Blog ifirma.pl

Jakie są wady i zalety elastycznego czasu pracy?

|
|
5 minut czytania
Elastyczny czas pracy to coraz bardziej popularna praktyka w polskich przedsiębiorstwach. Jest to bardzo interesujący benefit dla pracowników, którzy cenią sobie swobodę, niezależność i samodzielną organizację pracy.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jest to sposób na zwiększenie zaangażowania i efektywną pracę zatrudnianych osób, co może przynieść wiele korzyści dla firmy. Taka forma rozłożenia godzin pracy daje pracodawcy wiele możliwości zastosowania, dlatego najlepiej dokładnie zaplanować jaki sposób będzie najlepszy dla pracowników. Zasady powinny być z góry ustalone, aby pracownicy wiedzieli jak rozplanować swoje obowiązki i na co mogą sobie pozwolić w związku z ruchomym rozkładem godzin.

Na czym polegają elastyczne godziny pracy?

Elastyczny czas pracy może być wykorzystywany w różny sposób. Pracodawcy, którzy wprowadzili go w swoich firmach mogą dopasować go do potrzeb działalności i pracowników. Jest możliwość wybrania najbardziej odpowiedniej opcji, która podniesie efektywność pracy.

Jedną z możliwości jest ustalenie różnych godzin przyjścia do pracy w poszczególnych dniach. Innym rozwiązaniem jest zostawienie pracownikom wyboru, dzięki czemu sami mogą zdecydować, o której przychodzą do pracy. Zazwyczaj w takiej sytuacji pracodawca stosuje widełki czasowe, w których osoby zatrudnione muszą się pojawić w pracy np. między 7:00 a 10:00 i pracować odpowiednio 8 godzin. Można również ustalić, że pracownik musi przepracować 40 godzin w tygodniu, jednak nie określać sztywnych ram rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Plusy i minusy ruchomych godzin pracy

Elastyczny czas pracy – zalety

Jest wiele zalet takiego rozwiązania, jedną z nich jest zwiększenie efektywności pracowników, ponieważ każdy może pracować w tych godzinach, w których jego praca jest najbardziej wydajna. Ma to również pozytywny wpływ na komfort psychiczny. Nie ma powodów do zmartwień jeśli na przykład ktoś zaśpi, utknie w korku czy po prostu potrzebuje wyjść wcześniej z pracy lub w jej trakcie. Zmniejsza to poziom stresu, ponieważ pracownicy nie muszą martwić się przykrymi konsekwencjami swojej nieobecności i zawsze mogą odrobić stracone godziny.

Elastyczne godziny pracy są również pewnego rodzaju benefitem dla osób dojeżdżających z daleka. Nie muszą się martwić opóźnionym pociągiem lub przyjeżdżać dużo wcześniej ze względu na narzucony z góry rozkład komunikacji. Również pracownicy, którzy są rodzicami mogą skorzystać na ruchomym systemie pracy, ponieważ częściej zdarzają im się nieoczekiwane sytuacje. Dzięki takiej formie pracy mogą sobie pozwolić na wcześniejsze wyjście i odebranie dziecka z przedszkola lub nagłą wizytę u lekarza. Taki ukłon w stronę pracowników wpływa również pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Wprowadzając elastyczny czas pracy, pracodawca prezentuje się jako nowoczesny i otwarty na potrzeby swoich podwładnych. Przyciąga to zainteresowanie potencjalnych pracowników, którzy coraz częściej cenią sobie swobodę w miejscu pracy.

Elastyczny czas pracy – wady

Elastyczne godziny pracy mają jednak pewne wady. Przede wszystkim, nie każdy może z nich skorzystać, ze względu na wykonywany zawód. Przykładowo, nauczyciel musi rozpocząć lekcje o konkretnej godzinie i nie może pozwolić sobie na spóźnienia. Również lekarze czy policjanci zaczynają swoje dyżury o wyznaczonych godzinach i nikt nie zgodzi się żeby przychodzili kiedy im się podoba. Pracownicy produkcji, którzy najczęściej pracują w systemie zmianowym, zapewne też nie będą mogli skorzystać z takiego benefitu.

Kolejną wadą jest fakt, że taki system pracy wymaga bardzo dobrej organizacji od pracowników. Kontrolowanie pracowników jest dużo trudniejsze, dlatego ważne, aby osoby zatrudnione wykazywały się wysoką uczciwością i czuły się odpowiedzialne za wykonywane przez siebie obowiązki. Jest to także spore wyzwanie dla kierowników, którzy muszą zapanować nad zespołem i wykonywanymi zadaniami. Dużo trudniej jest zorganizować pilne spotkanie, gdy nie wszyscy członkowie zespołu dotarli do pracy, a my nie wiemy nawet kiedy dokładnie się pojawią. Przy pracach wykonywanych grupowo, najlepiej jest zorganizować pracę tak, aby dobrze zsynchronizować czas pracy osób pracujących nad jednym projektem.

Wniosek o elastyczny czas pracy

Każdy pracowni może złożyć wniosek o wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Powinien mieć on pisemną formę i zawierać następujące informacje:

 • miejscowość i data,
 • dane wnioskodawcy (imię nazwisko, dział oraz zajmowane stanowisko),
 • nagłówek: „Wniosek w sprawie wprowadzenia ruchomego czasu pracy”,
 • formułkę: „Na podstawie art. 150 § 5 Kodeksu pracy uprzejmie proszę o objęcie mnie ruchomym czasem pracy”
 • najczęściej podaje się również motywacje pracownika oraz datę rozpoczęcia nowych zasad,
 • podpis pracownika składającego wniosek,
 • podpis przełożonego, pieczątka oraz informacja o ewentualnej zgodzie lub odmowie.

Co na to Kodeks pracy?

13 czerwca 2013 roku została podpisana ustawa, która zezwala przedsiębiorcom na stosowanie elastycznego czasu pracy w firmach. Osoby, które zdecydują się zastosować taki rozkład, mają obowiązek ustalić to z pracownikami, a później poinformować o tym Państwową Inspekcję Pracy.

Ważne, aby pracownik samodzielnie manipulujący godzinami pracy, pamiętał o 11-godzinnym odpoczynku dobowym oraz 35-godzinnym odpoczynku tygodniowym.

W takiej sytuacji wystarczy, że zarówno pracodawca, jak i pracownicy podpiszą stosowny dokument, który będzie dotyczył nowej organizacji czasu pracy.

Jak wprowadzić elastyczny czas pracy do przedsiębiorstwa?

Nie będąc pewnym, czy elastyczny czas pracy będzie odpowiedni dla naszej firmy, warto wprowadzić okres próbny. Pomoże to sprawdzić, czy wdrożenie takiego systemu jest dla nas opłacalne. Naszym celem jest zwiększenie motywacji do pracy pracowników. Jedną z możliwości jest również przetestowanie kilku opcji, aby przekonać się, który ze sposobów będzie przynosił najlepsze efekty.

Przy zmianach w systemie czasu pracy warto wziąć pod uwagę potrzeby osób zatrudnionych. Bez konsultacji z nimi nie będzie wiadome czego oczekują, przez co trudniejsze będzie wybranie ostatecznego rozwiązania. Pracownicy będą musieli dostosować się do nowych zasad, dlatego warto, aby było to przez nich odebrane jako udogodnienie.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie