Blog ifirma.pl

Jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, jakie dokumenty traktowane są jak faktura? W artykule opiszemy takie dokumenty.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie dostawy towarów i usług. Mamy kilka rodzajów faktur, ale są również inne dokumenty, które są traktowane na równi z fakturą. Dla przedsiębiorcy – czynnego podatnika VAT kluczowe jest ustalenie, czy dany dokument daje mu prawo do odliczenia podatku VAT. Taka informacja jest równie ważna dla podatnika, który nie ma prawa do odliczenia VAT, ale fakturę może zaksięgować w kosztach. W dzisiejszej publikacji odpowiadamy na pytanie, jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę.

Co znajduje się na fakturze?

Faktura może być wystawiana zarówno przez czynnego podatnika VAT, jak i zwolnionego. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z fakturą VAT, natomiast w drugim przypadku po prostu z fakturą. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, jakie elementy się znajdą na wystawionych dokumentach, a to wynika natomiast wprost z ustawy o podatku VAT. Przepisy doprecyzowują również, kiedy wystawienie faktury jest obowiązkowe, a kiedy nie. Są również pewne wyjątki, kiedy dany dokument traktowany jest jak faktura, a wynika to z przepisów wykonawczych do ustawy o VAT.

Jakie dowody traktowane są jak faktura?

Z rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur wynika, jaki dokument traktowany jest na równi z fakturą. Przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, udokumentowany w formie biletu jednorazowego, przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, który zawiera:
 • numer i datę wystawienia,
 • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (wystawcy biletu),
 • numer, za pomocą którego podatnik (wystawca biletu) jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT,
 • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
 • kwotę podatku,
 • kwotę należności ogółem,
traktowany jest na równi z fakturą. Dokumenty wymienione powyżej stanowią katalog zamknięty, potwierdzają poniesione wydatki m.in. w podróży służbowej przedsiębiorcy.

Paragon fiskalny jako faktura uproszczona

Jak faktura traktowane są również paragony fiskalne, które obejmują kwoty do 450 zł (100 euro). Taki paragon nazywany jest fakturą uproszczoną i nie wystawia się już do niego zwykłej faktury, z pełnymi danymi nabywcy, niezbędny jest jednak NIP nabywcy. Ustawa o VAT przewiduje, jakie niezbędne elementy muszą się znaleźć na fakturze uproszczonej. Zostały wydane również objaśnienia podatkowe Ministra Finansów dotyczące faktury uproszczonej, o czym można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Faktura zaliczkowa

Jeżeli przed dokonaniem dostawy towarów lub przed wykonaniem usługi przekażemy dostawcy częściową lub całkowitą zapłatę, to wówczas czynny podatnik VAT ma obowiązek wystawić fakturę zaliczkową.

Forma wystawienia faktury

Obecnie nie ma znaczenia, czy faktura będzie miała postać papierową, czy elektroniczną. W jednym i drugim przypadku czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych. Faktury te różnią się jedynie technicznymi aspektami, a mianowicie sposobem ich przekazywania.

Podsumowanie

Jeżeli przepisy podatkowe definiują dany dokument, że jest fakturą, oznacza to dla przedsiębiorcy, który jest czynnym podatnikiem VAT, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, poza wyjątkami wynikającymi z ustawy. W zależności od rodzaju faktury, zakres podawanych danych na dokumencie może być szerszy lub węższy. Informacje na temat wystawiania faktur przedsiębiorca znajdzie w ustawie o VAT i w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce