Karta przedpłacona (prepaid) według ZUS stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne

karta przedpłacona a podstawa wymiaru składek

Zamierzasz wprowadzić dla swoich pracowników karty prepaid? Sprawdź, jak właściwie je rozliczyć, jeżeli chodzi o składki ZUS.

Pracodawcy prześcigają się w różnego rodzaju pomysłach, które mają na celu uatrakcyjnienie zatrudnienia w tej a nie innej firmie. Dostępnych form i możliwości z każdym rokiem jest coraz więcej, nic więc dziwnego, że ustawodawca nie nadąża z wprowadzaniem odpowiednich zmian do przepisów. Najczęściej jednak bywa tak, że zwyczajnie wszystkiego nie da się uregulować w przepisach. Dlatego też w dzisiejszej publikacji zajmiemy się tematem rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku zakupu kart przedpłaconych (prepaid) w oparciu o interpretację ZUS.

Co to jest karta przedpłacona (prepaid)?

Karta prepaid przez bardzo długi czas była znana w związku z zakupem usług telekomunikacyjnych. Jednak w ostatnich latach takie karty zaczęły funkcjonować w różnych sytuacjach, bardzo często wykorzystywane są, jako karty prezentowe. Przy użyciu karty przedpłaconej można dokonać zakupu m.in. usług:

  • gastronomicznych i hotelowych,
  • sportowych,
  • kulturalnych,
  • rozrywkowych,
  • turystycznych.

Nie oznacza to, że z wykorzystaniem takiej karty nie można dokonać zakupu towarów. Jest to szczególnie ciekawa alternatywa dla rodziców, którzy zamiast kart kredytowych czy debetowych mogą swoim pociechom wyrobić kartę prepaid i zasilić ją określoną sumą pieniędzy na zakupy. Z wykorzystaniem takiej karty można dokonać zakupów zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Jest to niewątpliwie bezpieczniejszy środek płatniczy od tradycyjnych kart bankowych, szczególnie jeżeli chodzi o różnego rodzaju wyłudzenia, o których tak dużo się słyszy. Karty prepaid najczęściej są wydawane przez banki, ale nie tylko. Z zakupu kart przedpłaconych coraz częściej zaczynają korzystać firmy, a to rodzi dodatkowe pytania, w jaki sposób powinny być traktowane z punktu rozliczeń w ZUS. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tą kwestią.

Karta przedpłacona (prepaid) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne – interpretacja ZUS

Pracodawcy, którzy chcą przekazać karty prepaid swoim pracownikom muszą również znać zasady ich oskładkowania. W rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie mamy wprost zapisu, który by o tym mówił. Jest zawarta jedynie informacja, że w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie ujmuje się świadczeń finansowanych ze środków przeznaczonych na cele socjalne. Jednak nie każdy przedsiębiorca tworzy ZFŚS.

W związku z wątpliwościami, jakie mogą się zrodzić w związku z zakupem kart przedpłaconych jedna z firm zwróciła się z wnioskiem do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji. Wniosek nr DI/100000/43/754/2022 został złożony 27.05.2022 r. W piśmie zostało zadane m.in. pytanie odnośnie rozliczenia karty podarunkowej (przedpłaconej) uprawniającej do korzystania z usług sportowych, kulturalnych, turystycznych oraz nabywania towarów. Wnioskodawca napisał, że nie można z góry określić, jakie towary i usługi będą mogli nabywać pracownicy w ramach tej karty. Karta, o której mowa we wniosku nie pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu. Firma chce wprowadzić możliwość zakupu takiej karty przez pracowników po cenach niższych niż detaliczne, a różnica będzie pokrywana przez pracodawcę. Taki zapis ma się znaleźć w regulaminie wynagradzania. W świetle takiego stanu faktycznego zostało zadane pytanie, czy tego typu korzyść materialna spowoduje powstanie obowiązku ujęcia tej kwoty w podstawie do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W ocenie spółki przedmiotowe kwoty nie muszą się znaleźć w podstawie do naliczenia składek ZUS. W odpowiedzi w decyzji nr 467 z dnia 03.08.2022 r.

ZUS nie zgodził się ze stanowiskiem firmy i uznał, że karty przedpłacone, które w części będą finansowane przez pracodawcę, nie będą mogły korzystać w tej części ze zwolnienia od składek ZUS. W uzasadnieniu napisał m.in., że w polskim systemie prawnym nie została wprowadzona definicja karty przedpłaconej, a więc można ją traktować, jako rodzaj karty płatniczej zasilanej do określonej wartości. ZUS uznał, że taka karta podarunkowa jest środkiem płatniczym i pracodawca zapewnia w ten sposób pracownikom dostęp do środków pieniężnych. W ocenie ZUS w takiej sytuacji należy uznać, że pracownik otrzymuje świadczenie pieniężne, które powinno się znaleźć w podstawie do naliczania składek społecznych i składki zdrowotnej.

Karta prepaid a podatek dochodowy

przedpłaconej, to trzeba ustalić przede wszystkim z jakich środków dokonano ich zakupu:

  • czy z ZFŚS,
  • czy ze środków bieżących firmy.

Jeżeli przedsiębiorca tworzy ZFŚS, to w takim przypadku tego typu dopłaty sfinansowane z Funduszu będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego, ale do wysokości ustawowego limitu.

Zwolnienie z podatku PIT dla kart prepaid potwierdzają również organy podatkowe. Przykładowa interpretacja nr 0112-KDIL3-1.4011.341.2018.1.AG z dnia 29.08.2018 r., w której zapadło takie rozstrzygnięcie.

Natomiast jeżeli zakup kart prepaid będzie dokonany z innych środków, to w takim przypadku wartość tej karty znajdzie się w przychodach podlegających opodatkowaniu w PIT.

Podsumowanie

Pracodawcy powinni mieć na uwadze, przedstawione w publikacji stanowisko ZUS. Organ bowiem uznał, że karty przedpłacone (prepaid) w części finansowanej przez przedsiębiorcę znajdą się w podstawie do oskładkowania. Brak ustawowej definicji karty prepaid, w ocenie ZUS, uprawnia do oceny, że mamy do czynienia ze świadczeniem pieniężnym, które powinno być rozliczone na zasadach ogólnych. W związku z powyższym każdy pracownik, który otrzyma taką kartę podarunkową, od dopłaty finansowanej przez pracodawcę, będzie miał naliczone składki ZUS. Jak widać brak szczegółowych przepisów w wielu przypadkach komplikuje sprawy rozliczania składek ZUS. Przedsiębiorcy, jeśli nie są pewni, co do prawidłowości dokonywanych rozliczeń w takich nietypowych sytuacjach, powinni korzystać z instytucji składania wniosków do ZUS o wydanie interpretacji. Natomiast jeżeli chodzi o podatek PIT, to zależy od źródła finansowania zakupu karty prepaid. Przy finansowaniu z ZFŚS zwolnione od podatku będą wypłaty do wysokości 1.000 zł, ale w tej kwocie znajdują się wszystkie wypłaty dokonywane w danym roku podatkowym z Funduszu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość