Blog

JPK_VDEK – co będzie zawierał?

Jednolite pliki kontrolne JPK-VAT muszą być składane przez wszystkich czynnych podatników VAT od lipca 2018 roku. Od pewnego czasu toczyły się dyskusje na temat zastąpienia deklaracji VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT jednym dokumentem jakim będzie tzw. JPK_VDEK, w którym znajdą się informacje z deklaracji i ewidencji VAT. Ustawa z 4 lipca 2019 roku zmieniająca ustawę o podatku VAT między innymi w tym obszarze została opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1520.

Jakie dane znajdują się obecnie w deklaracji VAT?

W deklaracji VAT-7 i VAT-7K zdarzenia gospodarcze zostały podzielone na 3 obszary:

  1. W części C “ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO”.
  2. W części D “ROZLICZENIE PODATKU NALICZONEGO”.
  3. W części E “OBLICZENIE WYSOKOŚCI ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO LUB KWOTY ZWROTU”.

W obszarze podatku należnego wykazywane są informacje na temat m.in: dostaw objętych różnymi stawkami podatku VAT, nabyć w ramach WNT, dostaw w ramach WDT, eksportu towarów, importu towarów z art. 33a, importu usług, dostaw towarów i usług zwolnionych od podatku.

Pliki JPK_VDEK w nowej odsłonie

Informacje, jakie będą przekazywane do organów skarbowych przez czynnych podatników VAT po wejściu w życie zmienionych przepisów będą składały się z 2 części:

  1. Części deklaracyjnej.
  2. Części ewidencyjnej.

JPK_VDEK – Nowy plik JPK od października

JPK_VDEK – część deklaracyjna

W swojej konstrukcji będzie zawierała wszystkie informacje, które obecnie znajdują się w deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Podział na okresy rozliczeniowe miesięczne i kwartalne zostanie zachowany. W związku z powyższym takie deklaracje będą zawierały odpowiednie oznaczenia okresu:

  • JPK_V7M – dla rozliczeń miesięcznych.
  • JPK_V7K – dla rozliczeń kwartalnych.

JPK_VDEK – część ewidencyjna

Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu ustawy obowiązek wysyłania ewidencji VAT wraz z plikami JPK_V7M i JPK_V7K zastąpi obecny obowiązek comiesięcznego wysyłania JPK-VAT. Ewidencje VAT będą wysyłane w okresach miesięcznych bez względu na okres rozliczania deklaracji VAT – miesięczny lub kwartalny. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie za pierwsze 2 miesiące kwartału prześlą do urzędu skarbowego jedynie część ewidencyjną. Po zakończeniu kwartału wyślą ewidencje VAT za trzeci miesiąc wraz z JPK_V7K.

Szczegółowe informacje na temat ewidencji VAT po zmianie można uzyskać w Rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988).

A co z pozostałymi deklaracjami i informacjami VAT?

Pozostałe deklaracje i informacje będą w dalszym ciągu składane na dotychczasowych zasadach. Pamiętajmy, że katalog jest dość obszerny: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-12, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-27, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R i VIU-R, VIN-D i VIU-D.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu