwierdzenie zapłaty za towar.

Katalog dokumentów uzupełniających ma jedynie charakter przykładowy, a więc mogą się w nim znaleźć również inne dowody, na podstawie których przedsiębiorca będzie mógł potwierdzić dostarczenie towarów na terytorium innego kraju UE. Brak takich dokumentów rodzi określone konsekwencje. W jaki sposób powinien postąpić polski dostawca towarów, który nie posiada wymaganych ustawą dokumentów, zostało szczegółowo opisane w podlinkowanej publikacji.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie