Kasy fiskalne w myjniach samochodowych – zmiana terminu obowiązkowej instalacji kas

kasy fiskalne w myjniach samochodowych

Po raz kolejny przesunięto termin obowiązkowej rejestracji sprzedaży na kasach fiskalnych w myjniach samochodowych. Wejdź i dowiedz się szczegółów.

Ministerstwo Finansów przesunęło obowiązek instalacji kas fiskalnych w myjniach samochodowych. Zgodnie z decyzją przedsiębiorcy prowadzących ten rodzaj działalności są zobowiązaniu do prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących od 1 lutego 2023 r.

Nowy termin na instalację kas fiskalnych w myjniach

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie myjni samoobsługowych będą mieli więcej czasu na dostosowanie swoich urządzeń do nowych regulacji związanych z ewidencją sprzedaży. Przesunięcie terminu to ukłon rządzących w stronę przedsiębiorców, którzy postulowali o takie rozwiązanie. Uzasadnili to trudnościami w dostępie do urządzeń oraz problemami z montażem. Z uwagi na specyficzne warunki (woda, wilgoć i para) panujące w myjniach, na rynku dostępny jest tylko jeden model kas fiskalnych dostosowany do tego typu działalności.

Czy myjnia samochodowa musi mieć kasę fiskalną?

O zwolnieniach z obowiązku ewidencji sprzedaży na kasach rejestrujących stanowi rozporządzenie ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. Wynika z niego (§ 4 ust 1), że zwolnień z obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się dla usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).

Rzecznik MŚP uważa, że projekt instalacji kasy fiskalnej przy każdym stanowisku w myjni jest nieracjonalny. Lepszym sposobem na uszczelnienie płacenia podatku od myjni samochodowych jest wprowadzenie opłaty od ilości zużytej wody poprzez odczyty z wodomierzy lub, jako alternatywa wybierana przez przedsiębiorcę, podatku ryczałtowego od stanowiska skalkulowanego według liczby samochodów zarejestrowanych w powiecie, w którym znajduje się myjnia. Rzecznik ma zamiar wnieść do Ministerstwa Finansów o rozważanie takiej formy – czytamy na stronie Biura Rzecznika MŚP.

Obecne regulacje wskazują, że przedsiębiorcy prowadzący myjnie muszą się przygotować do zainstalowania kas do końca stycznia 2023 r. Jednocześnie warto pamiętać, że przesunięcie terminu nie wyklucza możliwości wcześniejszego zainstalowania kas rejestrujących.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość