Kiedy lekarz ma obowiązek założyć kasę fiskalną (z uwzględnieniem zmian od 2011 roku)?

Podatnicy świadczący usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej zwolnieni są z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej tylko do 30 kwietnia 2011 roku. Po tym terminie obowiązują ich zasady ogólne.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Podatnicy świadczący usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej zwolnieni są z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej do 30 kwietnia 2011 roku. Po tym terminie obowiązują ich zasady ogólne. I tak, podatnicy którzy rozpoczną działalność w 2011 roku, nie będą musieli założyć kasy do kwoty 20 000 zł, a podatnicy którzy rozpoczęli sprzedaż w latach ubiegłych – o ile sprzedaż nie przekroczyła w poprzednim bądź bieżącym roku 40 000 zł. Do limitu wchodzi tylko sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Nie wlicza się do niej usług wykonywanych przez lekarzy w ramach kontraktów z NFZ, na podstawie umów cywilnoprawnych bądź umów o pracę.

Przychód, dochód, obrót

W tym momencie ważne jest aby zdefiniować trzy pojęcia, które są często używane przez podatników zamiennie: przychód, dochód, obrót. Przychód to należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, kwoty za wykonanie danej usługi. W tej kategorii nie mieszczą się zaliczki, które dotyczą zdarzeń przyszłych. Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty związane z prowadzeniem działalności. Te dwa pojęcia związane są z podatkiem dochodowym i nie mają zastosowania do obliczania limitu dla kasy fiskalnej. Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących posługuje się pojęciem obrót. Jest ono zdefiniowane w ustawie o podatku od towarów i usług, która to nakłada na podatnika – nie zależnie od tego czy jest on vatowcem czy też nie – obowiązek założenia kasy fiskalnej. Za obrót uznaje się kwoty należne z tytułu sprzedaży, a także zaliczki otrzymane na poczet przyszłych świadczeń, pomniejszone o podatek VAT należny. U nie-vatowców będą to kwoty należne ze sprzedaży plus ewentualne zaliczki. Bardzo ważne jest aby podatnik kontrolował obrót z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. W tym celu powinien on prowadzić dodatkową ewidencję sprzedaży z podziałem na dni.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce