Obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej istnieje od wielu lat. Również w tym obszarze wprowadzane są zmiany, które spowodują odejście od papierowych i elektronicznych zapisów. Obecnie kasy starszego typu są sukcesywnie wycofywane z użycia, a w to miejsce wchodzą kasy online i kasy w postaci oprogramowania. Dzisiaj opiszemy kto ma obowiązek posiadania kasy online.
Kasy fiskalne online
Kasy online pojawiły się w 2019 roku, co nie oznacza, że wszyscy przedsiębiorcy powinni je od razu posiadać. Takie rozwiązanie dla kas fiskalnych pozwala na monitorowanie sprzedaży przez Ministerstwo Finansów.
Posiadanie kasy online wiąże się z koniecznością dostępu do Internetu, ponieważ kasa jest połączona z Centralnym Repozytorium Kas. Ta forma rejestracji sprzedaży na rzecz konsumentów i rolników ryczałtowych umożliwi gromadzenie na poziomie centralnym danych dotyczących obrotu i kwot podatku VAT ewidencjonowanych na poszczególnych urządzeniach. Ma to oczywiście związek ze zmniejszaniem szarej strefy i zwiększeniem wpływów do budżetu państwa.
Harmonogram wprowadzania kas online
Obecnie nie można już kupić kas z papierowym zapisem kopii, a od 1 stycznia 2023 roku nie będzie można nabywać także kas elektronicznych. Kasy starego typu będą mogły być używane do momentu zużycia lub konieczności wymiany pamięci fiskalnej.
Zgodnie z przepisami kasy online muszą posiadać następujące branże:
|
|
Są to oczywiście informacje na moment publikacji artykułu, dlatego powinno się na bieżąco śledzić informacje na ten temat.
W związku z wprowadzeniem kas online zniesione zostały niektóre obowiązki wobec fiskusa:
- nie ma obowiązku zgłoszenia kasy online do naczelnika urzędu skarbowego na papierowym druku w celu otrzymania numeru ewidencyjnego,
- przedsiębiorca użytkujący kasy online nie będzie musiał drukować kopii dokumentów fiskalnych.