Karty podarunkowe – obowiązek podatkowy w PIT i VAT

Karty podarunkowe, bony podarunkowe czy vouchery zastępują środki pieniężne, za które nabywa się towary bądź usługi. Same w sobie nie zaspokajają one potrzeb konsumenta, dopiero ich realizacja wiąże się z nabyciem towaru czy usługi. Często przedsiębiorcy zastanawiają się czy sprzedaż kart podarunkowych stanowi przychód firmy oraz czy podlega pod opodatkowanie podatkiem VAT.  Co w przypadku podatku dochodowego (PIT)?Przede wszystkim należy tutaj odpowiedzieć sobie na pytanie o moment powstania obowiązku podatkowego.

Rozliczenie kart podarunkowych w podatku VAT

Duże niejasności w podatku VAT budzi nie tylko fakt czy samo wydanie karty może być utożsamione z dostawą, ale również pytanie czy pobrana opłata jest formą przedpłaty bądź zaliczki. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaną dostawę towarów utożsamia się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczenie usług należy rozumieć jako każde świadczenie na rzecz klienta, nie stanowiące dostawy towarów. Zatem, żeby sprzedaż miała miejsce musi dojść do fizycznej dostawy, czyli realizacji świadczenia usługi. Brak takiego świadczenia powoduje brak opodatkowania sprzedaży. Dopiero fizyczne nabycie towaru czy usługi przez klienta realizującego kartę podarunkową będzie podlegało pod opodatkowanie podatkiem VAT. Zapłata za kartę podarunkową nie jest utożsamiana z zaliczką, ponieważ nabywca nie płaci z góry za określony towar. Wydanie karty nie jest także tożsame ze świadczeniem usługi za odpłatnością. W chwili sprzedaży karty nie da się przewidzieć czy nabywca wykorzysta w ogóle kartę oraz czy wykorzystując kartę ostateczna wartość zakupów nie będzie wyższa bądź niższa niż wartość na jaką opiewa karta.

Karta podarunkowa a kasa fiskalna

W interpretacji indywidualnej z 25-02-2015 sygn. akt IBPP3/443-1385/14/KG Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził ogólne stanowisko organów podatkowych, iż wydanie bonu podarunkowego nie wiąże się z powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy wydającego bon. Według Organu odpłatne wydanie bonu osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym nie podlega pod ewidencję na kasie fiskalnej, gdyż obowiązek stosowania kasy wiąże się z realizacją sprzedaży, która w danym przypadku nie ma miejsca. To w dacie wydania towaru, wykonania usługi wystąpi obowiązek zaewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej.

Rozliczenie karty podarunkowej w podatku dochodowym

Z uwagi na to, iż sprzedaż karty podarunkowej nie jest tożsama z dostawą jak i świadczeniem usługi również w podatku dochodowym jej wydanie nie będzie przychodem do opodatkowania. Przychód u sprzedawcy powstanie dopiero w momencie kiedy klient dokona zakupu realizując kartę podarunkową czy bon.

Niewykorzystanie karty przez klienta a podatki

W podatku VAT niewykorzystane środki nie będą podlegały opodatkowaniu, gdyż tylko dostawa rodziłaby tutaj konieczność wykazania VAT należnego. Sprzedaż karty nie jest utożsamiana z dostawą, zatem jeżeli klient nie wykorzysta karty, to zdarzenie nie będzie w żaden sposób rozliczone w VAT. W podatku dochodowym „przeterminowanie” karty spowoduje konieczność wykazania przychodu odpowiadającemu wartości niewykorzystanych środków. Oczywiście przychód zostanie wykazany w dacie kiedy upływa data ważności karty. Przez prowadzących Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów przychód zostanie wykazany w kolumnie Pozostałe przychody.

Jak dokumentować sprzedaż karty podarunkowej

Na potrzeby sprzedaży kart sprzedawca nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedaży. Celem systematyzacji sprzedaży warto odnotowywać wydanie kart. Dobrze mieć kontrolę nad tym, czy karty zostały zrealizowane, czy może któraś uległa przeterminowaniu. Wtedy należy wykazać przychód tytułem otrzymanej za kartę zapłaty. Z uwagi na to, iż karty nie podlegają pod ustawę o VAT nie mogą być dokumentowane fakturami. Sprzedając karty dla nabywcy można wystawić dokument będący potwierdzeniem wydania karty bądź notę obciążeniową.
Autor: Joanna Łuksza – ifirma.pl
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Ifirma

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

2 dni temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

2 dni temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

2 dni temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

2 dni temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

2 dni temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

3 dni temu