Blog ifirma.pl

Kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym – czy w 2023 bedzie je można jeszcze kupić?

|
|
3 minut czytania
Zastanawiasz się, czy w 2023 roku można jeszcze kupić kasę fiskalną z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym? W takim razie zapraszamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnymm - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Temat kas fiskalnych był poruszany na łamach naszych publikacji już niejednokrotnie. Znaczna część przedsiębiorców musi ewidencjonować na kasie sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem zakupu w 2023 roku kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym.

Rodzaje kas fiskalnych

W dalszym ciągu przedsiębiorcy mogą pracować na czterech rodzajach kas fiskalnych.

Rodzaj kasy fiskalnej
Możliwość zakupu
  Z papierowym zapisem kopii  
Dostępne w sprzedaży do 31 sierpnia 2019 r.
  Z elektronicznym zapisem kopii  
Dostępne w sprzedaży do 31 grudnia 2022 r.
za wyjątkiem kas o zastosowaniu specjalnym
  Kasy online  
Dostępne w sprzedaży
  Kasy wirtualne  
Dostępne w sprzedaży
Uwaga!
Pewne kategorie towarów i usług są objęte ustawowym obowiązkiem stosowania jedynie kas online lub kas wirtualnych. W takich przypadkach przedsiębiorcy zostali zobligowani do wymiany kas, jeśli posiadali kasę z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.

Widać więc, że również w tym obszarze zmiany idą w kierunku przesyłania danych o sprzedaży do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w czasie rzeczywistym a tak się dzieje w przypadku kas online i wirtualnych.

Kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnym

Z Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących dowiemy się co to są kasy o zastosowaniu specjalnym.

Kasy o zastosowaniu specjalnym

 

Są to kasy, których konstrukcja i program pracy kasy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas, muszą one spełniać określone wymagania techniczne.

Kasy o zastosowaniu specjalnym obejmują kasy:

 • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego – taksówki, usługi transportu pasażerskiego,
 • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży leków, z funkcją rozliczania recept refundowanych – apteki,
 • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego,
 • rozliczające więcej niż jedną transakcję równocześnie,
 • przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy sprzedaży towarów i usług w wolnych obszarach celnych lub składach celnych,
 • umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług – automaty sprzedażowe
 

W uzasadnieniu do zmiany ustawy o podatku VAT można przeczytać, że z uwagi na specyfikę niektórych rodzajów działalności od dnia 1 stycznia 2023 r. mogą pojawiać się problemy z dostępem do kas rejestrujących typu online o zastosowaniu specjalnym. Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek stosowania kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym, mogą jeszcze przez rok zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii, takie kasy mogą być sprzedawane do dnia 31 grudnia 2023 r. Kasy z elektronicznym zapisem kopii inne niż o zastosowaniu specjalnym można było nabyć do dnia 31 grudnia 2022 r.

 

Uwaga!

Kasy z elektronicznym zapisem kopii o zastosowaniu specjalnym mogą być nabywane jeszcze do 31 grudnia 2023 r. W pozostałych przypadkach taka możliwość była do 31 grudnia 2022 r.

 

Podsumowanie

Określone branże, przykładowo takie jak: usługi taksówek, transportu pasażerskiego, apteki, automaty sprzedażowe, muszą posiadać kasy fiskalne o zastosowaniu specjalnym. Takie kasy muszą spełniać wymagania techniczne i być dostosowane do specyfiki branży. Z uwagi na problemy z przystosowaniem kas online do spełnienia tych kryteriów Ministerstwo Finansów w takich przypadkach musiało przedłużyć możliwość zakupu kas z elektronicznym zapisem kopii z końca 2022 roku do końca 2023 roku. Od 1 stycznia 2024 roku już żaden przedsiębiorca nie będzie mógł zakupić kasy z elektronicznym zapisem kopii. Przedsiębiorcy muszą się przestawić na elektroniczny system faktur KSEF od 1 lipca 2024 r. i już w niedalekiej przyszłości kasy fiskalne będą pracowały tylko online.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie