Blog ifirma.pl

Kiedy stosujemy limit dla praw autorskich – 50% koszty uzyskania przychodów

|
|
4 minut czytania
Jesteś pisarzem, wynalazcą, programistą a może muzykiem. Sprawdź kiedy przysługują ci 50% koszty uzyskania przychodów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Prawa autorskie to wszelkiego rodzaju prawa własności intelektualnej, którymi rozporządza ich właściciel. Przedmiotami praw autorskich są utwory wyrażone słowem, symbolem, znakiem graficznym, programem komputerowym, wytworem plastycznym, architektonicznym, fotograficznym, muzycznym, artystycznym. Dla przychodów z takich praw ustawodawca przewidział możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, ale pod pewnymi warunkami.

50% koszty uzyskania w ustawie o podatku dochodowym

Autorzy i twórcy szeroko rozumianej własności intelektualnej mogą skorzystać z 50% kosztów. Twórcy mogą być związani umową o pracę, umową zlecenie, umową o dzieło. Forma nawiązania współpracy nie ogranicza możliwości skorzystania z podwyższonych kosztów. Istotne jest, aby dzieło powstało i spełniało warunki zapisane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 9 pkt 1-3).

50% koszty uzyskania przychodów można zastosować w sytuacji:

 • odpłatnego przeniesienia praw własności,
 • odpłatnego przeniesienia prawa stosowania własności w formie umowy licencyjnej w pierwszym roku jej trwania,
 • otrzymania wynagrodzenie za wytworzenie własności intelektualnej.

Rodzaje działalności objęte prawami autorskimi

Oto niektóre formy działalności wytwórczej (art. 22 ust. 9b):

 • architektura wnętrz, krajobrazu, literatura piękna, muzyka, sztuki plastyczne, programy komputerowe, scenografia, kostiumologia,
 • działalność naukowo-dydaktyczna oraz badawczo-rozwojowa,
 • artystyczna: aktorska, estradowa, reżyseria teatralna i estradowa, sztuka taneczna i cyrkowa,
 • scenarzyści, montażyści kaskaderzy, operatorzy obrazu i dźwięku.

W przepisach w oryginalnym ich zapisie enumeratywnie wymieniono typy działalności, aby między innymi ograniczyć wykorzystywanie tego przywileju przez osoby nieuprawnione – jest to katalog zamknięty.

▲ wróć na początek

Programista i grafik komputerowy w świetle ustawy PIT

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych po zmianie z 2018 roku jeżeli chodzi o branżę informatyczną w katalogu zawodów wymieniono: programy komputerowe i gry komputerowe. Zapis ten wprowadził wiele niejasności dla firm, które zatrudniają szerokie rzesze informatyków. Szczególnie popularne profesje to: programista i grafik komputerowy. Te dwa zawody bardzo często albo prawie zawsze współtworzą program komputerowy czy też gry komputerowe. Stąd też na tym polu powstało wiele kontrowersji. Nic więc dziwnego, że spowodowało to “wysyp” zapytań o wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych. Stąd też trudno jednoznacznie wskazać czy w konkretnej sprawie przysługują czy też nie 50% koszty uzyskania przychodów.

Przykładowe interpretacje podatkowe:

Problematyka poruszana w interpretacjach dotyczy między innymi formy dokumentowania czynności informatycznych i ich charakteru. Te dwa elementy są najczęstszym przedmiotem sporu z fiskusem.

Limity kosztów uzyskania przychodów

W ustawie nie zabrakło również ograniczenia kwotowego dla 50% kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z przepisem kwota ta nie może przekroczyć górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, a więc kwoty 85.528 zł. Limit ten zwiększył się dwukrotnie od 2018 roku. Ważne jest aby zawierając kilka umów pamiętać, że wspomniana kwota to łączne koszty uzyskania przychodów obowiązujące dla wszystkich umów (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło) w danym roku podatkowym. Jeżeli kwota zryczałtowanych kosztów przekroczy 85.528 zł należy złożyć oświadczenie do pracodawcy lub zleceniodawcy o zaprzestanie naliczania 50% kosztów.

Podsumowanie

Sprawdź koszty uzyskania przychodów dla twórców.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie