Kaucja

Kaucja co do zasady świadczeniem zwrotnym. W zależności od okoliczności jej złożenia i postanowień zawartych w umowie między stronami, w ujęciu podatkowym kaucja może podlegać opodatkowaniu PIT i VAT.

W umowach najmu, dzierżawy czy na usługi budowlane, a także innych zawieranych między przedsiębiorcami lub między przedsiębiorcą, a osobami fizycznymi często można się spotkać z pojęciem kaucji nazywanej także kaucją gwarancyjną.
Przepisy podatkowe nie wyjaśniają pojęcia kaucji, stąd należy odnieść się do definicji słownikowej.  „Według słownika języka polskiego – kaucją jest suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niewywiązania się z zobowiązania. Z istoty zabezpieczającego charakteru kaucji wynika, iż nie ma ona natury świadczenia ostatecznego. Jest ona co do zasady świadczeniem zwrotnym. W zależności od okoliczności, postanowień zawartych w umowie między stronami, w ujęciu podatkowym kaucja może podlegać opodatkowaniu PIT i VAT.

Podatek dochodowy
Przyjęcie kaucji zwrotnej nie powoduje powstania przychodu w rozumieniu przepisu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z czym kaucja jest obojętna podatkowo, tzn. nie jest kosztem ani przychodem.
O zaliczeniu kaucji do przychodów z działalności gospodarczej decyduje m.in to, czy kwota kaucji była częścią kwoty należnej za świadczone usługi, której podatnik faktycznie nie otrzymał w danym roku podatkowym, ponieważ tak wynikało z umowy między stronami. Przemawiają za tym także inne postanowienia zawarte w umowie, wynikające z funkcji jaką pełni kaucja. Umowa powinna jasno określać, kiedy kaucja będzie zwrócona, oraz w jakim przypadku zostanie zatrzymana. Przykładem, kiedy kaucja nie będzie zwrócona będzie sytuacja, w której strona nie wywiąże się z umowy, zniszczy użyczoną rzecz, nieruchomość, zwróci sprzęt w stanie pogorszonym. Otrzymana wcześniej kaucja lub jej część będzie stanowiła rodzaj odszkodowania, z którego wynajmujący pokryje koszty za poniesioną stratę. Ze względu na to, że kwota kaucji nie jest w tym przypadku zwracana, staje się przychodem wynajmującego. Niezwrotne kaucje są pozostałym przychodem wykazywanym w kolumnie 8 KPiR.

Podatek VAT
Zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy o VAT – jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Ze względu na „zwrotny” charakter kaucji, nie podlega ona także opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jeżeli natomiast wpłacona kaucja została potraktowana jako zapłata za wykonaną w przyszłości usługę (dostawę towarów) – podatnik zobowiązany jest rozliczyć należność tak jak zaliczkę. W tym celu w dacie, w której kaucja stała się zaliczką wystawia fakturę zaliczkową i wykazuje w ewidencji sprzedaży VAT. Istotne jest aby w umowie była zawarta informacja o momencie zaliczenia kaucji w poczet należności za świadczoną usługę (dostawę towarów).
Dodatkowo, jeżeli została wystawiona faktura zaliczkowa i klient zrezygnował z transakcji, obowiązkiem sprzedawcy jest skorygowanie podatku należnego poprzez wystawienie faktury korygującej otrzymaną kaucję (rozliczoną jako zaliczkę), następnie wykazując w ewidencji sprzedaży VAT wartość z minusem.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość