Blog

Dropshipping we własnym imieniu a rozliczanie VAT

Na próżno będziemy szukać w ustawach podatkowych przepisów dotyczących zagadnienia dropshippingu. Ani ustawa o podatku VAT ani ustawa o podatku dochodowym nie reguluje w odmienny sposób takich transakcji. W związku z powyższym rozliczeń podatkowych należy dokonywać na zasadach ogólnych. W niektórych przypadkach można się posiłkować wydawanymi interpretacjami podatkowymi, żeby w sposób właściwy zakwalifikować dropshipping. Występują 2 modele pośrednictwa: za wynagrodzeniem prowizyjnym i jako działalność we własnym imieniu i na własny rachunek. Rozliczenie podatku VAT omówimy dla tego ostatniego modelu.

Rozliczanie VAT od kontrahenta krajowego

Czynny podatnik VAT występujący w roli pośrednika od faktury otrzymanej od producenta czy też hurtownika w kraju będzie mógł odliczyć podatek VAT naliczony, który pomniejszy podatek VAT należny podlegający wpłacie do urzędu skarbowego. Odliczenie podatku VAT naliczonego będzie przysługiwało pod warunkiem, że zakupione towary będą służyły czynnościom opodatkowanym w VAT.

Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego, dlatego dla niego taki zakup w kwocie brutto będzie podlegał wpisowi tylko w PKPiR.

Rozliczenie VAT od kontrahenta z UE

W takiej transakcji dojdzie do dostawy towaru bezpośrednio do odbiorcy polskiego od przedsiębiorcy z kraju znajdującego się na terenie UE, np. w Niemczech. Jest to przykład transakcji łańcuchowej. Powstaną 2 stany prawne: dla czynnego podatnika VAT i podatnika VAT zwolnionego.

Czynny podatnik VAT w roli pośrednika otrzyma fakturę od przedsiębiorcy z Niemiec w ramach transakcji wewnątrzunijnej. W swoich urządzeniach księgowych taką transakcję rozpozna jako WNT i rozliczy na zasadach ogólnych. Następnie wystawi fakturę sprzedaży na rzecz końcowego odbiorcy w Polsce, na której wykaże VAT według stawek obowiązujących w naszym kraju.

Podatnik VAT zwolniony nie ma obowiązku rejestracji do transakcji wewnątrzunijnych dopóki wewnątrzwspólnotowe nabycie nie przekracza u niego kwoty 50.000 zł. W takiej sytuacji otrzymaną fakturę od przedsiębiorcy z UE wykaże w całości po stronie kosztów w PKPiR.W sytuacji, gdy przedsiębiorca jest już zarejestrowany do transakcji wewnątrzunijnych jako podatnik VAT-UE będzie zobowiązany do rozliczenia tej transakcji i złożenia deklaracji VAT-8 i informacji podsumowującej VAT-UE w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia . Podatek VAT należny od dokonanego zakupu należy wpłacić do urzędu skarbowego w terminie do 25-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia, czyli w terminie do złożenia deklaracji VAT-8. Podatek należny dla nievatowca nie może być odliczony po stronie VAT naliczonego, ale może być ujęty po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR.

Powyższe rozliczenie transakcji wewnątrzunijnej ma jedynie charakter poglądowy ze względu na obszerność i złożoność problematyki transakcji trójstronnych przebieg każdej transakcji może mieć nieco odmienny charakter.

Rozliczenie VAT od importu towarów

Jeżeli towary będą kupowane z tzw. kraju trzeciego będziemy mieli do czynienia z importem towarów. Opłaty importowe będą należne od podmiotu, który dokona odprawy celnej. Strony mogą się umówić, że taką procedurę przeprowadzi albo pośrednik albo odbiorca końcowy. Od tego będzie zależało kto ureguluje podatek VAT importowy. Jeżeli odprawy celnej dokonana pośrednik jako czynny podatnik VAT będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na odprawie celnej. Warunkiem jest, że nabyte towary będą wykorzystywane w działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Podatnik VAT zwolniony nie ma prawa do odliczenia VAT od importu, ale będzie mógł ująć tę kwotę po stronie kosztów uzyskania przychodów w PKPiR.

Dropshipping we własnym imieniu a rozliczenie wydatków – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

11 godzin temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

11 godzin temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

12 godzin temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

14 godzin temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

2 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

2 dni temu