Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – czy można ująć go w KPiR i odliczyć VAT?

Czy bilet jednorazowy na komunikację miejską może stanowić podstawę ujęcia wydatku w KPiR i rejestrach VAT ? Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z podróżowaniem w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co ważne, może być to zarówno zakup paliwa (w przypadku prywatnego auta – do wysokości kilometrówki), przejazd taksówką, jak i komunikacją miejską. Jak to jest w przypadku jednorazowego biletu komunikacji miejskiej jest wystarczającym dowodem aby uwzględnić go w KPiR? Sprawdźmy.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a koszty podatkowe

By możliwe było zaliczenie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, konieczne jest spełnienie kilku warunków – nie wystarczy, że ma on związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ważne jest również właściwe jego udokumentowanie. O tym, co może stanowić dowód ujęcia kosztu w księdze przychodów i rozchodów mówią par. 12 ust. 3, par. 13 i 14 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co ważne, wśród dopuszczalnych dowodów księgowych nie znajdziemy jednorazowego biletu komunikacji miejskiej. W związku z powyższym, by możliwe było ujęcie w KPiR (dowiedz się więcej) wydatku za taki przejazd, konieczne jest zatem uzyskanie faktury od przewoźnika.

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej a VAT

Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej nie jest również wystarczającym dowodem pozwalającym na ujęcie tego typu wydatku w rejestrze zakupu VAT. Dlatego też konieczne jest udokumentowanie przejazdu środkami komunikacji miejskiej za pomocą faktury.

Ważne!

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wystawiania faktur, w ściśle określonych przypadkach faktury mogę zawierać mniej danych niż wynika to z ustawy o VAT. Jest tak m.in. w przypadku zakupu przejazdu na odległość nie mniejszą niż 50 km udokumentowanego biletem jednorazowym zawierającym następujące dane:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy (przewoźnika),
  • NIP sprzedawcy,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.
▲ wróć na początek
Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu